Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Tarnowskie Góry
    Szczęść Boże 81
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 19,00
    do 60,00 zł/osoba
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:32 285 29 81, 32 285 49 96
    E-mail:biuro@kopalniasrebra.pl

    Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga

    Województwo śląskie może poszczycić się pierwszym w swoich granicach miejscem figurującym na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mowa tu o Tarnowskich Górach i jego zabytkach, a więc pozostałościach po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku - w tym najbardziej znanych, czyli Zabytkowej Kopalni Srebrna i Sztolni Czarnego Pstrąga.

    Zabytkowa Kopalnia Srebrna i Sztolnia Czarnego Pstrąga to dwie turystycznie wyznaczone trasy podziemne mające niemałe znaczenie pod względem wielkości i historii. Ich istnienie jest świadectwem historii przemysłu nie tylko w Tarnowskich Górach, lecz również w całej Polsce.

     

    Zabytkowa Kopalnia Srebra (źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, zabytkitechniki.pl) 

     

    Podziemnymi szlakami kopalni

    Zabytkowa Kopania Srebra to 2-kilometrowy szlak wiodący przez zrekonstruowane podziemne wyrobiska pochodzące z XVII i XIX wieku. Aby je zwiedzić, musimy zjechać szybem 'Anioł' na głębokość 40 metrów pod ziemię i ruszyć za przewodnikiem. Co czeka na nas na szlaku?

    Na początek spacer chodnikami, komora 'Srebrna' ze stanowiskiem pracy gwarków, olbrzymie głazy dolomitu i drewniane wózki z końca XVIII wieku prezentowane w komorze 'Zawałowej'. Dalej figura patronki górników - św. Barbary, stara prochownia i kolejna komora, wiodąca dalej aż do szybu 'Szczęść Boże', gdzie ujrzeć możemy ekspozycję dawnego typu wózków. Na kolejnej części podziemnej trasy nogi chwilę odpoczną, gdyż do następnego szybu grupy przeprawiają się łodzią płynącą po chodniku wodnym. Na koniec trasy docieramy do szybu 'Żmija', skąd droga wiedzie nas z powrotem do szybu 'Anioł' i prosto na powierzchnię. Tam zwiedzić możemy jeszcze muzeum oraz Skansen Maszyn Parowych, w którym zobaczyć można wiele eksponatów związanych z wprowadzeniem do górnictwa polskiego innowacyjnej techniki parowej. Wśród eksponatów znajdują się m.in. koło wodne napędzające młot w kuźnicy, pompy i parowozy.

    Na całym szlaku panuje niesamowita atmosfera podziemia tworzona przez niską temperaturę i podświetlania.

     

    Sztolnia Czarnego Pstrąga (źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, zabytkitechniki.pl)

     

    Sztolnia Czarnego Pstrąga

    Pośrodku zabytkowego, pięknego Parku Repeckiego, którego fauna i flora jest niezwykle cenna (chociażby ze względu na chronione gatunki roślin, czy też zwierząt), znajduje się okalana drzewami Sztolnia Czarnego Pstrąga, która dzisiaj stoi otworem dla turystów, gotowa na ujawnienie swoich sekretów.

    Czeka nas tutaj najdłuższa podziemna trasa wodna. Łódką przepłyniemy aż 600-metrowy odcinek, rozciągający się od szybu 'Ewa' do szybu 'Sylwester', z których każdy może być naszym punktem startowym. Pierwszy z nich jest głęboki na 20, a drugi na 30 metrów; wybudowane zostały kolejno w 1826 oraz 1828 roku. Wewnątrz sztolni panuje temperatura ok. 10° C, a pokonanie całej trasy zajmuje mniej więcej 40 minut. W trakcie słuchania historii opowiadanych na łodzi przez przewodnika, warto uważnie się rozglądać, ponieważ w wodzie podobno zauważyć można ruch czarnego pstrąga, po którym to właśnie sztolnia odziedziczyła swoją nazwę. Kompanami takiej przygody pod powierzchnią ziemi mogą być również nietoperze, które upodobały sobie sztolnie, będąc jednocześnie niecodzienną atrakcją dla turystów.

    Na nasze specjalne życzenie ekipa Kopalni może zorganizować tajemne spotkanie z Skarbnikiem, znanym z legend duchem kopalni, a także umożliwić większym grupom organizację grilla przy Skansenie Maszyn Parowych.

     

    Skansen Maszyn Parowych (źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, zabytkitechniki.pl)

     

    Obiekty są częścią Szlaku Zabytków Techniki.