Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
  Gdzie: Sierpc
  Gabriela Narutowicza 64
  Kiedy: od 21-03-2018 10:00
  do 21-03-2018 14:00
  Cena: 18,00 zł/osoba
  Kategoria: Atrakcje na imprezy
  Tel:24 275 28 83
  E-mail:skansen@mwmskansen.pl, rezerwacje@mwmskansen.pl

  Powitanie wiosny

  Płyń sobie Marzanno szumiącym potokiem, 

  Nad morze szerokie, nad morze głębokie…

  czyli

  KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ MARZANNĘ 

  I POWITANIE WIOSNY W SKANSENIE

   

   

  fot.Dariusz Krześniak

   

  Już czas pożegnać śniegi i przywitać kwitnącą wiosnę. Według tradycji czynimy to paląc i topiąc Marzannę - kukłę symbolizującą zimę, choroby, śmierć i wszelkie utrapienia. Zaplanowaliśmy na ten wyjątkowy dzień wiele atrakcji w ramach imprezy 'Powitanie wiosny w skansenie'. Jest to cykliczna impreza plenerowa adresowana do dzieci i młodzieży szkolnej, która ma na celu wspólne świętowanie nadejścia tej pięknej pory roku, a zarazem pożegnanie surowej zimy. Ponadto uczestnicy poznają ludowe obrzędy wiosenne związane z 'wypędzeniem zimy' i powitaniem wiosny.

   

   'POWITANIE WIOSNY W SKANSENIE' - 21 marca 2018r. (środa), godz. 10.00 - 14.00

  Imprezę rozpoczyna konkurs na najciekawszą Marzannę, którego głównym założeniem jest wykonanie kukły Marzanny. Wszystkie zgłoszone do konkursu prace zostaną zaprezentowane przez ich autorów podczas parady Marzann. Następnie orszak wiosenny uda się nad rzekę, gdzie zgodnie z tradycją Marzanna zostaje spalona i utopiona. W salach dydaktycznych odbędą się projekcje prezentacji multimedialnej 'Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu' przybliżającej bogatą symbolikę Świąt Wielkanocnych. Ponadto uczestnicy imprezy zwiedzą dwór, galerię rzeźby i powozownię oraz 10 chałup z końca XIX i początku XX w. Nie zabraknie przejazdu wozem konnym po terenie skansenu, podczas którego będzie można podziwiać budzącą się do życia przyrodę. Zwieńczeniem imprezy będzie ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek.

   

  Aby wziąć udział w imprezie należy dokonać zgłoszenia z co najmniej 3 - dniowym wyprzedzeniem.  Rezerwacje przyjmowane są telefonicznie (nr tel. 24 275 28 83 wew. 53 lub 36)  oraz drogą mailową (rezerwacje@ mwmskansen.pl). 

   

  Warunkiem udziału w imprezie jest wykonanie kukły Marzanny i zgłoszenie jej do konkursu w dniu 21.03.2018  r.

   

   

  Program imprezy obejmuje:

  • wstęp na teren skansenu

  • konkurs na najciekawszą Marzannę - parada Marzann (konkurencja grupowa)

  • przybliżenie obrzędowości okresu wiosennego

  • topienie Marzanny w rzece jako symboliczne “wypędzenie' zimy

  • ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród

  • zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji prezentowanej w 10 chałupach chłopskich z przełomu XIX i XX wieku oraz ekspozycji stałych prezentowanych w galerii rzeźby, powozowni oraz dworze

  • projekcję prezentacji multimedialnej “Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu'

  • przejazd wozem po terenie ekspozycji muzealnej

  • ognisko, pieczenie kiełbasek. (Kiełbaski można przynieść ze sobą lub zamówić telefonicznie w skansenowskiej karczmie  - najlepiej na kilka dni przed imprezą. Kontakt: 603 063 545). Odległość od kasy do ogniska wynosi 800 m. Istnieje możliwość wynajęcia wózka (w celu przewiezienia prowiantu) w cenie 5 zł.