Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Będzin
  Zamkowa 1
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 4,00
  do 20,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel: 32 267 77 07
  E-mail: muzeum@muzeum.bedzin.pl

  Muzeum Zagłębia

  Będzińskie Muzeum zostało otwarte w 1956 roku i od tego czasu jego mury dostarczają historycznej wiedzy i rozrywki, zarówno mieszkańcom Będzina, jak i przyjezdnym turystom. Wśród zespołu muzealnych obiektów odnajdziemy:

                        Zamek - jeden z obiektów Muzeum Zagłębia
  • Zamek, czyli warownię obronną powstałą w połowie XIV wieku, która stała na straży granicy naszego kraju od strony Śląska i Czech. Zamek w swojej historii ma zapisane wizyty wielu kluczowych postaci historycznych - m.in. królów Polski: Henryka Walezego, Jana III Sobieskiego i Augusta II Mocnego. Ważną częścią zamku jest wieża, z której turyści mogą podziwiać panoramę miasta. Do wystaw stałych, które znaleźć możemy na zamku zaliczają się: kolekcja “Dawna broń', prezentująca historyczną broń i uzbrojenie, pochodzące z wieków od XVI do XX, a także “Z dziejów zamku i miasta', dzięki której możemy dowiedzieć się więcej o historii będzińskiego osadnictwa, oraz o dziejach zamku;
  • Pałac Mieroszewskich, czyli wzorowana na francuskich pałacach barokowo- klasycystyczna budowla powstała w 1702 roku. W obiekcie tym zobaczyć możemy cztery wystawy stałe: “Wnętrza stylowe XVIII - XIX wieku', ukazująca wyposażenie pierwszego piętra pałacu pełniącego kiedyś funkcje reprezentacyjne, pokaz kolekcji Samuela Cyglera - międzywojennego artysty, wystawa “Izba Zagłębiowska' prezentująca dawny wygląd izb, sieni i pomieszczeń gospodarczych mieszkańców Zagłębia oraz “W łużyckiej osadzie i średniowiecznym grodzie', czyli próba odwzorowania chat zamieszkałych przez pierwszych osiedleńców będzińskiej ziemi i okolic;
  • Podziemia Będzińskie, będące prawdopodobnie schronem przeciwlotniczym dla oddziałów wojskowych i ludności cywilnej podczas drugiej wojny światowej. 
  • Dom Modlitwy “Mizrachi' czyli synagogę powstała pod koniec XIX wieku;
  • fragment odnowionego, średniowiecznego muru, okalającego miasto;
  • Wzgórze Zamkowe, czyli miejsce, w którym po raz pierwszy założono zamieszkałą osadę, z której później rozwinęło się miasto Będzin.

  Oprócz wystaw stałych, Muzeum Zagłębia organizuje także liczne wystawy czasowe, dlatego warto co jakiś czas zapoznać się z ich aktualną ofertą. Muzeum organizuje także żywe lekcje historii, połączone z ciekawymi warsztatami rozwijającymi kreatywność i zdolności poznawcze dzieci. Poziom lekcji dostosowany jest do wieku dzieci w grupie. 

   

  informacje praktyczne

  Obiekty są otwarte w różnych godzinach w zależności od dnia tygodnia i miesiąca. UWAGA! - poniedziałek jest dniem, w którym zarówno Zamek, jak i Pałac Mieroszewskich, są nieczynne. Istnieje możliwość bezpłatnego zwiedzania Zamku we wtorki oraz darmowego oglądania kolekcji stałych w Pałacu Mieroszewskich w czwartki. Aby zwiedzić będzińskie podziemia, konieczny jest kontakt telefoniczny. Istnieje możliwość zakupu biletów ulgowych, a także zwiedzania z przewodnikiem dla grup zorganizowanych. Na stronie internetowej Muzeum można skorzystać z opcji  wirtualnego zwiedzania obiektów będzińskiego Muzeum.

   

  Zapraszamy do zwiedzania i poznawania historii, która przez wieki zapisywała się w murach obiektów Muzeum Zagłębia!