Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Parking
  • WC
  • Pod dachem
Gdzie: Katowice
T. Dobrowolskiego 1
Kiedy: od 05-08-2016 18:00
do 18-09-2016 20:00
Wiek: Uczeń podstawówki
Nastolatek
Cena: do uzgodnienia
Kategoria: Muzea, zamki i pałace
Tel:32 213 08 11
E-mail:dyrekcja@muzeumslaskie.pl

Wystawa "Śląska Rzecz 2015"

Po raz 11. Zamek Cieszyn, organizator konkursu "Śląska Rzecz", poszukiwał najbardziej innowacyjnych i użytecznych produktów, projektów graficznych i usług wdrożonych w regionie. Projekty nagrodzone w konkursie oraz te, które jury zakwalifikowało do prezentacji, będzie można zobaczyć na wystawie goszczącej w Muzeum Śląskim już od 6 sierpnia.

 

Ten jak dotąd jedyny regionalny konkurs dizajnu w Polsce nagradza nie tylko świetne pomysły - ważna jest przede wszystkim jakość ich wdrożenia, gdyż dobrze zaprojektowane produkty czy usługi przynoszą korzyści wszystkim. Konkurs pokazuje, że dizajn wkracza do kolejnych obszarów codziennego życia - towarzyszy nam w pracy, domu, na spacerze, podczas lektury, majsterkowania i zabawy, w podróży, ale i chorobie czy rehabilitacji.

 

Wśród zaprezentowanych obiektów na wystawie w Muzeum Śląskim zobaczymy m.in.: Laser X-Liner 4.1, zwycięzcę konkursu w kategorii "produkt", służący do niwelacji pionowej i poziomej terenu oraz wyznaczania poziomu na obiektach oddalonych od siebie. Wyróżnia się również formą naśladującą precyzyjne urządzenie optyczne. W kategorii "grafika użytkowa" zwycięskim projektem okazała się wystawa prezentowana w Galerii Miasta Ogrodów "Apetyt na radykalną zmianę. Katowice 1865-2015" pokazująca, jak w nieoczywisty, ale czytelny i angażujący odbiorców sposób opowiadać historię miasta za pośrednictwem wizualizacji danych liczbowych, map i diagramów.

 

W tegorocznej edycji "Śląskiej Rzeczy" jury nie przyznało nagrody głównej w kategorii "usługa". Wręczono jednak cztery nagrody specjalne w dwóch pozostałych kategoriach. W kategorii "produkt" Zamek Cieszyn nagrodził kolekcję wzorów mozaiki "Etno", powstającą ze szkła pochodzącego całkowicie z recyklingu. Projekt doceniono za inspirowanie się śląskimi tradycjami hafciarskimi, a także twórcze łączenie rzemiosła z nowymi metodami produkcji. Z kolei Fundusz Górnośląski przyznał nagrodę robotowi rehabilitacyjnemu Luna EMG, który umożliwia diagnozowanie osób cierpiących na schorzenia nerwowo-mięśniowe, a dzięki intuicyjnej obsłudze czy ergonomicznej obudowie ułatwia też pracę rehabilitantom. Dwie nagrody specjalne w kategorii "grafika użytkowa" otrzymały: książka "Mocne stąpanie po ziemi" wydana przez BWA w Katowicach oraz karty do gry "Szkat" od Gryfnie. Nominację uzyskał także system informacji wizualnej w Muzeum Śląskim wraz z dostępnością Muzeum dla osób z dysfunkcjami ruchu, wzroku oraz słuchu. Projektanci systemu zmierzyli się m.in. ze skomplikowaną strukturą architektoniczną Muzeum. Postawiono na autorski charakter nośników informacji oraz systemu piktogramów i elementów graficznych o skali dostosowanej do miejsca. Ekspozycja ukazuje różnorodne oblicze regionu. Jest szansą, żeby zobaczyć Śląsk, na którym, dzięki współpracy firm i instytucji z projektantami, powstają produkty, projekty i usługi: funkcjonalne, dostępne, dobrze przemyślane i stworzone z myślą o użytkownikach.