Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • WC
  • Pod dachem
  • Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Gdzie: Szczecin
pl. Solidarności 1
Kiedy:
Pn. nieczynne
Wt. 10:00 - 18:00
Śr. 10:00 - 18:00
Czw. 10:00 - 18:00
Pt. 10:00 - 16:00
Sob. 10:00 - 18:00
Niedz. 10:00 - 16:00
Cena: do uzgodnienia
Kategoria: Muzea, zamki i pałace
Tel:571 309 239
E-mail:biuro@muzeum.szczecin.pl

Zamknięte

Centrum Dialogu Przełomy

Kultura dla dzieci i młodzieży! W Muzeum Narodowym w Szczecinie czeka na Was miejsce wyjątkowe. Centrum Dialogu 'Przełomy' sprawia, że dzieci te najmłodsze i starsze, mogą poznawać historię z zaciekawieniem. To także niebywała okazja dla dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów, by poznać dzieło światowej architektury.

Budynek zaprojektowany przez Roberta Koniecznego wraz z biurem projektowym KWK Promes, zdobył Grand Prix na Światowym Festiwalu Architektury. Zwyciężył w kategoriach najlepszy budynek oraz najlepszy budynek kultury 2016.

 

Ideą stworzenia Centrum była potrzeba przestrzeni dla historii najnowszej miasta oraz regionu. Architektura budynku ma wymiar symboliczny. Łączy przedwojenne kamienice, schodząc w podziemia Placu Solidarności, na którym znajduje się pomnik 'Ofiarom Grudnia ‘70'. Przypomina wędrówkę w głąb pamięci. Zastosowanie nietypowych rozwiązań i najnowszych technologii, ma zachęcić młodzież i najmłodszych do odkrywania przeszłości na nowo. Lekcja historii w takim wyjątkowym miejscu, przestaje być po prostu lekcją. Staje się ekscytującą podróżą w czasie, która kształtuje wiedzę, postawy i pamięć. 

Skąd nazwa 'Przełomy'? Dla twórców, określenie 'przełomy', oznacza: spojrzenie na znane wydarzenia z innej perspektywy oraz momenty historyczne w dziejach. Działalność Centrum odnosi się do historii najnowszej. Zaczyna od włączenia Szczecina w granice państwa polskiego. Wystawy podzielone są na następujące części:

  1. Geneza - Obcy wśród swoich 
  2. Grudzień ’70 / Styczeń ’71 - Niepokorne miasto
  3. Sierpień ’80 / Grudzień ’81 - Droga do wolności 
  4. Sierpień ’88 / Czerwiec ’89 - Koniec i początek
  5. Wystawy czasowe

Część I dodatkowo składa się z pięciu modułów: Granica, Migracje, Władza, Młodość, Stocznia. To historia przebiegu granicy zachodniej oraz kształtowania się ówczesnego społeczeństwa. Wystawy czasowe nawiązują do aktualnych wydarzeń.  

Muzeum prowadzi wiele ciekawych zajęć, dzięki którym dzieci mogą przyswoić wiedzę. Nie ogranicza się do tradycyjnych wykładów, ale do różnych technik. Wydarzenia takie nawiązują nie tylko do wystaw, ale także do różnych świąt i innych zdarzeń tematycznych. Na przykład: Akademia Brzdąca, Akademia Malucha, Akademia Juniora, Akademia Gryfa oraz wiele innych, w tym konkursów

 

Godziny otwarcia Centrum Dialogu 'Przełomy':

Poniedziałki - nieczynne

Wtorek - czwartek: 10.00 - 18.00

Piątek: 10.00 - 16.00

Sobota: 10.00 - 18.00

Niedziela: 10.00 - 16.00

 

Ceny biletów w Centrum Dialogu 'Przełomy'

Uwaga! Dzieci do lat 7 - wstęp bezpłatny. Soboty - wstęp bezpłatny (za wyjątkiem wystaw, których organizatorem nie jest Muzeum). 

Bilet normalny: 10 zł 

Bilet ulgowy: 5 zł

Bilet rodzinny (dorośli i dzieci do lat 16, maks. 5 osób) - 15 zł

Bilet rodzinny (Karta Dużej Rodziny, Zachodniopomorska Karta Rodziny) - 3 zł / os.

Bilet grupowy (minimum 10 os.) - 5 zł / os. 

Posiadanie Szczecińskiej Karty Turystycznej uprawnia do 50 % zniżki. Dostępne są specjalne bilety i promocje dla seniorów, na czym na pewno skorzystają dziadkowie szukający wspólnych zajęć z wnuczkami i wnukami. Muzeum ma w swojej ofercie także oprowadzanie z przewodnikiem. Aby uzyskać więcej informacji, można wejść na stronę Centrum Dialogu 'Przełomy' ( http://przelomy.muzeum.szczecin.pl/ ) lub skontaktować się pod numerem:  571 309 239