Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Pod dachem
Gdzie: Kraków
Melchiora Wańkowicza 25
Kiedy:
Pn. 08:15 - 18:00
Wt. 08:15 - 18:00
Śr. 08:15 - 18:00
Czw. 08:15 - 18:00
Pt. 08:15 - 18:00
Sob. 10:00 - 18:00
Niedz. 10:00 - 18:00
Wiek: Uczeń podstawówki
Nastolatek
Cena: od 0,00
do 10,00 zł/osoba
Kategoria: Muzea, zamki i pałace
Tel:+48 12 644 56 74

Otwarte

Dworek Jana Matejki

Urokliwa, wiejska posiadłość w Krzesławicach otoczona przestronnym parkiem, na przestrzeni wieków przechodziła przez ręce wielu właścicieli, począwszy od zakonników klasztoru bożogrobców w Miechowie. Od 1788 roku należała do Hugona Kołłątaja, który zakochał się w krzesławickiej wsi; niestety, majątek został skonfiskowany przez zaborców, a jego nowym właścicielem został wierny zwolennik Rosji, Karol Głębocki. Z początkiem XIX wieku, w dworku zamieszkali krakowscy bankierzy Kirchmayerowie. Kolejnym właścicielem posiadłości został Jan Matejko, któremu zakup ułatwiła sprzedaż obrazu 'Batory pod Pskowem'. 

 

Dworek Jana Matejki w Krzesławicach (źródło)

 

W dobudowanej pracowni namalował m.in. 'Kościuszko pod Racławicami' i 'Rzeczpospolita Babińska'; po dwóch latach od przeprowadzki do Krzesławic powstała słynna 'Bitwa pod Grunwaldem'. Malarz, który na codzień mieszkał w centrum Krakowa (mieszkanie przy ul. Floriańskiej znajdowało się nieopodal Szkoły Sztuk Pięknych, gdzie Matejko był wykładowcą i dyrektorem) , z przyjemnością spędzał w podkrakowskiej wsi swój wolny czas.  

Po jego wczesnej śmierci (zmarł na nowotwór w wieku 55 lat), zgodnie z ostatnią wolą artysty, dworek odziedziczył najstarszy syn, Tadeusz, który niebawem sprzedał majątek rządcy Teodorowi Cybulskiemu. Ostatnim prywatnym właścicielem posiadłości została jego córka Maria Burzyńska. II wojna światowa obróciła dworek w ruinę; nie mogąc liczyć na jakiekolwiek wparcie przy odbudowie ze strony komunistycznych władz, Maria Burzyńska przekazała całą posiadłość Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Zgodnie z jej prośbą, dworek pełni dziś funkcję Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce. Wyremontowany, został ponownie otwarty w 1966 roku.

 

zbiory

Wojna nie oszczędziła Krzesławic, dlatego niewiele się zachowało z oryginalnego umeblowania. Z czasów Jana Matejki zobaczymy tutaj zaprojektowany przez artystę ganek, drzwi wejściowe, drewnianą ławeczkę i dzwon do zwoływania domowników, który dziś znajduje się w wieży pobliskiego kościoła.

Wśród eksponatów znajdziemy m.in. fotografie rodziny Jana Matejki, obrazy malarza przedstawiające posiadłość, szkice i portrety królów oraz książąt polskich (na których podstawie powstał popularny cykl albumów i pocztówek 'Poczet królów'). Jedno z pomieszczeń poświęcone zostało pamiątkom po Hugonie Kołłątaju. 

 

Godziny otwarcia i ceny biletów

  • poniedziałek - piątek: 8.15 - 18.00
  • sobota - niedziela: 10.00 - 18.00

Bilet normalny: 10 pln
Ulgowy: 5 pln