Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Bytom
  Moniuszki 21-23
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Wiek: Przedszkolak
  Uczeń podstawówki
  Nastolatek
  Cena: od 15,00
  do 70,00 zł/osoba
  Kategoria: Koncerty i widowiska
  Tel:32 396 68 53, 503 165 654
  E-mail:bow@opera-slaska.pl, kasa@opera-slaska.pl

  Opera Śląska

  Opera Śląska w Bytomiu to instytucja kultury z niebagatelnym dorobkiem oper, operetek i baletów, prezentujących wysoki poziom artystyczny. Już w początkowych, powojennych latach nazywano ją pierwszą sceną operową w kraju, a także 'kuźnią talentów', ze względu na młodych artystów, których twórczość i wizję artystyczną Opera promowała. Założycielem instytucji jest światowej sławy artysta Adam Didur.

   

  W gmachu budynku grano premiery i prapremiery wielkich dzieł, z udziałem artystów pierwszej klasy, m.in. Bogdana Paprockiego czy Barbary Bittnerówny; odbywją się tu również edycje ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Najsłynniejszym z nich jest Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, znany w środowisku solistów i artystów z całego świata. Na swoim koncie Opera zgromadziła takie wyróżnienia jak Złota i Platynowa Płyta, a o dorobku fonograficznym śląskiej sceny świadczą nagradzane nagrania - mowa tu m.in. o dwupłytowym albumie 'Opera Śląska poleca - hity operowe i operetkowe' czy wcześniejszym zarejestrowaniu kantaty scenicznej Carla Orffa - 'Carmina burana'. Śląska scena jako pierwsza po powojennej zawierusze wystawiła przedstawienie operowe, które było zarazem inauguracją działalności instytucji. W gmachu siedziby Opery rozbrzmiała wtedy 'Halka' Stanisława Moniuszki.

    

  Balet Don Kichot na podstawie powieści M. Cervantesa

   

  Z muzyką w plener

  Ideą założyciela Opery, a zarazem misją zgromadzonych w instytucji artystów, było zawsze upowszechnianie sztuki operowej. Artyści ze swoimi dziełami od zawsze wychodzili w plener, a także jeździli po całym świecie, by prezentować sztukę operową na arenie międzynarodowej. Był to krok, na jaki odważyli się jako pierwsi w historii polskich zespołów, a liczba ich gościnnych występów dalece wyprzedza inne teatry i opery. Sztuka operowa, jakiej można doświadczyć w kontakcie z artystami bytomskiej sceny, to nie tylko muzyka, lecz połączenie dźwięku, słowa, teatru, tańca, malarstwa i techniki. Docieranie do publiczności z różnych zakątków kraju i świata, a zarazem wysoki poziom artystyczny wystąpień, to dwie wizytówki Opery Śląskiej.

   

  Dla sztuki i poprzez sztukę

   Opera podejmuje szereg różnych działań, mających na celu edukację dzieci i młodzieży. W sezonie artystycznym realizowanie są projekty lekcji operowych, warsztatów integracyjnych, przygotowywanie przedstawień dzieci dla dzieci, docieranie do młodych mających ograniczony dostęp do kultury, a także warsztaty sceniczne, choreograficzne i wokalne. Wszystkie te działania mają umożliwić młodym odbiorcom kontakt ze sztuką operową, a także możliwość dialogu z rówieśnikami i wyrażenie swoich emocji i wizji we wspólnych projektach artystycznych.