Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • WC
  • Pod dachem
Gdzie: Kraków
Wawel 5
Kiedy: Godziny do ustalenia
Wiek: Wszyscy
Cena: od 0,00
do 60,00 zł/osoba
Kategoria: Muzea, zamki i pałace
Tel:12 422 51 55
E-mail:informacja@wawel.org.pl

Zamek Królewski na Wawelu

Kraków jest miastem niezwykle urokliwym i pełnym cennych zabytków. Jako dawna stolica Polski, siedziba dynastii Jagiellonów oraz miejsce, w którym swoją młodość spędził Karol Wojtyła, nadwiślański gród pozostaje pomnikiem historycznym wyjątkowej wagi. Przynajmniej raz w życiu każdy Polak powinien odwiedzić Zamek Królewski na Wawelu, który opowiada o istotnej części historii naszego kraju. Jest niekwestionowanym zabytkiem, wartościowym nie tylko ze względu na stare dzieje, ale również rolę kulturotwórczą. Dla najmłodszych zwiedzających została przygotowana specjalna oferta edukacyjna. Dzieci zostaną zapoznane z historią poprzez zabawę oraz liczne ciekawostki, czyli w najbardziej przystępny dla nich sposób!

 

 

Zamek Królewski na Wawelu nad Wisłą

ekspozycje

Na gości Królewskiego Zamku czekają wystawy stałe:

  • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, 
  • Prywatne Apartamenty Królewskie,
  • Skarbiec Koronny i Zbrojownia,
  • Wawel Zaginiony,
  • Sztuka Wschodu.

W sezonie turystycznym można zajrzeć również do sławnej Smoczej Jamy, a także wejść na Basztę Sandomierską oraz wybrać się na spacer po Ogrodach Wawelu (Ogrody są otwarte jedynie przy sprzyjającej pogodzie). Na Wawelu urządzane są również liczne wystawy czasowe o różnorodnej tematyce.

 

Dziedziniec Zamkowy

 

Odwiedziny u Smoka Wawelskiego

Mieszkający na Wawelu smok jest bardzo gościnny, w związku z czym często zaprasza dzieci wraz z rodzicami na cykliczne spotkania edukacyjne. Podczas wspólnego spotkania z przyrodą dowiecie się, czy król i królowa mieli swoje ulubione zwierzę, czy lubili spacerować po ogrodach i jakie rośliny można było tam spotkać. 

 

Wawelskie spotkania z historią i sztuką

Zajęcia są skierowane głównie do rodzin z dziećmi. Celem spotkań jest przybliżenie historii i zabytków Zamku. Przykładowymi tematami takich lekcji są: Królewskie uroczystości koronacyjne; Snycerze, kamieniarze, sztukatorzy.  Kto z uczestników zostanie koronowany? Jak wygląda ceremonia koronacji? I kim są snycerze? Jeśli chcecie uzyskać odpowiedzi na te pytania, koniecznie udajcie się na Wawelskie spotkania z historią i sztuką!

 

Lekcje muzealne

W ciągu roku szkolnego w Zamku Królewskim organizowane są lekcje muzealne dla trzech grup wiekowych. Tematyka zajęć jest uzależniona od poziomu wiedzy i umiejętności uczestników. Najmłodsi (6-latkowie) mogą wziąć udział w następujących warsztatach: Legendy wawelskie, Królowie na Wawelu - życie codzienne w zamku, Królowie na Wawelu - ceremonie dworskie, Wawelski świat zwierząt i roślin, Rycerze i damy, Taniec i muzyka na królewskim dworze.

Szkoły podstawowe: klasy I-IV oprócz wymienionych wcześniej zajęć, mają również do wyboru następujące lekcje: Przed namiotem wezyra, Opowieści o królowej, św. Jadwidze, Król Kazimierz Wielki i jego czasy, Wawel legendarny i historyczny, Gawęda o rycerzu, Katedra Wawelska.

Tematyka warsztatów dla najstarszych uczestników - szkoły podstawowe (klasy V-VI) oraz gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne - jest najbardziej różnorodna. Poruszanymi wątkami są: Wawel - rezydencja władców Polski, Rycerz i kultura rycerska, Pamiątki wawelskie po królu Janie III Sobieskim, Przedromanizm i romanizm na Wawelu, Gotyk na Wawelu, Renesans na Wawelu, Barok na Wawelu, Kultura muzyczna dworu królewskiego, Arrasy Zygmunta Augusta, Śladami św. Jadwigi Andegaweńskiej - królowej Polski, Strój w dobie renesansu i baroku na portretach wawelskich, Król Kazimierz Wielki i jego czasy, Katedra Wawelska.

Wachlarz przekazywanych treści jest bardzo szeroki. Z pewnością wasza pociecha znajdzie coś, co ją zainteresuje i uatrakcyjni tradycyjne lekcje prowadzone w murach szkolnych.

 

Pokaż swojemu dziecku, że historia wcale nie jest nudna! Wybierzcie się na Wawel i tam - u źródła - rozpocznijcie poznawanie polskiej historii.