Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • WC
  • Pod dachem
Gdzie: Zawiercie
Piastowska 1
Kiedy:
Pn. - Pt. 10:00 - 22:00
Sob.10:00 - 22:00
Niedz. 10:00 - 22:00
Wiek: Wszyscy
Cena: do uzgodnienia
Kategoria: Kina, teatry i opery
Tel:32 672 28 82
E-mail:sekretariat@mok.pl

Zamknięte

Kino w Miejskim Ośrodku Kultury "Centrum"

Jak zaczynaliśmy
Kino w Miejskim Ośrodku Kultury "Centrum" w Zawierciu rozpoczęło swą działalność od maratonu filmowego w dniach 12-13-14 czerwca 1983 roku. Wyświetlono wówczas dwa filmy: polski horror "Wilczyca" i amerykański western "Butch Cassidy i Sundance Kid". Następne seanse odbyły się 25-27 października 1983 - pokazane filmy to "Pensja Pani Latter' oraz "I jak Ikar". Od listopada 1983 roku projekcje były już raz w miesiącu przez trzy dni (piątek, sobota, niedziela).
Od 1995 roku nastąpiło wydłużenie ilości dni (od piątku do wtorku) w których odbywały się projekcje oraz wprowadziły prezentację dwóch tytułów jednego dnia. Projekcje filmowe były  wyświetlane w cyklu "kino premierowe", a repertuar składał się z dwóch filmów: polskiego i zagranicznego. Odbywały się również raz w miesiącu przedpołudniowe projekcje dla dzieci i młodzieży. Dopełnieniem całego repertuaru był Dyskusyjny Klub Filmowy "ZEZ", który prezentował filmy z całego świata nawet trzy razy w miesiącu, co na ówczesne czasy (lata osiemdziesiąte) było całkiem niezłym rezultatem.
Jednak i ta działalność w pewnych okresach swojego istnienia nie ustrzegła się od spadku liczby widzów poprzez "udomowienie" kultury, z początku było to za sprawą magnetowidów i telewizji, a w chwili obecnej przez wszechobecny internet. W ofercie repertuarowej placówki kino stanowi największą pozycję zarówno pod względem organizowanych seansów jak i uczestniczących w nich widzów. Lata 1999, 2000, 2001 były bardzo owocne dla naszej kinematografii. Stworzono sześć superprodukcji, które zgromadziły największą ilość widzów. Rekordowa ilość widzów przyszła na polskie superprodukcje nakręcone na podstawie dzieł literatury polskiej: 'Ogniem i mieczem'; 'Pan Tadeusz'; 'Przedwiośnie'; 'Quo vadis'; 'W pustyni i w puszczy'. Po raz pierwszy w 1994 roku ośrodkowi kultury udało się zorganizować polską premierę filmu wchodzącego na ekrany. Była to komedia produkcji USA "Akademia Policyjna-Misja do Moskwy", zorganizowana we współpracy z agencją filmową "Selk" oraz firmą "Warner-Bross". W styczniu 1997 roku w MOK "Centrum" wyświetlono  tysięczny tytuł filmowy.

 

WYPOSAŻENIE KINA

  • 538 foteli kinowych
  • Nagłośnienie Dolby Digital Surround
  • Projektor cyfrowy BARCO DP2K-32B
  • Ekran przystosowany do projekcji 3D
  • Rezerwacja biletów on-line
  • Wkrótce zostanie uruchomiona sprzedaż biletów on-line   

Kasa Biletowa czynna:

od poniedziałku do piątku
8.00-11.00 oraz 16.00-20.00

sobota - niedziela godzinę przed każdym seansem filmowym, imprezą.

tel.: 32 6722882 wew. 13

 

             

Kino w Miejskim Ośrodku Kultury "Centrum" w Zawierciu realizuje następujące założenia:

  • upowszechnia kulturę filmową,
  • tworzy warunki dla rozwoju twórczości filmowej,
  • promuje europejską, a w szczególności polską twórczość filmową,
  • tworzy warunki powszechnego dostępu do europejskiej i światowej sztuki filmowej,
  • przygotowuje dzieci i młodzież do aktywnego uczestnictwa w kulturze,
  • tworzy warunki do rozwijania aktywności twórczej,
  • wzbogaca repertuar kinowy kierowany do mieszkańców miasta i powiatu.

