Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Gołuchów
  Działyńskich 1
  Kiedy:
  Pn. - Pt. 08:00 - 16:00
  Sob.08:00 - 16:00
  Niedz. 08:00 - 16:00
  Cena: od 0,00
  do 10,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:+48 62 76 15 094
  E-mail:goluchow.info@mnp.art.pl

  Zamknięte

  Zamek w Gołuchowie

  Muzeum jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu i mieści się w liczącym sobie ponad 400 lat Zamku w Gołuchowie, o długiej i niezwykłej historii. W pobliżu przepływa rzeczka Trzemna, zaś sam Zamek otaczają urocze tereny parku krajobrazowego w stylu angielskim - rozległe polany porośnięte drzewami i krzewami, z przepięknymi punktami widokowymi. 

   

   

  Zamek w Gołuchowie (foto: MNP)

  Kilka słów o historii

  Zamek w Gołuchowie wzniesiono w 1560 roku i pełnił on wtedy funkcję dworu obronnego. Obecnie najstarsze fragmenty zabudowy zamkowej kryją się pod tarasem dziedzińca, a o dawnej obronności Zamku świadczą jedynie trzy otaczające go wieże. Ponad trzydzieści lat po wybudowaniu Zamek został przekształcony w rezydencję magnacką, by po kolejnych przeobrażeniach przypominać swoim stylem architektonicznym budowle francuskiego renesansu. Ostatnia właścicielka Zamku, Izabella Działyńska, uczyniła z Zamku prywatne muzeum z bogatą kolekcją, której niestety nie oszczędziła II wojna światowa - duża część eksponatów została skradziona lub zniszczona. Po wojnie Zamek stał się częścią poznańskiego Muzeum Narodowego.

   

  Zbiory muzealne

  Co warto zobaczyć w Zamku? Muzeum odzyskało część zbiorów z dawnej kolekcji Izabelli Działyńskiej, które mieszczą się aktualnie w licznych przestrzeniach udostępnionych zwiedzającym. Na parterze są to dwie sale skupiające w sobie zabytki opowiadające o starożytności, tj. Sala Waz Antycznych oraz Sala Starożytności, przedstawiająca głównie rzemiosło egipskie. Poza nimi oglądać tu można Dawną Sypialnię Księżnej Małgorzaty i trzy pomieszczenia zwane Pokojami Gotyckimi, w których zgromadzono zabytki prezentujące sztukę gotycką lub zbliżoną do gotyckiej. 

  Klatka schodowa, wiodąca nas na piętro Zamku, to dzieło samo w sobie, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Gdy już znajdziemy się na górze, odkryjemy tu Bibliotekę z cennym zbiorem rękopisów i starodruków, a także kilka innych pomieszczeń, m.in. Pokoik w Baszcie z egzotycznymi wazami prezentującymi dekoracyjne wazy pochodzące z Chin i Japonii. Na piętrze Zamku znajduje się również kilka sal. Przede wszystkim jest tu Sala Królewska z wizerunkami polskich królów, Sala Portretu Staropolskiego czy Sala Polska, w której znajdują się portrety hetmanów. Wędrując po piętrze trafimy też do Salonu i Sali Muzealnej.

   

  Zwiedzanie Muzeum

  Aby poznać wszystkie sekrety Zamku w Gołuchowie, na zwiedzanie warto wybrać się z przewodnikiem. Dzieci i młodzież zapisać się mogą na lekcje muzealne, prowadzone i dostosowane do różnych grup odbiorców. Lekcja muzealna to zwiedzanie ekspozycji, poznawanie zgromadzonej tu kolekcji i historii powstawania zarówno Zamku, jak i Muzeum, a także zwyczajów dawnych mieszkańców Zamku i ich życiorysów.