Ocena: 0.00 / 5
Gdzie: | Wojnowice Pałacowa 1 |
---|---|
Kiedy: | Godziny do ustalenia |
Cena: | do uzgodnienia |
Kategoria: | Muzea, zamki i pałace |
Tel: | 502 55 66 21 |
E-mail: | info@palacwojnowice.pl |
Pałac w Wojnowicach to urocza, dziewiętnastowieczna rezydencja, położona w zaciszu 4,5-hektarowego parku, w bliskim sąsiedztwie 900-letniego Raciborza, w gminie Krzanowice (które wzmiankowane są już od 750 lat).
Wojnowice (dawniej Woinowitz, Weihendorf, Woynowicz, Wayndorff), to niewielka, malowniczo położona wieś o bogatej - i jak to w miejscowościach pogranicza bywało- złożonej historii.
Cała okolica obfituje w zabytki i liczne atrakcje. Idealnie nadaje się do organizowania wycieczek samochodowych, rowerowych, czy pieszych. Prawie w każdej miejscowości jest coś ciekawego do obejrzenia, zaś wycieczki ułatwiają wydawane przez Powiat Raciborski, Miasto Racibórz oraz różne wydawnictwa, organizacje pozarządowe i portale internetowe, liczne przewodniki i informatory, poświęcone turystyce. Przyszła też moda na wydawnictwa albumowe o pałacach i zamkach, których każdego roku kilka pojawia się na półkach księgarskich.
Zaledwie kilka kilometrów dzieli wojnowicki pałac (tradycyjnie określany jako zamek) od granicy z Czechami, gdzie otwiera się nowy 'róg obfitości' zabytków i atrakcji, do których na pewno należą morawskie pałace w miejscowościach Krawarz (Kravare), Hradec n.Moravici, Raduń, Chuchelna, czy Silarzowice (Silherovice), czy nieco dalej w Bruntalu, zaś w samej Opawie kusi turystów piękna starówka, a na jej przedmieściach arboretum Nowy Dwór.
W Pałacu mile widziane są zarówno grupy zorganizowane, jak również i goście indywidualni, którzy zawsze u nas mogą pospacerować po parku i nacieszyć się pięknem obiektu, zaś w weekendy zjeść dobry deser, wypić piwo, czy kawę. Takia niedzielnya wizyta w gronie rodzinnym, to prawdziwy relaks. Szczególnie w letnie weekendy gościmy dużo odwiedzających, którzy na rowerach, pieszo czy też samochodami, zwiedzają Ziemię Raciborską. Tu zawsze można zobaczyć coś ciekawego, dowiedzieć się niezwykłych rzeczy na temat historii obiektu i okolicy, zajrzeć do naszego muzeum, porozmawiać, czy zwyczajnie podejrzeć co akurat dzieje się w życiu parkowych roślin i zwierząt.
A jeżeli się Państwu u nas spodoba, ponieważ funkcjonujemy jako dom przyjęć, z przyjemnością zorganizujemy wesele, komunię, festyn, oraz każdą inną imprezę rodzinną.
Wojnowicki zespół pałacowo-parkowy jest na tyle wyjątkowy, że w naszych progach kręcono już trzy filmy fabularne i kilka teledysków. Organizowane są też plenery malarskie, jak również sesje fotograficzne i filmowe par młodych, nie wyłączając oryginalnej sesji ślubnej w naszym Muzeum Horroru.
O parku
Nasz 4,5-hektarowy park, to zupełnie wyjątkowe miejsce. Otoczony murem z cegły klinkierowej, z dwiema kutymi, żelaznymi bramami, jest efektem pracy pokoleń ogrodników, przez co cechuje go duża uroda i bioróżnorodność. Wraz z zamieszkującymi go zwierzętami, na tle otaczających pól, tworzy barwną i przepełnioną ptasim świergotem wyspę (tereny zadrzewione stanowią w gminie Krzanowice jedynie pół procenta powierzchni).
Znów jest zadbany, lecz przez pierwsze 58 powojennych lat został niemiłosiernie zapuszczony i zaśmiecony. Kilkudziesięcioletnie samosiewki skutecznie zakłócały rozwój zabytkowego drzewostanu, kilkumetrowe odrosty przy pniach starodrzewia i wysokie po piersi chwasty nie pozwalały dojrzeć zabytkowego muru, którym otoczony jest park. Do tego obrazu trzeba dodać tony butelek, śmieci, kapsli i gruzu walającego się po całym "parku". Trzeba było kilku lat pracy by park znów stał się piękny. Powstały ciekawe aranżacje parkowe (głazy, kopiec, kaskada wodna, zagroda ze zwierzątami), odtworzono staw, posadzono wiele ciekawych roślin. Na bieżąco strzyżone są trawniki i grabione liście, których z racji liściastego przeważnie drzewostanu, każdej jesieni opadają olbrzymie ilości, a aleja rododendronów liczy już ponad 100 krzewów...
W parku występuje szereg rzadkich gatunków drzew i krzewów. Wśród nich trzeba wymienić pomnikowych rozmiarów buki czerwone (najgrubszy ma 675 cm obwodu w pierśnicy), dęby odmiany czerwonej, bezszypułkowej i błotnej, oraz wiązy i brzozy czarne..
Mocno reprezentowane są też kasztanowce. Prócz pospolitego białego, mamy też żółty, odmiany wirginijskiej, oraz będący dużym krzewem kasztanowiec drobnokwiatowy.
Dobrze ma się też u nas kasztan jadalny, który - co rzadkie w naszym kraju - obficie owocuje, wydając kasztany, zwane maronami.
Do ciekawych pod wieloma względami drzew należą niewątpliwie kłęki kanadyjskie, które dopiero pod koniec maja wypuszczają czerwonawe liście, które wczesną jesienią przechodzą w kolor cytrynowożółty i szybko opadają.
Pięknie prezentują się też klony, jesiony wyniosłe, leszczyna turecka, ostatni już w parku korkowiec amurski, oraz bardzo stary dereń jadalny. Rzadko w Polsce spotykany, pochodzący z górskich lasów Azji, skrzydłorzech kaukaski, tak sobie upodobał stanowisko w wojnowickim parku, że gdyby nie ograniczać jego ekspansji przez podziemne kłącza, zawojowałby większość parkowych łąk i trawników.
Muzeum Horroru
Gotowi na chwile grozy?
Muzeum Dawnej Wsi
Muzeum Dawnej Wsi przy Pałacu w Wojnowicach, to atrakcja turystyczna Powiatu ...
Klub Arytmetyki Mentalnej Indigo Mental
Zajęcia z arytmetyki mentalnej | Szybkie liczenie. Szybkie czytanie. Szybkie
Bawialnia Ninja Planet Czeladź
KOSMICZNIE dobra zabawa w Ninja Planet!
Zespoły Taneczne Plejada - taniec dla dzieci
Taniec dla dzieci Wrocław w Plejada
Fabryka Relacji - Strefa Rozwoju i Terapii
Psychoterapia dla dzieci i młodzieży
Hipoterapia Słoneczny Stok
Hipoterapia
Pierogi & More Cooking Class
Włoskie makarony - Warsztat kulinarny
Korepetycje u Huberta
Profesjonalne podejście do każdego dziecka.
Kuderek Niespodzianek - Warsztaty i Animacje Dla Dzieci
Kuferek Niespodzianek - Warsztaty i Animacje Dla Dzieci