Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Parking
  • WC
  • Udogodnienia dla niepełnosprawnych
  • Jedzenie / picie
Gdzie: Katowice
Rymarska 4
Kiedy:
Pn. - Pt. 08:00 - 23:59
Sob.08:00 - 23:59
Niedz. 08:00 - 23:59
Wiek: Wszyscy
Cena: darmowe
Kategoria: Wyprawy i odkrycia
Tel:+48 32 255 14 80, +48 32 3539559
E-mail:nikiszowiec@silesia.travel, etnologia@mhk.katowice.pl

Otwarte

Osiedle Nikiszowiec

Osiedle Nikiszowiec jest kolejnym projektem Emila i Georga Zillmannów - znanych niemieckich architektów, twórców zabytkowych budynków przemysłowych. Kiedy Giszowiec (czyli pierwsze osiedle robotnicze w Katowicach) nie był już w stanie pomieścić większej ilości mieszkańców, dokładnie wtedy ruszyły prace budowlane Nikiszowca, które przypadają na lata 1908-1919. Osiedle zostało wpisane do rejestru zabytków w 1978 roku, a w 2011 uznano je za pomnik historii.

 

W przeciwieństwie do Giszowca, we wschodniej części Katowic wybudowane zostały bloki trzykondygnacyjne (tzw. familoki), zbudowane z cegły i tworzące wewnętrzne dziedzińce, które służyły mieszkańcom jako miejsca rekreacji. Budynki nie są jednak identyczne, a co za tym idzie, nudne. Architekci uatrakcyjnili je licznymi szczegółami, które dodają walorów estetycznych całej zabudowie.

 

Prawdziwą perełką architektoniczną jest tutaj neobarokowy kościół św. Anny, lecz w Nikiszowcu obejrzeć można wiele więcej efektownych budynków, takich jak gmach dawnej gospody (dzisiejsza poczta), czy też wieża ciśnień.

 

Na terenie osiedla, poza kilkoma kawiarenkami, restauracją, sklepami oraz innymi zakładami usługowymi, znajduje się także Oddział Muzeum Historii Katowic - Dział Etnologii Miasta, który znajduje się w budynku dawnej pralni i magla. Muzeum oferuje dla zwiedzających trzy wystawy stałe, sklep z pamiątkami oraz możliwość kupna publikacji o tematyce historii Nikiszowca, dziejów przemysłu oraz etnologii.

 

 

 

Dodatkowo, w Punkcie Informacji Turystycznej (ul. Rymarska 4) dostępne są dla turystów bezpłatne audioprzewodniki (nagrania o czasie trwania równym 45 minut), dzięki którym można dokładniej poznać historię tego zabytkowego, klimatycznego miejsca. Wypożyczanie działa na zasadzie zwrotnej kaucji, która wynosi 50 zł, oraz ważnego dowodu osobistego.

 

Godziny wypożyczania:

wtorek - piątek 10:00 - 16:30
sobota - niedziela 11:00 - 13:30

 

Parking dla samochodów osobowych oraz parking dla autokarów zlokalizowany jest poza Nikiszowcem (niedaleko ul. Szopienickiej 65) w odległości ok. 300 m od centrum osiedla.

Zapraszamy przez cały rok!

 

 

Obiekt ten jest częścią Szlaku Zabytków Techniki.

 

(źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, zabytkitechniki.pl)