Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
  Gdzie: Sierpc
  Gabriela Narutowicza 64
  Kiedy: od 01-12-2019 12:00
  do 29-02-2020 15:30
  Cena: od 8,00
  do 25,00 zł/osoba
  Kategoria: Gry
  Tel:24 275 28 83, wew. 54, 37 i
  E-mail:skansen@mwmskansen.pl, rezerwacje@mwmskansen.pl

  Zima i Mikołajki w skansenie

  Gdy nadchodzi grudzień zmienia się wygląd chłopskich chałup. Pierwszy śnieg na zewnątrz tworzy niepowtarzalną aurę, dookoła czuć klimat przygotowań do Bożego Narodzenia. Zanim jednak na dobre pochłoną nas świąteczne porządki i znikniemy w czeluściach kuchni, przygotowując wigilijny czerwony barszcz i pierogi, warto choć na chwilę zwolnić tempo, by nie zapomnieć na czym naprawdę polega magia grudniowego oczekiwania na najpiękniejszy czas w całym roku. 

   

   

  Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowało z tej okazji specjalną ofertę dla swoich gości. To programy edukacyjne dla grup zorganizowanych 'Zima w skansenie' i 'Mikołajki w skansenie' oraz weekendowe warsztaty dla rodzin z dziećmi. Pierwszy z programów to propozycja dla osób w każdym wieku, ceniących przywiązanie do dawnych tradycji i aktywne spędzanie wolnego czasu. Obejmuje w zależności od wariantu i aury przejazd wozem lub w kuligu po terenie ekspozycji, warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają zabawkę choinkową lub kartkę świąteczną, zwiedzanie wystawy 'Boże Narodzenie na Mazowszu' i ognisko na polanie. Z kolei 'Mikołajki w skansenie' to program dla najmłodszych. Dzieci odwiedza Święty Mikołaj z workiem pełnym niespodzianek. Dodatkowo zwiedzana jest z przewodnikiem wystawa bożonarodzeniowa oraz ekspozycja stała w dworze, galerii rzeźby i powozowni. Na milusińskich czeka również przejazd wozem lub kulig w zależności od pogody.

   

   

  Weekendy zarezerwowane są z kolei dla rodzin i osób indywidualnych. W zimowe soboty i niedziele w salach oświatowych odbywać się będą warsztaty tworzenia ozdób świątecznych i obrazów na szkle. Propozycje są dostosowane do indywidualnych potrzeb, wieku i możliwości uczestników, łączą w sobie pożyteczną naukę z fascynującą zabawą. Warto przypomnieć również, że od 8 grudnia we wnętrzach chłopskich chałup i w dworach ziemiańskich oglądać można wystawę 'Boże Narodzenie na Mazowszu'. Odwiedzając kolejne zagrody turyści mają okazję poznać dawne zwyczaje związane z okresem przedświątecznym - od Adwentu i świątecznych przygotowań po samo celebrowanie Bożego Narodzenia - wieczerzę wigilijną, kolędowanie, święto Trzech Króli, karnawał aż po święto Matki Boskiej Gromnicznej. Przekonają się, jak na przestrzeni ponad 100 lat zmieniał się wygląd wnętrz, obyczaje a nawet potrawy świąteczne. Zimowe propozycje skansenu pozwalają poznać zapomniane już tradycje i odkryć zaskakujące czasem znaczenie zwyczajów, które dawniej były nieodłącznym elementem świętowania Bożego Narodzenia. 

   

  Szczegółowy program znajdziecie na stronie skansenu.

   

  Rezerwacje zajęć dla grup zorganizowanych przyjmowane są pod numerem tel. 24 275 28 83, wew. 54, 37 i 36; a także mailowo, na adres: rezerwacje@mwmskansen.pl.

   

  Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu nie zapewnia prowiantu. Kiełbaski należy przynieść ze sobą lub zamówić telefonicznie w skansenowskiej karczmie  - najlepiej na kilka dni przed planowanym przyjazdem. Kontakt: 603 063 545