Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Pszczyna
  ul. Parkowa 20
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 0,00
  do 18,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:32 210 57 77
  E-mail:skansen.pszczyna@gmail.com,

  Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej

  Skansen znajduje się w zabytkowym parku pszczyńskim w województwie śląskim. Jest atrakcją unikalną pod względem kulturalnym, historycznym i etnograficznym. Na terenie skansenu prezentowane są obiekty architektury drewnianej, zarówno sakralnej, jak i świeckiej. Wnętrza chat wyposażono w autentyczne sprzęty rolnicze i rzemieślnicze pozwalające lepiej poznać dawne ludowe życie. W kilku budowlach zwiedzający obejrzeć mogą ciekawe sale wystawowe. Ze względu na cenną wartość kulturową Zagroda Wsi Pszczyńskiej znalazła się na Szlaku Architektury Drewnianej.

   

  Obiekty w skansenie 

  Wizyta w skansenie to szansa na bliższe przyjrzenie się dawnej kulturze ludowej, ze szczególnym naciskiem na jej wymiar architektoniczny. Na terenie skansenu skorzystać można z usług przewodnika. Spacer po Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej wiedzie przez odpowiednio wytyczone ścieżki, na których zobaczymy: młyny wodne, wozownie, neogotycką kapliczkę słupową z Poręby, chałupę mieszkalną z Grzawy, szopę na siano czy Spichlerz z Rudołtowic-Dębiny. Najstarszym zabytkiem skansenu jest spichlerz dworski z Czechowic pochodzący z 1784 r., we wnętrzu którego obejrzymy wystawę z zakresu pszczelarstwa. Ciekawym zabytkiem jest również XVIII-wieczna stodoła ośmioboczna z Kryr, gdzie obecnie można podziwiać liczne pojazdy konne. Innym wartym uwagi budynkiem jest kuźnia z Goczałkowic ze sprzętem kowalskim. Choć na terenie skansenu pojawiają się wierne rekonstrukcje, zdecydowana większość obiektów to budynki z oryginalnych materiałów.

   

   

  Warsztaty 'Sekrety pszczół' to jedna z propozycji pszczyńskiego skansenu skierowana do najmłodszych gości

   

  Edukacja w skansenie

  Poza imprezami folklorystycznymi (m.in. Spotkaniami pod Brzymem i Świętem Pszczół), w ofercie skansenu znalazły się także warsztaty edukacyjne i artystyczne. Dzieci uczestniczyć mogą w warsztatach zielarskich pt. 'Magia ziół', podczas których nauczą się rozpoznawać nazwy roślin za pomocą zmysłów lub wziąć udział w zajęciach pt. 'Sekrety Pszczół' - podczas spaceru dzieci uczą się o życiu tych pracowitych owadów. Z kolei warsztaty artystyczne to szansa na twórcze spędzenie czasu, którego efektem może być piękna kartka okolicznościowa, wytworzony z bibuły kwiat lub pomalowany kubek ceramiczny.

  W ramach idei propagowania zdrowych wartości powołana do życia została Manufaktura Zdrowia. Ten ciekawy projekt to zajęcia praktyczne i teoretyczne dla dzieci z przedszkoli i szkół. Przedsięwzięcie to składa się z zajęć warsztatowych, pogadanek i dyskusji dostosowanych do wieku uczestników. Celem wszystkich spotkań jest wpojenie w umysły młodego pokolenia świadomej potrzeby dbania o zdrowie, a zatem dbałości w wyborze produktów, z których powstają codzienne posiłki.