Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Wojnowice
  Pałacowa 1
  Kiedy:
  Pn. nieczynne
  Wt. nieczynne
  Śr. nieczynne
  Czw. nieczynne
  Pt. nieczynne
  Sob. 11:00 - 17:00
  Niedz. 11:00 - 17:00
  Cena: do uzgodnienia
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:502 55 66 21
  E-mail:info@palacwojnowice.pl

  Zamknięte

  Muzeum Dawnej Wsi

   

  Muzeum Dawnej Wsi przy Pałacu w Wojnowicach, to kolejna atrakcja turystyczna Powiatu Raciborskiego.
  Powstało z inicjatywy,  staraniem i w znacznej części ze zbiorów aktualnego właściciela pałacu,  jak również  dzięki darowiznom osób prywatnych,
  a w szczególności: P. Hermana Kubali z Krzanowic, P. Reinharda Glomb z Katowic oraz PP. Krystyny i Gintera Golly z Czerwięcic. Sporo pojedynczych eksponatów podarowali mieszkańcy Wojnowic i okolicy, ale większość pochodzi jednak z szerszej okolicy. Ludzie wyciągają z piwnic i strychów różne zapomniane, a ciekawe przedmioty,  pragną by ocalały one przed zniszczeniem i zapomnieniem,  i znalazły swe miejsce w muzeum. Listy darczyńców, wiszące w ozdobnych ramkach na ścianie, systematyczne są uzupełniane i obejmują  już ponad 120 osób.

   

   

  Wśród najciekawszych eksponatów: 200-letnia stupa do tłuczenia grochu, drewniane brony, żarna, różnego rodzaju urządzenia do wyrabiania masła, sera, elementy uprzęży dla koni i krów, koszyki do chleba, formy do masła, różnego typu stare żelazka, pralka 'prawie automatyczna',  maglownice, butelki z raciborskich browarów i wiele, wiele innych.  Nie zabrakło też zabytkowej, domowej 'wygódki', szkolnych tabliczek, pamiątek ślubu, komunii, czy z I Wojny Światowej.

  Nie tylko dzieci, ale i młodzież, a także  wiele osób w starszym wieku, nie potrafią już nazwać ani określić przeznaczenia niektórych wystawionych przedmiotów, co tylko podkreśla słuszność pomysłu utrwalenia  ich dla potomności. Naprawdę warto to wszystko zobaczyć.

   

   

  Muzeum mieści  się  na I piętrze, w północno-zachodnim skrzydle pałacu i rozrasta się. 

  Uroczyste otwarcie nastąpiło 9 sierpnia 2008 roku i od tego dnia jest ono dostępne dla  zwiedzających. Stale jednak przybywa niezwykłych eksponatów.  Chętnie widziane są  grupy, w szczególności szkoły, przedszkola, obozy, jak również osoby indywidualne.


  Muzeum jest czynne w weekendy od 11 - 17, zaś na zwiedzanie w tygodniu z grupą można umówić się telefonicznie lub mailowo.