Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Bytom
    Pl. Jana III Sobieskiego 2
    Kiedy:
    Pn. nieczynne
    Wt. 09:00 - 15:00
    Śr. 10:00 - 18:00
    Czw. 10:00 - 18:00
    Pt. 09:00 - 15:00
    Sob. 12:00 - 18:00
    Niedz. 12:00 - 18:00
    Cena: od 0,00
    do 10,00 zł/osoba
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:32 281 82 94 w. 111
    E-mail:sekretariat@muzeum.bytom.pl

    Zamknięte

    Muzeum Górnośląskie

    Piękne wnętrza bytomskiego Muzeum zapraszają do złapania oddechu w otoczeniu dzieł sztuki

     

    Muzeum Górnośląskie to znaczący punkt na mapie muzealnej Polski. Odznacza się regionalnym śląskim charakterem i bogatą kolekcją eksponatów archeologicznych, etnograficznych, przyrodniczych. Ponadto w zbiorach instytucji znajdują się różne dokumenty historyczne i cenne dzieła sztuki. Przez lata istnienia Muzeum kolekcja eksponatów ulegała rozproszeniu na skutek wojen, zmieniała się także siedziba instytucji od Bytomia po Katowice.

    Obecnie bytomskie muzeum zajmuje dwa budynki: gmach główny, w którym mieszczą się wystawy stałe oraz dawną siedzibę starostwa powiatu, gdzie znajduje się Sala Kolumnowa i Sala ks. Gorczyckiego.

    Misją Muzeum jest pokazywanie zwiedzającym materialnego i duchowego dorobku kulturowegopowiązanego z historią, przyrodą i archeologią. Wszystko to ukazane jest w perspektywie śląskiej, choć Muzeum przedstawia również kulturowe zjawiska o charakterze ponadregionalnym.  

     

    Bliskie spotkania z dziełami mistrzów, czyli muzealne zajęcia dla dzieci w Galerii Malarstwa Polskiego

     

    Ekspozycje stałe Muzeum

    W gmachu głównym zobaczyć możemy trzy wystawy stałe. Pierwsza z nich jest ekspozycją etnograficzną, ukazuje realia życia Ślązaków w XIX i XX wieku. Zobaczyć tu możemy, jak wyglądały śląskie wesela, jakie panowały na Śląsku zwyczaje doroczne oraz jakie zajęcia gospodarcze i zawody wykonywali mieszkańcy żyjący w tym okresie. Druga z wystaw prezentuje turystom rozmaite formy lokalnej przyrody, a także liczne procesy życia rodzinnego zwierząt i poszczególne etapy łańcucha pokarmowego. Trzecia i zarazem ostatnia z wystaw to Galeria Malarstwa Polskiego. Przedstawiony zbiór składa się eksponatów prezentujących różne rodzaje polskiej sztuki malarskiej, mamy tutaj nurt klasyczny, romantyczny, realistyczny i rodzajowy, a także portrety, pejzaże i obrazy historyczne.

     

    Lekcje muzealne 

    W ofercie Muzeum znajduje się bogaty program dla dzieci w różnym wieku. Przedszkolaki i dzieci wczesnoszkolne, a także uczniowie szkół podstawowych mogą wziąć udział w lekcjach muzealnych. Lekcje wzbogacone są o ćwiczenia, podczas których wykorzystuje się np. elementy sztuki teatralnej czy grę na instrumentach. Osobno prowadzone są lekcje dla młodzieży. Młodzi ludzie w przystępny sposób pozyskują wiedzę z zakresu przyrody czy etnografii. Lekcje dają im możliwość lepszego przygotowania się do opisu obrazu. W ofercie Muzeum znalazły się także zajęcia z arteterapii, czyli leczenia poprzez sztukę. Podczas tych zajęć wykorzystywane są specjalne urządzenia stymulujące działanie zmysłów, np. stół do malowania piaskiem. Dzięki zaangażowaniu pracowników Muzeum osoby niepełnosprawne mogą wziąć udział w zajęciach integracyjnych i rozwijać poprzez nie swoje zdolności manualne i umiejętności współpracy. Dzieci i młodzież do 13 roku życia mogą skorzystać z propozycji warsztatowych, prowadzonych specjalnie dla nich w Centrum Edukacji.  

     

    Wampiry, zmory i upiory, czyli śląska demonologia dla odważnych! 
    Z przyjemnością zapowiadamy nowość w ofercie lekcji muzealnych. Jesień to dobry czas na snucie opowieści, a mistrzami takich historii byli… nasi dziadkowie! Zapraszamy na lekcje etnograficzne w Muzeum Górnośląskim, podczas których dzieci dowiedzą się wszystkiego o zwyczajach naszych przodków. Szczególnie polecane na najbliższy czas są historie o śląskich straszydłach.

     

    Damska zjawa - Południca


    Jesień to czas grubych wełnianych swetrów, herbaty z cytryną, długich wieczorów oraz opowieści przy kominku. Opowieści, z których najlepsze są oczywiście te, które straszą nas, traktując o różnej maści upiorach, zmorach i innych przedziwnych i tajemniczych stworzeniach żyjących wokół nas. Uwielbiali je także nasi pradziadkowie! Lekcja udowadnia, że nauka o regionie nie musi być nudna. W czasie zajęć porozmawiamy o tym, jak wyglądało dawniej życie na Górnym Śląsku, jakich zasad trzeba było przestrzegać oraz dlaczego podania wierzeniowe są tak ważne dla kształtowania tożsamości. Pretekstem do rozmowy będą historie o różnego rodzaju stworach, potworach i demonach, które dawniej zaludniały śląskie ziemie. Czym była Południca, Fajerman lub Mamuna i co mówiły o świecie? Czy na pewno zniknęły? Zapraszamy na zajęcia, na których najmłodsi dowiedzą się, dlaczego tak bardzo lubimy się bać oraz czego (i dlaczego) bali się nasi przodkowie na Śląsku.