Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Kielce
    Daleszycka 21
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: darmowe
    Kategoria: Wyprawy i odkrycia
    Tel:+48 41 36 76 800
    E-mail:rezerwacje@geopark-kielce.pl

    Centrum Geoedukacji

    To placówka mieszcząca się w południowo-wschodniej części rezerwatu Wietrznia, w województwie świętokrzyskim. Jest częścią Geoparku Kielce. Ideą istnienia Centrum Geoedukacji jest przekazywanie wiedzy z dziedzin geologii i geografii w sposób zrozumiały dla każdego, z tego powodu zwiedzanie Centrum jest bezpłatne. Góry Świętokrzyskie jako jedne z najstarszych pasm górskich w Europie od lat fascynują swoim zróżnicowaniem geologicznym. Centrum Edukacji chce pomagać ludziom w zrozumieniu tego fenomenu i zaszczepiać w zwiedzających fascynacje tajemnicami nauki geologicznej. 

     

    Rezerwat przyrody Kadzielnia - część Geoparku Kielce

     

    Galeria Ziemia i wirtualnie zwiedzanie jaskini 

    To ekspozycja stała, której motywem przewodnim jest opowieść o dewonie, okresie geologicznym trwającym od ok. 416 do 359 mln lat temu. Był to czas, gdy w miejscu obecnych Gór Świętokrzyskich znajdowało się morze szelfowe. Zwiedzający mogą zapoznać się z wystawą i zobaczyć, jak w dewonie i okresach późniejszych na ląd wyszły kręgowce, dowiedzieć się, dlaczego zniknęła z tego obszaru rafa koralowa oraz poznać wiele innych fascynujących procesów. Podczas zwiedzania uczyć ich będą plansze i animacje multimedialne

    Centrum oferuje nam także możliwość wirtualnej wycieczki po Chelosiowej Jamie, będącej najdłuższą świętokrzyską jaskinią.  

     

    Paleo-Tropiciel i Symulator 5D

    Ekspozycję stałą można też zwiedzać w alternatywny sposób, dzięki programowi pod nazwą Paleo-Tropiciel. To propozycja dla grup chcących zabawić się w bycie poszukiwaczami. Zadaniem stawianym przez uczestnikami jest znalezienie odpowiedzi na 15 zagadek, sformułowanych jako pytania lub wierszowane zadania. Biorący udział w grze samodzielnie lub z niewielką pomocą przewodnika odnajdują odpowiedzi ukryte na wystawie i zapisują je na otrzymanej karcie. To propozycja dla dzieci i młodzieży do lat ośmiu. 

    Częścią zarówno zwiedzania wystawy, jak i udziału w Paleo-Tropicielu, jest wycieczka w głąb Ziemi - możliwa dzięki kapsule, będącej symulatorem 5D. To wyprawa, o której z pewnością każdy kiedyś marzył. Dzięki symulatorowi 5D można spełnić to marzenie i wszystkimi zmysłami poczuć jak wygląda wnętrze naszej planety. Ta niecodzienna wirtualna wycieczka pozwoli nam zobaczyć wyjątkowe skamieniałości, jaskinie czy lawę.  

     

    Edukacja i inne inicjatywy 

    Centrum Geoedukacji organizuje także wiele wystaw czasowych oraz zajęć edukacyjnych dla grup szkolnych i osób dorosłych, jak również zajęć terenowych i imprez związanych z rozpowszechnianiem wiedzy geologicznej.