Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Kielce
  Duża 9
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Wiek: Wszyscy
  Cena: od 2,00
  do 17,00 zł/osoba
  Kategoria: Kina, teatry i opery
  Tel:41 344-58-36, 41 368-02-93
  E-mail:rezerwacje@teatrkubus.pl

  Teatr Lalki i Aktora Kubuś

  Jest w Kielcach magiczne miejsce, którym dzieci będą zachwycone - mowa o Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś". Starsi i młodsi mogą tutaj oglądać fantastyczne spektakle, zarówno z udziałem żywych aktorów, jak i tych kukiełkowych. Teatr realizuje również wiele interesujących projektów dla dzieci i młodzieży.

   

  Historia kieleckiego "Kubusia"

  Teatr Lalki i Aktora "Kubuś"  powstał w 1955 roku, jego założycielem był Stefan Karski, który nadał też instytucji tylko z pozoru prostą, dziecięcą nazwę. Dlaczego z pozoru? Ponieważ w tym zdrobniałym imieniu odwołał się do historii Polski: taką nazwę nosiły samoloty zwiadowcze w Armii Andersa oraz wóz pancerny z czasów Powstania Warszawskiego.

  Początek funkcjonowania teatru nie należał do najłatwiejszych -jako że nie posiadał on własnej siedziby, był teatrem objazdowym. Z biegiem lat zyskiwał na popularności i szlifował swój warsztat i poziom artystyczny, a w 1965 stał się instytucją państwową. Mimo, iż w tym czasie 'Kubuś' miał już do dyspozycji własne pomieszczenia, dopiero w 1992 roku - głównie dzięki Irenie Dragan, ówczesnej dyrektor - zdobył stałą siedzibę wraz z własną sceną przy ulicy Dużej 9. 

  W 2005 roku w teatrze zagościła pierwsza w kraju Galeria Lalki Teatralnej. Kolekcja lalek przedstawia twórczość zespołu artystycznego 'Kubusia' w ciągu ponad 50-letniej działalności teatru. 

   

  repertuar

  Kaliski Teatr posiada w repertuarze spektakle dla publiczności dla widzów w każdym wieku, łącznie z rocznymi maluchami, dla których przygotował m.in. 'Jasno/Ciemno', spektakl oparty na grze kontrastów, bardzo trafiającej do percepcji najmłodszych. Dzieci w wieku przedszkolnym  i szkolnym zapraszane są na teatralne adaptacje znanych baśni, ale też na współczesne, pełne humoru spektakle. Znajdziemy tu m.in.: 'W butach. Kot w butach', pantomimiczną 'Opowieść o Piotrusiu i Wilku' na motywach bajki symfonicznej Sergiusza Prokofiewa, 'O Rybaku i Złotej Rybce', 'Kopciuszka', 'Królowę Śniegu' i inne spektakle, oparte na szeroko znanych klasycznych dziełach dziecięcej literatury. Z kolei przedstawienia takie jak 'Robale' lub 'Przygoda Piotrusia Mniamucha', to przykłady współczesnych spektakli, które w zabawny i atrakcyjny dla maluchów sposób zachęcają do najmłodszych do refleksji.

  Teatr Lalki i Aktora 'Kubuś', to także scena dla nastolatków i dorosłych - między propozycjami dla starszych widzów znajdziemy 'Sklepy cynamonowe' na podstawie opowiadań Brunona Schulza lub 'The Monstrum Band', intrygujący spektakl wykorzystujący elementy sztuki lalkarskiej.    
   

  Edukacja i zabawa dla najmłodszych w Teatrze Lalki i Aktora w Kielcach

  Teatr "Kubuś" prowadzi wiele warsztatów i lekcji teatralnych. Na najmłodszych (dzieci powyżej 2 lat) czekają warsztaty "Bee, miau, hau, ko… - co? Abecadło poprawnego mówienia", w trakcie których maluchy (oraz ich rodzice) naśladują odgłosy zwierząt - te wesołe ćwiczenia pomagają w ćwiczeniu poprawnej wymowy. Jeszcze młodsze, roczne maluchy zapraszane są na zajęcia 'A kuku! - zza kurtyny', zabierające dzieci w muzyczno - teatralną podróż. Starszym dzieciom (powyżej 6 lat) teatr proponuje "Cyrkowe przygody", otwierające przed uczestnikami świat sztuczek cyrkowych - dzieci mają okazję poznać zasady klaunady, żonglerki czy iluzji

  Dla szczególnie zainteresowanych sztuką lalkarstwa przeznaczone są lekcje teatralne, odbywające się w pracowni plastycznej Teatru. Dzieci dowiedzą się, jak krok po kroku powstaje lalka teatralna i jak ją 'ożywić'.  

  Nową inicjatywą do najmłodszych jest I Przegląd Spektakli Szkolnych i Przedszkolnych "Uwaga! Dzieci na scenie!", który, umożliwiając dzieciom prezentacje na deskach teatralnej sceny, rozwija dziecięce zainteresowanie sztuką wysoką. 

   

  'Kubuś' jest także organizatorem letniego festiwalu  'Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci Hurra! ART!' i warsztatów nawiązujących do wystawianych przedstawień. Placówka wychodzi także naprzeciw rodzicom szukającym nietuzinkowych pomysłów na zorganizowanie dziecięcej imprezy, zapraszając do zorganizowania w Teatrze urodzin i imprez okolicznościowych dla najmłodszych.