Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Cieszyn
  Ul. Zamkowa 3 a, b, c
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: do uzgodnienia
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:+48 33 851 08 21
  E-mail:info@zamekcieszyn.pl

  Zamek Cieszyn

  Cieszyński Zamek jest samorządową instytucją kultury z siedzibą na Wzgórzu Zamkowym. Założono ją po to, by promować takie dziedziny sztuki jak projektowanie, wzornictwo i architektura, a także po to, by wspierać różnego rodzaju formy rzemiosła artystycznego. Instytucja przyczynia się również do rozwoju innowacyjnych i ciekawych przedsięwzięć, a także promocji samej przedsiębiorczości. Graniczna lokalizacja Zamku wpływa na rozwój działalności turystycznej, jaką instytucja prowadzi. Wzgórze Zamkowe to dawny słowiański gród, w skład którego wchodzi m.in. Wieża Piastowska - najstarszy zabytek Śląska Cieszyńskiego oraz murowana Rotunda św. Mikołaja i św. Wacława. Rotunda jest najcenniejszym zabytkiem tego regionu i zarazem wyjątkowym przykładem architektury romańskiej. W obrębie Wzgórza Zamkowego znajdują się liczne i unikalne projekty polskich artystów, takie jak: Różowy świecący jeleń, Ogród Ireny Bajerskiej czy Uliczka Cieszyńskich Kobiet.

  Wzgórze i jego zabytki można zwiedzać indywidualnie lub skorzystać z oferty wycieczki z przewodnikiem.

   

  Design i przedsiębiorczość 

  Bogata oferta instytucji w zakresie projektowania skierowana jest do studentów oraz osób zaznajomionych z podstawami tej dziedziny. To właśnie z myślą o nich powstają nowe tematy warsztatów i kursów, których celem jest pogłębianie wiedzy z zakresu sztuk użytkowych po to, by wpływać na otaczającą nas publiczną przestrzeń i nieustannie ją polepszać.  

   

  Działalność turystyczna i edukacyjna

  Dłuższy pobyt w Cieszynie to wspaniała okazja do wzięcia udziału w zamkowych warsztatach, mających przekazać nam tajniki wiedzy z zakresu takich dziedzin jak kowalstwo, snycerstwo czy tkactwo (zwłaszcza techniki haftu i koronki). Techniki projektowania i wzornictwa podziwiać można podczas wystaw prezentowanych w Zamku, m. in. wystawy pn. 'Dizajn po śląsku', ukazującej wyróżnione i nagrodzone projekty graficzne z licznych edycji konkursu pt. Śląska Rzecz. Wystawie towarzyszą również warsztaty dotyczące sygnalizacji świetlnej. 

  Wystawy prezentowane na Wzgórzu Zamkowym służą edukacji zwłaszcza najmłodszych, dlatego też często wyposażone są w różnorodne interakcje. Ich tematyka to nie tylko projekty graficzne, lecz również edukacja ekologiczna, zapoznanie z rzemiosłami ginących zawodów oraz ludowymi tradycjami, a także wiele, wiele innych. W ofercie instytucji znajduje się też opcja organizacji urodzin dla dzieci na Zamku, a także liczne cykle warsztatów skupiające się na nauce rzemiosła artystycznego oraz edukacji dzieci i młodzieży.