Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
  Gdzie: Sierpc
  Gabriela Narutowicza 64
  Kiedy: od 03-03-2018 10:00
  do 22-04-2018 15:30
  Cena: od 0,00
  do 24,00 zł/osoba
  Kategoria: Inne
  Tel:24 275 28 83
  E-mail:skansen@mwmskansen.pl, rezerwacje@mwmskansen.pl

  Zwyczaje wiosenne

  Nikt nie lubi długiej zimy,

  My za wiosną już tęsknimy!

  czyli….

  PROGRAM  “ZWYCZAJE WIOSENNE NA MAZOWSZU'

   

  Z łąk i parków coraz częściej dobiega śpiew ptaków, na drzewach widać pierwsze nieśmiałe zawiązki liści, rozpoczęła się wędrówka gęsi. Przyroda coraz wyraźniej przygotowuje się na pożegnanie zimy. W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wiosna zaczyna się nieco wcześniej. Od 1 marca skansen zapraszamy do udziału w programie edukacyjnym 'Zwyczaje wiosenne w skansenie', stanowiących interesujące spotkanie z tradycją i obrzędowością wsi mazowieckiej sprzed ponad 100 lat. 

   

  Przejażdżka wozem

   

  OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

  Gdy z dachów dawało się słyszeć rytmiczne kapanie, mróz coraz rzadziej wymalowywał na szybach swoje wzory, na polach spod śniegu wyglądać zaczynała naga ziemia, natomiast w rzekach i jeziorach tafla lodu stawał się coraz cieńsza, ludność wiejską napełniała radość i nadzieja. Mieszkańcy wsi mogli się spodziewać, że lada dzień zobaczą na niebie pierwsze klucze ptaków przynoszących tak upragnioną wiosnę. Były to jednocześnie sygnały do rozpoczęcia pracy w domu, polu i zagrodzie. Programy edukacyjne przygotowane przez sierpecki skansen służą przybliżeniu zwyczajów i obrzędów związanych z tym czasem. Pozwalają uczestnikom dowiedzieć się jak świętowano, bawiono się i czym zajmowano się wtedy. Poznają oni najważniejsze symbole łączone z Wielkanocą i czynności mające zapewnić urodzaj i ochraniać przed chorobą. Propozycja skierowana jest do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, średnich i osób indywidualnych. Czekają na nich: przejażdżki wozem po terenie ekspozycji, projekcja prezentacji multimedialnej i zabawa przy ognisku z pieczeniem kiełbasek. Mają okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem wystawę 'Wielkanoc na Mazowszu' ukazującą życie codzienne i czas wiosenny świętowania mazowieckiej wsi na przestrzeni prawie stu lat. Zależnie od wybranego wariantu dekorują tradycyjną kartę świąteczną lub biorą udział w warsztatach wykonywania palm wielkanocnych i pisanek. W ich trakcie zapoznają się z materiałami jakich używano do tworzenia palm, ich znaczeniem symbolicznym oraz rolą jaką odgrywały w kulturze ludowej. Uczą się malować jajka metodą nakładania wosku i barwienia. Zaznajamiają z najpopularniejszymi barwnikami i metodami ich uzyskiwania, a także innymi metodami ozdabiania pisanek oraz kraszanek. Warsztaty są również realizowane w sierpeckim ratuszu. Tam też aktualnie zwiedzać można wystawę 'Tajemnice odkrywane w drewnie. 45 lat pracy twórczej Edmunda Szpanowskiego'. Więcej informacji na temat oferty znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na facebooku. Zgłoszenia uczestnictwa w programach przyjmowane są pod adresem: rezerwacje@mwmskansen.pl i nr tel. 24 275 28 83, wew. 36, 37 i 53.

   

  Wariant I:
  Czas trwania: ok. 4 -5 godzin 
  Liczba osób: min. 15, min. max 45
  • Wstęp na teren skansenu
  • Pokaz wyrobu palmy wielkanocnej i wykonania pisanki* ( 1 godz.)
  • Projekcja prezentacji multimedialnej 'Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu' (45 min.)
  • Przejazd wozem po terenie ekspozycji (20 min.)
  • Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (2 godz.)
  • Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek** ( 1 godz.)
  • Cena: 24 zł/osoba

  * Prosimy, aby na pokaz wykonania pisanki każdy uczestnik miał 1 ugotowane jajko oraz 3 gałązki bazi i bukszpan do wykonania palmy.
  ** Kiełbaski można przynieść ze sobą lub zamówić telefonicznie w skansenowskiej karczmie - najlepiej na kilka dni przed planowanym przyjazdem. Kontakt: 603 063 545

