Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Tychy
  Plac Wolności 1
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: do uzgodnienia
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:+48 32 327 18 20-22
  E-mail:promocja@muzeum.tychy.pl

  Muzeum Miejskie

  Muzeum Miejskie w Tychach gromadzi, opracowuje i udostępnia eksponaty związane z historią, sztuką, kulturą i etnografią miasta i rejonu Górnego Śląska. Pragnąc dzielić się zgromadzoną wiedzą, organizuje prelekcje, wykłady, ekspozycje umiejscowione w przestrzeni miasta, a także liczne przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym. Na muzeum składa się wiele działów, z których każdy ma wkład w funkcjonowanie instytucji: Dział Historii Miasta, Sztuki, Fotografii i Etnologii. Ponadto w strukturze muzeum działa Tyska Galeria Sportu, której zadaniem jest popularyzacja sportu przez atrakcyjne formy działań. 

   

  Wejście do tyskiego muzeum (źródło)

   

  Dla przyszłych pokoleń 

  Oferta kulturalna tyskiego muzeum zawiera liczne propozycje edukacyjne dla dzieci. Jednym z takich przedsięwzięć są wycieczki edukacyjne po mieście. Do wyboru mamy trzy trasy:

  • spacer po najstarszym osiedlu Nowych Tychów, ukazujący socrealizm w pierwszej połowie lat 50.,
  • spacer paprocańskim traktem, podczas którego zobaczymy gospodarstwo rodu przedwojennych sołtysów i Hutę Paprocką, 
  • spacer najstarszymi ulicami miasta mieszczącymi się wokół starego rynku. 

  W Muzeum w Tychach działa także Klub Południk prowadzący zajęcia warsztatowe dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Celem zajęć jest rozbudzenie w dzieciach ciekawości i chęci do poznawania rejonu i jego historii, a nawet wychodzenia poza to, by zbadać różnorodności świata, innych kultur i ludów. Podczas spotkań realizowane są zagadnienia z takich dziedzin jak historia, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. A wszystko to łączy się z zabawą, dzięki wykorzystaniu nieszablonowych metod dydaktycznych. Uczestnicy zajęć rozwiązują rebusy i łamigłówki, oglądają prezentacje multimedialne, a przede wszystkim dobrze się bawią. Misją klubu jest wyrobienie w dzieciach nawyku do odwiedzin muzeum i świadomości aktywnego odbioru kultury. 

  Muzeum współpracuje też ze szkołami, dzięki programowi lekcji muzealnych, odbywających się dla grup przedszkolnych i szkolnych, ze zróżnicowaną tematyką - od etnografii po historię sztuki. Wszystkie zajęcia są lekcjami autorskimi, dostosowanymi do wieku grupy. Dodatkowo muzeum organizuje gry terenowe, warsztaty plastyczne i konkursy. 

   

  Muzealne zbiory 

  Zbiory Muzeum w Tychach liczone są w tysiącach. Co warto tu zobaczyć? Instytucja może się poszczycić bogatą kolekcją sztandarów oraz zbiorem pocztówek z przełomu wieku XIX i XX. Obejrzeć tu możemy projekty Nowych Tychów, a także liczne dokumenty historyczne dotyczące codzienności miasta i jego mieszkańców. Z pewnością wartą uwagi jest kolekcja pszczyńskiego stroju ludowego. Co roku muzeum organizuje Tyskie Sympozja Historyczne, w ramach których prezentowane są i omawiane rezultaty pracy Działu Historii Miasta.