Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Katowice
  Kiedy: od 29-09-2018 11:30
  do 30-09-2018 01:00
  Cena: do uzgodnienia
  Kategoria: Kina, teatry i opery
  Tel:+48 (32) 718 07 00

  9. Noc Teatrów Metropolii

   

   

   

  W ostatnią sobotę września szykuje się jedna z tych niewielu nocy, kiedy dzieci i młodzież nie powinny spać. Atrakcje i moc wrażeń zapewnią wydarzenia Nocy Teatrów Metropolii. Niemal każdy teatr przygotował na tę okazję program przeznaczony dla młodej i najmłodszej widowni. 

   

  Ruda Śląska nie ma własnego teatru, ale Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty od lat wypełnia tę lukę propozycjami ciekawych spektakli. Są wśród nich także te przeznaczone dla młodego widza. Na 29 września przygotowano także specjalne atrakcje: warsztaty teatralne dla najmłodszych dzieci oraz zwiedzanie sceny wraz z zapleczem i zabytkowej drukarni.

  Operze Śląskiej w Bytomiu, jak co roku, otwarte będą dla gości liczne pracownie. Będzie można w nich spróbować swoich sił w tańcu, śpiewie, grze na instrumentach, a nawet w projektowaniu kostiumów. Dzieci młodsze Opera zaprasza do pracowni malarsko-modelarskiej na warsztaty plastyczne, z finałem w postaci własnoręcznie wykonanej maski teatralnej (godz. 17.00 - 19.00). A kiedy będzie już naprawdę późno (godz. 21.00 i 23.00), można wybrać się na zwiedzanie operowego gmachu w poszukiwaniu słynnego upiora.

  Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach nad dreszczyk grozy przedkłada śmiech i  zaprasza starszą młodzież (13 - 17 l.) na warsztaty teatralne inspirowane sztukami Antoniego Czechowa (godz. 19.00 - 20.30). Zajęcia udowodnią, że teatr nie musi kojarzyć się wyłącznie z 'poważną sztuką'.     

  Teatr Czarnego Tła w Chorzowie zaprasza na swoją specjalność: warsztaty i spektakle w technice 'czarnego teatru'. O godz. 14.00 dzieci, ale także dorośli, będą mogli poznać tę technikę i przy pomocy otrzymanych rekwizytów stworzyć własne teatralne etiudy. Wszystko to na czarnej scenie, w magicznym świetle ultrafioletowym. Warto ubrać się na czarno, aby spotęgować zaskakujące efekty. Po tych zajęciach, o godz. 17.00, młodzi widzowie (od lat 3) zaproszeni są na spektakl 'Ale...cyrk...'.

  Katowicki Teatr Gry i Ludzie dla najmłodszych, ale i dla rodziców, przygotował premierę: 'Mama Bohatera' w reż. M. Nogiecia. Spektakl, realizowany w planie żywym i lalkowym, to opowieść o relacji dziecka z rodzicem (godz. 16.00). O godz. 20.00, także premierowa, Kryminalna Gra Detektywistyczna, przygotowana specjalnie na Noc Teatrów, zabierze trzy kolejne grupy widzów w szaloną podróż po tajemniczych zakamarkach teatru.

  Na warsztatach teatralnych w Teatrze Małym w Tychach już od godz. 18.00 będzie można zgłębiać techniki teatru pantomimy. A duchy i duszki Teatru Małego odsłonią swoje tajemnice w trakcie nocnego zwiedzania od godz. 22.30.

  Teatrze Miejskim w Gliwicach uczestnicy warsztatów 'Królowa Śniegu' opracują plan promocji i zaprojektują elementy identyfikacji graficznej spektaklu dla dzieci 'Królowa Śniegu' wg Andersena, w reż. M. Żarneckiej, którego premiera odbędzie się 1 grudnia. A październikową premierę - 'Malutką Czarownicę' - przybliżą o godz. 17.00 warsztaty, gry i zabawy, podczas których  będzie można przygotować lalki, poznać zaklęcia i tańce.

  Teatr Nowy w Zabrzu zaprasza na spektakle finałowe 'Lata z teatrem'. O godz.11.30 'Gniazdo', interpretacja legendy o Lechu, Czechu i Rusie, o 13.30 'Przygody Koziołka Matołka'. Wyjątkowa będzie także próba otwarta spektaklu 'Morze ciche' w reż. Ł. Zaleskiego, bo to przedstawienie adresowane jest również do dzieci niesłyszących.

  W katowickim Teatrze Śląskim odbędą się rodzinne warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają maski i kukiełki do domowego teatru (co godzinę od 16.00 do 21.00). W trakcie Kiermaszu Teatralnego w sprzedaży będą teatralne pamiątki: elementy scenografii, rekwizyty, kostiumy. To doskonała okazja, by wyposażyć teatr domowy w sprzęty i stroje.

  Teatr Żelazny w Katowicach zaprasza o godz. 16.00 na kolorowe widowisko dla najmłodszych widzów, w czasie którego dzieci odbędą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką. Po spektaklu dzieci otrzymają upominki od aktorów.

  TVP 3 Katowice, we współpracy z aktorami Teatru Ateneum, proponuje angażujący dzieci program, w tym: lekcję teatralną, krótki spektakl kukiełkowy, czytanie bajek, wspólne śpiewania, gry ruchowe oraz malowanie twarzy. Młodzież uda się na 'Spacer tropem banity' i będzie mieć jedyną okazję zwiedzić te miejsca TVP 3 Katowice, które na co dzień są dostępne tylko dla pracowników. Dodatkowo każda z grup (maksymalnie 15 osób) będzie musiała wykonać zadanie specjalne, zlecone przez przewodników.

   

  Szczegółowy program wydarzeń, w tym cenniki, systemy rezerwacji i informacja o bezpłatnych atrakcjach w zakładce 'repertuar'.

   

  Pomysłodawcą i inicjatorem Nocy Teatrów Metropolii jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, do której należą również wszystkie materiały prasowe.