Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Katowice
  plac Wojciecha Kilara 1
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Wiek: Wszyscy
  Cena: do uzgodnienia
  Kategoria: Koncerty i widowiska
  Tel:+48 32 73 25 312
  E-mail:dow@nospr.org.pl

  Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

  To zarazem polska wizytówka kultury muzycznej na arenie Europy i punkt obowiązkowy dla każdego fana muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej w naszym kraju. Ta wyjątkowa instytucja kultury została powołana do istnienia w 1935 roku w Warszawie i reaktywowana zaraz po II wojnie światowej. Od tego czasu działa nieprzerwanie aż do dnia dzisiejszego. Na kartach historii zapisała się szeregiem dokonań, nagrań, projektów i prestiżowych nagród, czym zasłużyła sobie na tytuł Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Od dwóch lat siedziba NOSPR mieści się w Katowicach w nowo wybudowanym gmachu, którego ogrom i piękno zapiera dech w piersiach. 

   

  Sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

   

  Skład Orkiestry

  Na piękno muzyki Orkiestry składa się wiele instrumentów: skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabasy, flety, klarnety, fagoty, kontrafagoty, waltornie, trąbki, puzony, tuby, kotły, harfy. Składu tego dopełnia fortepian, perkusja i rożek angielski. Nawet tak niepozorny element jak rożek angielski jest ważną częścią instrumentarium zespołu. Symfonia nie mogłaby wybrzmieć, gdyby zabrakło któregokolwiek z nich. Pod nazwami instrumentów kryją się muzycy, którzy nie stworzyliby harmonijnej całości, gdyby nie dyrygenci. Muzyka orkiestry nie stałaby się koncertem, gdyby nie realizatorzy dźwięku i reżyser. NOSPR to ogrom pracy wielu, wielu ludzi. Obecnie funkcję dyrektora artystycznego i pierwszego dyrygenta pełni Alexander Liebreich, światowej sławy dyrygent, pod batutą którego grały wybitne orkiestry na świecie, m.in. Monachijska Orkiestra Kameralna.

   

   

  Siedziba Orkiestry 

  Siedziba Orkiestry mieści się przy placu Wojciecha Kilara. To właśnie tutaj bije żywe serce zespołu. Muzyki Orkiestry posłuchać można na dwóch salach, dużej i kameralnej. Duża sala może pomieścić aż 1800 słuchaczy, dostosowana jest do wszystkich rodzajów muzyki symfonicznej. Orkiestra może koncertować na niej w poszerzonym składzie oraz w towarzystwie 120-osobowego chóru i z akompaniamentem organów. Sala kameralna przystosowana jest do skromniejszych koncertów i jest w stanie pomieścić w sobie 300 słuchaczy. Dodatkowo projekt nowego gmachu NOSPR uwzględnił w swoich planach amfiteatr terenowy, do koncertów na świeżym powietrzu. Siedziba Orkiestry to nie tylko sale koncertowe, ale także studio nagrań. NOSPR w swojej dyskografii liczy sobie ponad 200 płyt CD. Jeśli z różnych względów nie możemy osobiście wybrać się na koncert, zawsze muzyki zespołu posłuchać możemy na stronie internetowej NOSPR (www.nospr.org.pl). Strona oferuje nam również możliwość wirtualnego spaceru po gmachu Orkiestry.