Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Alwernia
  Kościuszki, Stacja Regulice
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 40,00
  do 60,00 zł/osoba
  Kategoria: Wyprawy i odkrycia
  Tel:888 514 915
  E-mail:biuro@drezynyregulice.pl

  Lokalna Kolej Drezynowa

  Lokalna Kolej Drezynowa to intrygujące świadectwo małopolskiego dziedzictwa przemysłowego. Dzięki zachowanej infrastrukturze kolejowej, służącej dawniej do transportu pasażerskiego oraz przewozu urobku z pobliskich kamieniołomów, i wyjątkowemu pomysłowi, by zabytek ten udostępnić, a nie likwidować, dzisiaj przejechać się można zachowaną linią nr 103. 

  Malownicza linia rozpoczyna swój bieg od zabytkowej stacji w Regulicach i zabiera turystów w ponad pięciokilometrową przejażdżkę. Na trasie zlokalizowany jest przystanek osobowy Regulice Górne. 

  Dawniej 'stotrójka' liczyła sobie aż ponad 37 km i łączyła ze sobą Trzebinię i Wadowice. Dziś większa część linii, poza udostępnionym turystom odcinkiem, jest wyłączona z użytku. Pierwszy pociąg, który pokonał tę trasę wystartował w 1899r. 

   

  Zapraszamy w niezwykłą podróż!

   

  Atrakcje na trasie 

  Szlak Lokalnej Kolei Drezynowej już sam w sobie jest niesamowitą atrakcją, a nadto wiedzie zwiedzających do wielu ciekawych punktów, które możemy indywidualnie wybrać podczas planowania wycieczki. Co warto tu zobaczyć? W Regulicach ma swoją siedzibę Ekomuzeum Garncarstwa im. Jana Głuszka, zobaczyć tu można również Dwór i Folwark. Miłośnicy pięknych krajobrazów powinni odwiedzić dwa źródełka: źródełko triasowe oraz źródełko jurajskie. Innymi zabytkami godnymi uwagi są Kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca, Koło młyńskie i widokowe wzgórze Grzmiączka, na którym umieszczono krzyż milenijny. Spacerowicze nie powinni ominąć pobliskiej Puszczy Dulowskiej, a ci, których zaintrygowała historia Kolei Drezynowej mogą wybrać się do Kamieniołomów melafirów.  

   

  Wycieczki i warsztaty

  W ofercie Lokalnej Kolei Drezynowej znajdą się wycieczki drezynami rowerowymi dla rodzin połączone ze zwiedzaniem atrakcji Regulicy. W zależności od stopnia zaawansowania mamy do wyboru szlak dla zaawansowanych, liczący sobie 11,2 km lub 6,2 km albo szlak dla każdego, rozciągający się na odcinku pięciokilometrowym. Na najdłuższej trasie mamy możliwość zwiedzenia Winnicy Czak lub Ekomuzeum Garncarstwa.

  Grupy zorganizowane i szkoły mogą skorzystać z pełnej atrakcji wycieczki lub warsztatów dodatkowych. Tematem przewodnim wycieczki dla grup są wulkany. W jej trakcie uczestnicy jadą koleją, biorąc udział w zabawie dydaktycznej i zabawie ruchowej z animatorem, zapoznają się także z małopolskimi podaniami o wulkanach, zaś na koniec czeka na nich poczęstunek. Pośród warsztatów dodatkowych znalazły się takie tematy, jak 'Opowieści starej skrzyni' - zajęcia edukacyjne w Ekomuzeum, 'Glina - cudowna i pożyteczna', jak również zajęcia geologiczno-przyrodnicze pt. 'Życie sprzed milionów lat'.