Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
  Gdzie: Sierpc
  Gabriela Narutowicza 64
  Kiedy: od 21-03-2018 09:00
  do 21-03-2018 10:00
  Cena: darmowe
  Kategoria: Konkursy
  Tel:24 275 28 83
  E-mail:skansen@mwmskansen.pl, rezerwacje@mwmskansen.pl

  Konkurs na Marzannę

  Wiosna tuż, tuż… Czas zatem rozprawić się z Marzanną. Z tej okazji Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje konkurs na “NAJCIEKAWSZĄ MARZANNĘ'.

   

  fot.Dariusz Krześniak

   

  Marzanna zwana dawniej także Śmiercią czy Śmiercichą uosabiała nie tylko zimę, ale też choroby i śmierć, które były z tą porą roku kojarzone. Symbolizowała wszelkie zło i nieszczęścia. Sama nazwa 'Marzanna' wywodzi się przypuszczalnie od słów 'mara', 'zmora', co oznacza śmierć, zjawę senną. 

   

  W związku z pierwszym dniem wiosny oraz organizowaną przez MWM w Sierpcu imprezę plenerową Powitanie wiosny, Skansen ogłasza konkurs na “Najciekawszą Marzannę'. Jest to propozycja adresowana do dzieci i młodzieży - grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych, a także wychowanków placówek edukacyjnych i kulturalnych. Grupa zgłaszająca pracę do konkursu powinna liczyć co najmniej 3 osoby. Głównym założeniem konkursowym jest wykonanie Marzanny - kukły będącej personifikacją zimy. Zgodnie z regulaminem prace powinny nawiązywać do zmiany pór roku - odejścia zimy i nadejścia wiosny oraz uosabiać nieszczęścia, choroby, czy też zmartwienia nękające ludzi w okresie zimowym. Elementy zdobnicze mogą symbolizować czasy współczesne (np. złe oceny otrzymywane przez uczniów w okresie zimowym). Technika wykonania prac jest dowolna, a wszystkie pomysły mile widziane. Poszczególne części kukły muszą być odpowiednio połączone w celu uniknięcia rozpadu pracy. Prezentacja wszystkich zgłoszonych do konkursu Marzann odbędzie się w dniu 21 marca 2018 r. w ramach imprezy “Powitanie wiosny w skansenie'. Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży   polską tradycją ludową, przybliżenie zwyczajów związanych z pożegnaniem zimy oraz rozwijanie kreatywności i wyobraźni plastycznej.

   

  Pracę należy dostarczyć na teren skansenu w dniu imprezy 'Powitanie wiosny  w skansenie' - 21 marca 2018 r. w godz. 9.00 - 10.00,  po wcześniejszym zgłoszeniu uczestnictwa. Na wykonawców najciekawszych Marzann czekają nagrody!