Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Suwałki
    Krzywe 82
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 2,50
    do 5,00 zł/osoba
    Kategoria: Świat roślin
    Tel:87 563 25 40
    E-mail:wigry_pn@wigry.org.pl

    Wigierski Park Narodowy

    Wybierając się w okolice regionu Mazursko-Podlaskiego warto odwiedzić jeden z największych Parków Narodowych w Polsce.  Wigierski Park Narodowy, bo o nim mowa, położony jest w malowniczym regionie na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, która jest jednym z najzimniejszych miejsc w Polsce. Nie dajcie się jednak zwieść: jest piękna i warta odwiedzin o każdej porze roku, a lata są tutaj równie ciepłe co w innych zakątkach Polski.

    Krajobraz parku zachwyca turystów w każdym wieku. Znajdziemy tu kompleks jezior połączonych rzekami i strumieniami, gęste lasy, rozległe pola uprawne oraz łąki. Wigierski Park Narodowy zawdzięcza swój wygląd lodowcowi skandynawskiemu, który ukształtował jego teren w tak unikalny sposób cofając się na północ ponad 12 tysięcy lat temu, podczas zmierzchu ostatniego zlodowacenia.

     

    Wschód słońca nad jeziorem

     

    Lasy Wigierskiego Parku Narodowego znajdują się głównie w jego północnej części; zajmują obszar prawie 3 tysięcy kilometrów kwadratowych, co stanowi obszar prawie sześć razy większy od powierzchni Warszawy. Świerki i sosny należą do najczęściej występujących drzew na jego terenie. Malownicze, gęste lasy zajmują ponad 60% powierzchni całego Wigierskiego Parku Narodowego

     

    Jednakże obszar Parku Narodowego to nie tylko lasy. Dużą część jego powierzchni stanowią jeziora, należące do najpiękniejszych w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje między innymi jezioro Białe Wigierskie: jego unikalnie czyste wody (skąd zresztą wzięło swoją nazwę) pozwalają sięgnąć wzrokiem aż do 10 metrów w głąb. 

     

    Teren Parku Narodowego obejmuje również wiele rzek, w tym Czarną Hańczę, na której możliwe jest odbycie spływu kajakowego - wielu dostawców oferuje możliwość wypożyczenia kajaków. Spływ pozwoli na doświadczenie piękna natury tego miejsca w sposób pełniejszy od pieszej wycieczki. Miejscowi posiadający tereny nad rzeką oferują możliwość przenocowania w namiocie na ich działce, a 'jagodziankowe babcie' sprzedają świeże domowej roboty jagodzianki kajakarzom prosto z pomostów.

     

    Jeleń szlachetny - mieszkaniec Wigierskiego Parku Narodowego

     

    Fauna WPN nie odbiega w znaczącym stopniu od fauny Puszczy Augustowskiej: do jej przedstawicieli należą m.in. wilki, łosie, jelenie, sarny borsuki. Szczególną ochroną objęte są bobry, na których żeremia natrafić można na odcinku Czarnej Hańczy tuż poza jeziorem Wigierskim.

     

    Specjalnie dla turystów na terenie Parku Narodowego stworzone zostały ścieżki edukacyjne o różnorodnej tematyce: Las, Suchary, Płazy, Jeziora i Puszcza. Rodzice razem z dziećmi mogą wybrać  jedną z alejek zależnie od zainteresowań swoich pociech i spędzić wspólnie czas podczas odkrywania uroków Parku Narodowego.