Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Bytom
  Pl. Jana III Sobieskiego 2
  Kiedy:
  Pn. nieczynne
  Wt. 09:00 - 15:00
  Śr. 10:00 - 18:00
  Czw. 10:00 - 18:00
  Pt. 09:00 - 15:00
  Sob. 12:00 - 18:00
  Niedz. 12:00 - 18:00
  Cena: od 0,00
  do 10,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:32 281 82 94 w. 111
  E-mail:sekretariat@muzeum.bytom.pl

  Zamknięte

  Muzeum Górnośląskie

  Muzeum Górnośląskie to znaczący punkt na mapie muzealnej Polski. Odznacza się regionalnym śląskim charakterem i bogatą kolekcją eksponatów archeologicznych, etnograficznych, przyrodniczych. Ponadto w zbiorach instytucji znajdują się różne dokumenty historyczne i cenne dzieła sztuki. Przez lata istnienia Muzeum kolekcja eksponatów ulegała rozproszeniu na skutek wojen, zmieniała się także siedziba instytucji od Bytomia po Katowice.

  Obecnie bytomskie muzeum zajmuje dwa budynki: gmach główny, w którym mieszczą się wystawy stałe oraz dawną siedzibę starostwa powiatu, gdzie znajduje się Sala Kolumnowa i Sala ks. Gorczyckiego.

  Misją Muzeum jest pokazywanie zwiedzającym materialnego i duchowego dorobku kulturowegopowiązanego z historią, przyrodą i archeologią. Wszystko to ukazane jest w perspektywie śląskiej, choć Muzeum przedstawia również kulturowe zjawiska o charakterze ponadregionalnym.  

   

  Wystawa 'Przyroda Górnego Śląska' pozwala przyjrzeć się roślinom i zwierzętom wystepującym w regionie. Na zdjęciu: pustułka

   

  Ekspozycje stałe Muzeum

  W gmachu głównym zobaczyć możemy trzy wystawy stałe. Pierwsza z nich jest ekspozycją etnograficzną, ukazuje realia życia Ślązaków w XIX i XX wieku. Zobaczyć tu możemy, jak wyglądały śląskie wesela, jakie panowały na Śląsku zwyczaje doroczne oraz jakie zajęcia gospodarcze i zawody wykonywali mieszkańcy żyjący w tym okresie. Druga z wystaw prezentuje turystom rozmaite formy lokalnej przyrody, a także liczne procesy życia rodzinnego zwierząt i poszczególne etapy łańcucha pokarmowego. Trzecia i zarazem ostatnia z wystaw to Galeria Malarstwa Polskiego. Przedstawiony zbiór składa się eksponatów prezentujących różne rodzaje polskiej sztuki malarskiej, mamy tutaj nurt klasyczny, romantyczny, realistyczny i rodzajowy, a także portrety, pejzaże i obrazy historyczne.

   

  Lekcje muzealne 

  W ofercie Muzeum znajduje się bogaty program dla dzieci w różnym wieku. Przedszkolaki i dzieci wczesnoszkolne, a także uczniowie szkół podstawowych mogą wziąć udział w lekcjach muzealnych. Lekcje wzbogacone są o ćwiczenia, podczas których wykorzystuje się np. elementy sztuki teatralnej czy grę na instrumentach. Osobno prowadzone są lekcje dla młodzieży. Młodzi ludzie w przystępny sposób pozyskują wiedzę z zakresu przyrody czy etnografii. Lekcje dają im możliwość lepszego przygotowania się do opisu obrazu. W ofercie Muzeum znalazły się także zajęcia z arteterapii, czyli leczenia poprzez sztukę. Podczas tych zajęć wykorzystywane są specjalne urządzenia stymulujące działanie zmysłów, np. stół do malowania piaskiem. Dzięki zaangażowaniu pracowników Muzeum osoby niepełnosprawne mogą wziąć udział w zajęciach integracyjnych i rozwijać poprzez nie swoje zdolności manualne i umiejętności współpracy. Dzieci i młodzież do 13 roku życia mogą skorzystać z propozycji warsztatowych, prowadzonych specjalnie dla nich w Centrum Edukacji.