Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Puck
    Plac Wolności 28
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 3,00
    do 6,00 zł/osoba
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:+48 58 673 22 29
    E-mail:sekretariat@muzeumpuck.pl

    Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy

    Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy to instytucja, która chroni i promuje ludową kulturę Kaszub. Patron Muzeum to ojciec regionalizmu kaszubskiego, zasłużony lekarz, etnograf, a także pisarz, któremu Kaszubowie zawdzięczają stworzenie pisowni kaszubskiej. Historia Muzeum sięga roku 1970 i choć burzliwe wydarzania dotyczące przeszłości instytucji i miasta nieraz zagroziły zgromadzonym zbiorom, dzięki wysiłkom zarządcom placówki obecnie oglądać tu można wiele wystaw i eksponatów. Pod opieką Muzeum znajdują się aż trzy skanseny, prezentujące różne zagadnienia etnograficzne, związane m.in. z dawnym rzemiosłem, historią i sztuką ludową. 

     

    Kaszuby - malownicza część Pomorza

     

    Skanseny Muzeum 

    Przeszłość okolicznych ziem Pucka poznać możemy dzięki wystawom prezentowanym w odrestaurowanej Kamienicy Mieszczańskiej przy rynku. Tutaj pracuje Dział Historyczno-Archeologiczny, dzięki staraniom którego w piwnicach kamienicy zwiedzający mogą zapoznać się z dziejami osadnictwa na okolicznych ziemiach, najstarszymi narzędziami wytwarzanymi przez ludzi, przedmiotami codziennego użytku i ozdobami kultury ludowej. Średniowieczną historię miasta zgłębić można na piętrze kamienicy. Zwiedzając Kamienicę Mieszczańską, zapoznamy się również z okresem niewoli pruskiej, Aktem Zaślubin Polski z Morzem, dziejami międzywojnia na terenach Pucka, a także wydarzeniami II wojny światowej, aż po okres II połowy XIX wieku. 

     

    Drugi ze skansenów Muzeum, Szpitalik, mieści się w dawnym przytułku szpitalnym. Na terenie skansenu znajdują się aranżacje dawnych miejsc pracy i warsztatów rzemieślników, m.in. warsztatu szewskiego, tkackiego oraz kuźni. Ponadto prezentowane tu są zagadnienia związane z tradycyjnym rybołówstwem, bednarstwem i stolarstwem, jak również ekspozycje związane z medycyną ludową i regionalną sztuką ludową

     

    Ostatni z obiektów to skansen w Nadolu, nazywany Zagrodą Gburską i Rybacką. Trafiając tu, zwiedzający zobaczą jak wyglądał świat zamożnej rodziny wiejskiej. Zwiedzić tu możemy pomieszczenia, z których korzystano, a więc przede wszystkim centrum życia rodzinnego, czyli chatę, a także zobaczyć przylegające do niej obiekty gospodarcze, takie jak: piwnica, wędzarnia, gołębnik, studnia i piec chlebowy. Chatę otacza podwórze z odtworzonym ogrodem kwiatowym i warzywnikiem. Obok chaty znajduje się obora z dobudówką w postaci wozowni oraz stodoła, w której mieści się ekspozycja dotycząca pszczelarstwa pomorskiego. Zwiedzając Skansen, natrafimy także na rekonstrukcje chaty rybackiej i remizy

     

    Zupełnie innym miejscem wchodzącym w skład Muzeum, jest Hallerówka we Władysławowie. W tej drewnianej willi zapoznać można się z pamiątkami po generalne J. Hallerze i żołnierzach z Błękitnej Armii. 

     

    Lekcje muzealne 

    W ofercie Muzeum znajdują się propozycje lekcji muzealnych na nauczycieli i uczniów. Ich organizatorzy chcą zapoznawać młodzież ze sztuką ludową, etnografią, a także historią regionu poprzez warsztaty i lekcje, angażujące dzieci i młodzież w kreatywność i osobisty rozwój. Przed uczestnikami zajęć stawiane są zarówno zadania indywidualne, jak i te wymagające pracy zespołowej. Dzięki udziałowi w warsztatach dzieci nauczą się m.in. jak wypiekano dawniej chleb, jak tkano i szafowano po kaszubsku, jak pozyskiwano i stosowano zioła oraz jak radzono sobie z nudą w świecie bez komputera.