Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Alwernia
  Korycińskiego 10
  Kiedy:
  Pn. - Pt. 09:00 - 15:00
  Sob.09:00 - 15:00
  Niedz. nieczynne
  Wiek: Przedszkolak
  Uczeń podstawówki
  Nastolatek
  Cena: do uzgodnienia
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:283 17 52
  E-mail:ospalwernia@alwernia.pl

  Otwarte

  Małopolskie Muzeum Pożarnictwa

  Muzeum w Alwerni powstało w 1953 roku z inicjatywy oficera pożarnictwa Zbigniewa Gęsikowskiego. Z jego pasji powstało Muzeum Pożarnictwa, najstarsza tego typu instytucja w Polsce. Od początku swojej działalności Muzeum jest umiejętnie zarządzane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Alwerni. Nieustannie rozwijane, gromadzi przedmioty, pamiątki i odznaczenia związane z polskim pożarnictwem. Zwiedzającym udostępniono niemal 2000 eksponatów dokumentujących stuletni rozwój i sukcesy polskiej straży pożarnej.

   

     Muzeum posiada znaczącą kolekcję dawnych pojazdów strażackich

  Zbiory

  Największą część eksponatów stanowią dawne pojazdy strażackie, systematycznie konserwowane przez strażaków i należące do liczących się kolekcji europejskich. Ponadto w Muzeum zgromadzono:

  • zbiór medali,
  • odznaczenia,
  • pamiątkowe plakietki i fotografie,
  • zbiory filumenistyczne i filatelistyczne,
  • liczne dokumenty i publikacje dotyczące pożarnictwa.

  Muzeum rozwija się we współpracy z innymi wojewódzkimi ochotniczymi strażami pożarnymi, a także z zagranicznymi jednostkami działającymi w ramach Związku Pielęgnowania Tradycji i Muzeów Dawnego Pożarnictwa z siedzibą w Muehldoff w Bawarii. Zaangażowanie strażaków pasjonatów w prowadzenie Muzeum zostało docenione poprzez przyznanie nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 'Sybilla' w 1999 roku za dokonania w dziedzinie konserwacji unikalnego samochodu strażackiego Mercedes z 1926 roku. Pojazd ten jest prawdopodobnie najcenniejszym i najlepiej zachowanym eksponatem tego typu w Polsce.

   

  Małopolskie Muzeum Pożarnictwa cieszy się dużą popularnością wsród mieszkańców małopolski, a z roku na rok zwiększa się liczba zwiedzających spoza regionu. Wizyta w Muzeum w Alwerni jest doskonałym pomysłem na wycieczkę zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Od 2002 roku, placówka funkcjonuje jako gminna instytucja kultury.