  Wariant II:
  Czas trwania: ok. 4,5 - 5 godzin 
  Liczba osób: min. 15, max 45
  • Wstęp na teren skansenu
  • Warsztaty zdobienia karty wielkanocnej ( 1 godz.)
  • Projekcja prezentacji multimedialnej 'Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu'(45 min.)
  • Przejazd wozem po terenie ekspozycji (20 min.)
  • Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (2 godz.)
  • Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek* (1 godz.)
  • Cena: 24 zł/osoba

  * Kiełbaski można przynieść ze sobą lub zamówić telefonicznie w skansenowskiej karczmie - najlepiej na kilka dni przed planowanym przyjazdem. Kontakt: 603 063 545

   

  Kołatki i pisanki w chałupie w Czermnie

   

  OFERTA DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH

  Termin: marzec i kwiecień - soboty i niedziele

  Wiosna w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu rozpoczyna się wraz z początkiem marca. Pragnąc przybliżyć naszym gościom bogatą obrzędowość i tradycje związane z tym okresem przygotowaliśmy specjalną propozycję dla osób indywidualnie korzystających z atrakcji skansenu. Pakiet edukacyjny opracowany został w taki sposób, by jak najlepiej zaprezentować obyczajowość, zdobnictwo i realia życia mieszkańców mazowieckiej wsi z początku XX wieku. Oferta dostosowana została do indywidualnych potrzeb uczestników. Zróżnicowana tematyka proponowanych aktywności sprawia, że zarówno dzieci jak i dorośli znajdą wśród nich coś dla siebie. Wiosenne programy edukacyjne to prawdziwa podróż w czasie i niepowtarzalna okazja do lepszego poznania folkloru Mazowsza.

  Jak skorzystać z oferty?
  • Zajęcia prowadzone są w soboty i niedziele, w marcu oraz kwietniu.
  • Oferta skierowana jest do osób indywidualnych.
  • Nie ma konieczności uczestnictwa we wszystkich zajęciach zawartych w pakiecie, z poszczególnych atrakcji korzystać można wybiórczo. Nie jest wymagane także dokonywanie rezerwacji, choć będzie z pewnością mile widziane. Wystarczy przybyć o wyznaczonej godzinie i dokonać opłaty za konkretne propozycje. 
  • Oferta obowiązuje w każdą sobotę i niedzielę od 3 marca do 30 kwietnia*. Zajęcia, prezentacja oraz zwiedzanie będą prowadzone dla dowolnej liczby uczestników. 
  • Dzieci do lat 12 mogą korzystać z atrakcji wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej.
  • Opiekun nie ponosi odpłatności za udział w zajęciach, jeśli tylko pomaga dzieciom. Płaci natomiast za bilety wstępu na teren Muzeum, usługę przewodnika oraz przejażdżki konne.
  • Uczestnicy proszeni są o przybycie co najmniej 10 minut przed rozpoczęciem poszczególnych atrakcji.

   

  PLAN ZAJĘĆ OFEROWANYCH W RAMACH PROGRAMU

  MARZEC
  Godz.10.00-10.40 - projekcja prezentacji multimedialnej pt. 'Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu'- sala A - cena: 4 zł/osoba. Aby obejrzeć prezentację nie trzeba dodatkowo kupować biletu wstępu.
  Godz.10.40-11.40 - pokaz wyrobu palmy i pisanki**/ warsztaty zdobienia karty wielkanocnej - sala A - cena: 7 zł/osoba. Aby wziąć udział w zajęciach nie ma potrzeby dodatkowego zakupu biletu wstępu. Zajęcia prowadzone są dla osób powyżej 6 roku życia.
  Godz. 11.40-12.00 - przejazd bryczką po terenie ekspozycji
  Godz.12.00 - 14.00 - zwiedzanie ekspozycji z prewodnikiem

  KWIECIEŃ

  Godz.11.00-11.40 - projekcja prezentacji multimedialnej pt. 'Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu'- sala A - cena: 4 zł/osoba. Aby obejrzeć prezentację nie trzeba dodatkowo kupować biletu wstępu.
  Godz.11.40-12.40 - pokaz wyrobu palmy i pisanki**/ warsztaty zdobienia karty wielkanocnej - sala A - cena: 7 zł/osoba. Aby wziąć udział w zajęciach nie ma potrzeby dodatkowego zakupu biletu wstępu. Zajęcia prowadzone są dla osób powyżej 6 roku życia.
  Godz. 12.40-13.00 - przejazd bryczką po terenie ekspozycji
  Godz.13.00 - 15.00 - zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem

  * z wyjątkiem:
  • 25 marca 2018r. - impreza plenerowa 'Niedziela Palmowa w skansenie'
  • 31 marca 2018r. i 1 kwietnia 2018r. - Muzeum nieczynne

  **prosimy, aby na pokaz wykonania pisanki każdy uczestnik miał 1 ugotowane jajko