Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Parking
  • WC
  • Pod dachem
  • Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Gdzie: Ustroń
Hutnicza 3
Kiedy:
Pn. 09:00 - 15:00
Wt. 09:00 - 17:00
Śr. 09:00 - 15:00
Czw. 09:00 - 15:00
Pt. 09:00 - 15:00
Sob. 09:00 - 13:00
Niedz. 09:30 - 13:00
Wiek: Wszyscy
Cena: od 4,00
do 6,00 zł/osoba
Kategoria: Muzea, zamki i pałace
Tel:(33) 854 2996
E-mail:muzeumustronskie@op.pl

Zamknięte

Muzeum Ustrońskie

Ustroń - miasto przez większość kojarzone z uzdrowiskami oraz ośrodkami rehabilitacyjnymi - posiada również rozległą, na pewno ciekawą historię przemysłową, która swoimi korzeniami sięga aż do 1772 roku, kiedy to zaczęła swoją działalność ustrońska huta żelaza. Na przestrzeni lat przemysł tego miasta rozwijał się, a szczególnie istotnym jego elementem stała się kuźnia. To właśnie z tego powodu w dzisiejszym Muzeum Ustrońskim (dawniej Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa), zwiedzający z łatwością zobaczyć mogą różne przyrządy, narzędzia produkcji, wyroby metalurgiczne, prasy, maszyny, a nawet krótki film o regionalnej historii przemysłu.

 

 

 

 

 

 

Muzeum Ustrońskie, będące również zabytkowym budynkiem dawnej huty 'Klemens', jest jednak miejscem o zdecydowanie większym zakresie działania. Przede wszystkim znaleźć tu można zabytkowe elementy kultury i etnografii regionalnej, takie jak: historyczne elementy wyposażenia domu, urządzenia kuchenne, stroje ludowe, tradycyjne rękodzieła, dawne zabawki, obraz Ludwika Konarzewskiego pt. 'Wesele' i wiele, wiele innych.

 

Ta instytucja jest również miejscem, które pobudza kulturowe i naukowe życie miasta. Organizowane są tutaj wielorakie spotkania, wystawy, wernisaże, a nawet popularne lekcje muzealne, o różnych tematach, które przyciągają wiele szkół oraz przedszkoli. Muzeum prowadzi także swoje własne badania, które przez cały czas dodają do wartości historycznej i merytorycznej posiadanych zbiorów.

 

 

 

Czas zwiedzania waha się w granicach od 30 do 40 minut dla gości indywidualnych i nieco dłużej dla grup zorganizowanych, jednak nie ma wyznaczonego limitu czasowego. Chętni mogą zostać w tym niezwykłym miejscu nawet 2 godziny, jeśli poczują taką potrzebę. Parking przed muzeum jest bezpłatny zarówno dla samochodów osobowych, jak i autokarów. Znaczna część sal ekspozycyjnych na parterze oraz skansen dostępny jest dla osób niepełnosprawnych, jednak z racji tego, że sam budynek ma ponad 200 lat, nie dysponuje on windą, ani prowadzącym na piętro podjazdem dla wózków.
 

Zapraszamy przez cały rok!

 

 

Obiekt ten jest częścią Szlaku Zabytków Techniki.

 

(źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, zabytkitechniki.pl)