Popularyzacja Sztuki Filmowej

Nasza oferta filmowa jest skierowana zarówno dla seniora jak i ludzi młodych oraz dzieci. Różne formy działalności kina mają zachęcić widzów do skorzystania z naszych propozycji:

  • codzienne seanse filmowe
  • powtórka na Życzenie Widzów
  • seanse filmowe w ramach akcji "Lato w mieście" i "Zima w mieście'
  • XX Przegląd Polskiego Filmu Fabularnego (2015)

Zachęcamy młodych ludzi do obcowaniem z filmem, poprzez edukację filmową. Z początku był to cykl pn.: 'Zawierciańska Akademia Filmowa', który miał swoją inaugurację w 2001 roku. Następnie mieliśmy cykl pn.: 'Spotkania z X Muzą" aż do 2010. W chwili obecnej (rok szkolny 2011/2012,  2012/2013;  2013/2014;  2014/2015;  2015/2016) realizujemy projekt edukacji filmowo-medialnej "KinoSzkoła", adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz Nauczycieli i Wychowawców. Chcemy włączyć program edukacji filmowej w szkolną naukę. Każdorazowe spotkania to: prelekcja, projekcja pełnometrażowego filmu, dla zainteresowanych - dyskusja po filmie.

Ten Interdyscyplinarny Program edukacji filmowo-medialnej to pozaszkolna forma edukacji, wykorzystująca film i nowe media jako narzędzia wychowawcze i profilaktyczne. Najważniejszym elementem tego programu jest dobieranie filmów zarówno o wysokich walorach artystycznych jak i estetycznych - stąd duża ilość filmów europejskich, w tym polskich, tytuły filmów dobierane są stosownie do danego zagadnienia. Naszym celem jest wskazanie i pomoc młodym widzom w ocenie i selekcji odpowiedniego dla siebie repertuaru spośród wielu propozycji przekazu audiowizualnego zalewającego obecnie nasz rynek.
W celu promocji kina polskiego MOK "Centrum" organizuje corocznie w grudniu Przegląd Polskiego Filmu Fabularnego. Inauguracja przeglądu nastąpiła w roku 1994 (przeglądu nie było w roku 1999 z powodu remontu sali widowiskowej).
Jest to okazja do pokazania widzom różnych stylów reżyserii, różnych sposobów pracy. Pokazywane są filmy ambitne, niezależne, oryginalne, osobiste, autorskie, ale również te najbardziej komercyjne.

Pozyskiwanie środków
Kino Miejskiego Ośrodka Kultury "Centrum" stara się corocznie zabiegać o środki finansowe dla różnych form swojej działalności zarówno w sferze technicznej jak i merytorycznej w ramach następujących programów operacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:

  • Program Operacyjny "Rozwój kin"
  • Program Operacyjny "Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury"
  • Program Operacyjny "Upowszechnianie kultury filmowej"

Dofinansowanie z powyższych programów było w latach: 2005,  2006,  2007,  2011,  2012,  2014,  2015

Największe dotychczasowe dofinansowanie otrzymaliśmy z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na modernizację kina tj.: zakup sprzętu nagłośnieniowego oraz aparatury projekcyjnej, cyfrowej wraz z całym osprzętem.

 

W chwili obecnej posiadamy najnowszy sprzęt kinotechniczny. 
Ponadto zakupiliśmy siedziska na hole  i pomalowaliśmy salę widowiskowo-kinową. W grudniu 2014 roku ruszyła internetowa rezerwacja biletów, a wkrótce będzie możliwość zakupy biletu przez Internet oraz uruchomiona zostanie płatność kartą. Ponadto MOK "Centrum" otrzymał kilkakrotnie dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na działania Klubu Filmowego w ramach którego działa Zawierciański Dyskusyjny Klub Filmowy (sala 203 - mała sala kinowa) (dofinansowanie działań związanych z edukacją i upowszechnianiem kultury filmowej oraz zakup sprzętu do filmowania i odtwarzania).

 

Frekwencja w Zawierciu rośnie
Dla zawierciańskiego kina - rok 2015 zakończył się pobiciem rekordu frekwencji. Blisko 50 tys. osób skorzystało z oferty kina, co czyni rok 2015 najlepszym rokiem dla kina od początku jego istnienia. Niewątpliwe znaczenie miało wprowadzenie w listopadzie 2011 roku technologii cyfrowej, w tym możliwość wyświetlania w 3D. To wszystko dzięki uzyskanej dotacji z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, co pozwoliło w pełni zmodernizować kino.

Dziękujemy mieszkańcom Zawiercia i okolic, że odwiedzili nasze kino. Mamy nadzieję, że w 2016 roku ustanowimy nowy rekord, a seanse filmowe które zaproponujemy i tematy w nich poruszane będą spełniać Państwa oczekiwania.