Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Tarnów
  Rynek 3
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 0,00
  do 12,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:+48 14 639 08 64
  E-mail:rynek@muzeum.tarnow.pl

  Muzeum Okręgowe w Tarnowie

  Dzieci rzadko kiedy postrzegają muzeum jako źródło rozrywki czy przyjemności. Kojarzą je przeważnie z nudą lub obowiązkiem. Jednak wcale nie musi tak być. Wybierając muzeum, prowadzone między innymi właśnie z myślą o najmłodszych, rodzice mogą mieć pewność, że pociechy będą zachwycone wizytą w nim. Zatem gdzie się wybrać, aby zagwarantować dzieciom taką kulturalną atrakcję? Proponujemy Muzeum Okręgowe w Tarnowie!

   

  Krótka historia Muzeum

  Wszystko zaczęło się od skromnej osoby Józefa Jakubowskiego. To właśnie on zaproponował władzom Tarnowa powołanie muzeum miasta. Już kilka dni po tym zdarzeniu rozpoczęły się prace nad zorganizowaniem przestrzeni pod obiekt. Oficjalne otwarcie 'Muzeum Miasta Tarnowa' nastąpiło kilka miesięcy później, a dokładnie 4 czerwca 1927 roku. Od tego czasu po dzień dzisiejszy trwa powiększanie zbiorów, wśród których można znaleźć między innymi takie skarby jak dokumenty z 1419 roku, szesnastowieczne miecze z miejskiej zbrojowni czy wreszcie bibliotekę z niemal 500 tomami oraz kolekcje monet i pieczęci.

   

  Ratusz na tarnowskim Rynku, siedziba Muzeum Okręgowego (źródło)

   

  W 1931 roku władze tarnowskie postanowiły połączyć Muzeum Miejskie z Muzeum Diecezjalnym i umieścić eksponaty z obu obiektów w Ratuszu miejskim. Jednak na czas wojny zbiory zostały przeniesione, dzięki czemu przetrwały do dnia dzisiejszego. W międzyczasie powołane zostało Muzeum Ziemi Tarnowskiej, będące własnością Zarządu Miejskiego, w którym znalazły się eksponaty z Muzeum Miejskiego. Oficjalne otwarcie Muzeum Okręgowego w Tarnowie we współcześnie znanej postaci, podlegające z powrotem Radzie Miejskiej, nastąpiło dopiero 10 lutego 1976 roku.

   

  Obiekt wielokrotnie zmieniał swoją lokalizację, w związku z czym w tym momencie ma kilka oddziałów oraz filii. Siedziba Gmachu Głównego znajduje się przy Rynku 20-21. Oprócz tego eksponaty wystawione są również przy ulicy Krakowskiej 10 i w Ratuszu oraz w innych miejscach Tarnowa, a także w pobliskich miejscowościach.

   

  W ofercie Muzeum

  Zakres tematyczny zbiorów jest naprawdę szeroki. Znajdzie się coś ciekawego zarówno dla najmłodszych, jak i dla ich rodziców. W Muzeum są nie tylko wystawy stałe, ale również czasowe, o które co pewien czas wzbogaca ono swoją ofertę. Znakomitym przykładem wystawy czasowej interesującej dla młodszych gości jest ekspozycja 'Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia', poświęcona twórczości świetnego polskiego komiksiarza - Janusza Christy. 

   

  Jednak to nie koniec atrakcji dla dzieci i ich rodziców. W Muzeum, poza czasowymi oraz stałymi wystawami (jak na przykład tej prezentowanej w Zamku w Dębnie albo w nowej siedzibie Muzeum przy Rynku 3 w Tarnowie, zatytułowanej 'To właśnie Tarnów - wielcy Tarnowianie'), organizowane są również różnego rodzaju zajęcia edukacyjne. Warto zaznaczyć, iż kierowane są one nie tylko do dzieci w wieku przedszkolnym, ale także do starszych - uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, jak również do ich opiekunów. W ofercie są między innymi takie atrakcje jak warsztaty plastyczne, wędrówki etnograficzne czy lekcje muzealne prowadzone przez ludzi z pasją, podczas których młodzi będą mogli dowiedzieć się więcej o mieście, jego historii, a także zdobyć nowe umiejętności, choćby z zakresu kaligrafii czy posługiwania się szablą! Tematyka zajęć jest różnorodna - od sposobów portretowania aż po życie dworskie na przełomie XIX i XX wieku.

   

  Wyprawa z dzieckiem do Muzeum Okręgowego w Tarnowie będzie ciekawą przygodą. Bogata oferta atrakcji z pewnością nie wywoła u niego poczucia nudy, wręcz przeciwnie - zachęci do częstszych wizyt, co z pewnością wpłynie pozytywnie na jego rozwój.