Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Sułoszowa
  Sułoszowa
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 0,00
  do 11,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:+ 48 12 389 60 04
  E-mail:maczops@poczta.onet.pl

  Zamek Pieskowa Skała

  Zamek Pieskowa Skała pochodzi z XIV wieku i obecnie jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. To jeden z najważniejszych Zamków tworzących znaną trasę turystyczną pod nazwą Szlak Orlich Gniazd. Niestety wiele jego historycznych wnętrz nie zachowało się do dnia dzisiejszego; burzliwa historia Zamku spowodowała także rozproszenie zbiorów zamkowych po świecie. Misją Muzeum stało się więc prezentowanie eksponatów pochodzących z kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu. 

   

  Malowniczy Zamek Pieskowa Skała

   

  Ekspozycje stałe

  W Zamku oglądać możemy trzy stałe wystawy. Pierwsza z nich, i zarazem główna ekspozycja Zamku, dotyczy przemian stylowych w sztuce europejskiej, począwszy od wieków średnich po okres międzywojnia. Z zachowaniem tej chronologii eksponowane są tutaj rzeźby, tkaniny, obrazy i meble, pokazujące jak na przestrzeni wieków zmieniał się styl i upodobania ludzi. 

  Druga z wystaw to historia samej Pieskowej Skały. Podczas jej oglądania zapoznać się możemy z wielowątkowymi dziejami Zamku, pomysłami zmieniających się właścicieli rezydencji i losami samej budowli. Ekspozycja ta nawiązuje też do okresu powstania styczniowego ze względu na rozegrane na terenie Pieskowej Skały walki powstańcze. 

  Trzecia wystawa składa się z cennej kolekcji obrazów zebranej przez Leona Pinińskiego. Tworzące ją obrazy ją przykładami brytyjskiego malarstwa, zaś sama kolekcja pokazuje nam fascynację angielską sztuką, która w pewnym momencie historii ogarnęła całą Europę. Poza obrazami zobaczyć tu możemy również angielskie meble z XVIII i XIX wieku

   

  Oferta edukacyjna 

  Muzeum pragnie uzupełniać programy szkolne poprzez lekcje muzealne, których celem jej zaznajomienie dzieci i młodzieży z wycinkiem edukacji regionalnej pokazywanej na Zamku. Uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych dzieci poznają lokalne postacie historyczne, dawne mody i obyczaje, jak również zapoznają się z dworską etykietą. Uczniowie ze szkół gimnazjalnych i licealnych ponadto nauczą się tu sporo o malarstwie i architekturze, a także o tym, jak funkcjonuje Muzeum. 

  Podczas prowadzonych zajęć wykorzystywane są liczne gry edukacyjne. Dzięki nim dzieci mogą wirtualnie wybudować własny zamek, porządkować swoją wiedzę poprzez dopasowywanie wyświetlanych eksponatów do konkretnych sali muzealnych lub ubierać wirtualne postacie w odpowiednie stroje historyczne. Dla nieco starszych stworzono dwie inne gry. Pierwsza z nich przybliża graczom nurt abstrakcji w sztuce, druga polega na dopasowaniu ornamentów do fragmentów wyświetlanych obiektów.  

  Wycieczka do Zamku to prawdziwa przygoda z możliwością zdobycia wiedzy o minionych wiekach. Ci, którym nie uda się dotrzeć do Zamku, zawsze mogą zwiedzić go wirtualnie, dzięki opcji wirtualnej wycieczki