Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Toruń
  Wały gen. Sikorskiego 13
  Kiedy: od 08-06-2018 10:00
  do 29-07-2018 20:00
  Cena: od 0,00
  do 8,00 zł/osoba
  Kategoria: Sztuka i kreatywność
  Tel:0 56 610 97 18
  E-mail:info@csw.torun.pl

  Wystawa / Iwona Chmielewska. RZECZY WIŚCIE

  • Kiedy: 8.06-29.07.2018
  • Otwarcie wystawy: 8 czerwca (piątek), godz. 19.00
  • Kurator: Wojciech LuchowskiKoordynacja: Anna KompanowskaRealizacja wystawy: Wojciech Ruminski

  Na wystawie Iwony Chmielewskiej 'RZECZY WIŚCIE' w toruńskim CSW zaprezentujemy kilkadziesiąt oryginalnych, wykonanych ręcznie prac, w charakterystycznych dla artystki technikach, które łączą m.in. rysunek, grafkę, tkaninę czy też przedmioty codziennego użytku. Nie jest to jednak typowa przekrojowa prezentacja dorobku artystycznego czy próba podsumowania etapu drogi twórczej, a propozycja innego spojrzenia na prace artystki, koncentrująca się na złożoności relacji pomiędzy autorem, obrazem a widzem. To także pytanie o status i rangę obrazów z książek obrazowych i siłę ich wizualnego oddziaływania. Z jednej strony wystawa podnosi wątek schematyczności naszej re eksji o sztuce - zamkniętej w ramach stereotypowych klisz, w sztywnych gatunkowych podziałach czy powielanych wzorcach myślenia. Z drugiej - jest poszukiwaniem właściwej proporcji.

   

  Ilustracja z książki 'Cztery strony czasu' Iwony Chmielewskiej

   

  Jak mówi w jednym z wywiadów Iwona Chmielewska: 'Picturebook jest niepopularną kategorią książek, w których można mówić również o tematach ważnych społecznie. To jest bardzo często w Polsce pomijane. Uważa się, że książki z obraz(k)ami są przeznaczone wyłącznie dla dzieci, dorosłych się z ich odbioru wyklucza. Picturebook może być niezwykle ważnym medium rozwijającym u ludzi w każdym wieku umiejętności niepowierzchownego patrzenia na sytuacje, krytycznego myślenia, a co za tym idzie niepodatności na wszechobecną manipulację. Najlepsze dzieła z tego gatunku są cennym pretekstem do międzypokoleniowych rozmów o uczuciach, potrzebach i systemie wartości. Uczą umiejętności dostrzegania drugiego człowieka z jego innością, ale też budzą do głębokiej autorefleksji'.

   

  Iwona Chmielewska należy do grona najwybitniejszych autorów książek obrazowych, w których to właśnie obraz odgrywa istotną rolę nośnika treści i narracji. Obraz nie pełni tu funkcji ilustracji, wizualnego komentarza czy też dodatku do treści zawartych w słowach, ale jest równoprawnym i samodzielnym źródłem wielowymiarowych sensów i znaczeń. Książka obrazowa poprzez swoją wizualną formę, nasycenie obrazami, stanowi niezwykle złożony i subtelny przekaz o uniwersalnym charakterze. Prace Chmielewskiej pobudzają do wnikliwego patrzenia, wyostrzenia percepcji, poszerzania perspektywy umożliwiającej odnajdywanie nowych, często zaskakujących powiązań. Oddziałują nie przez dostarczanie informacji, ale przez kształtowanie, przekształcanie lub odkształcanie naszego widzenia, nakłaniając do przetwarzania doświadczeń, światów, nas samych.

  Iwona Chmielewska (ur. 1960) ukończyła grafkę warsztatową na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tworzy głównie autorskie książki obrazowe (picturebooks), z których większość wydawana jest poza Polską, głównie w Korei Południowej. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Złotego Jabłka na Biennale Ilustracji w Bratysławie i dwukrotnie Bologna Ragazzi Award. Mieszka i pracuje w Toruniu. Autorka między innymi takich książek jak: 'O tych, którzy się rozwijali' (2013), 'Oczy' (2014), 'Królestwo dziewczynki' (2014), 'Dwoje ludzi' (2014), 'Na wysokiej górze' (wspólnie z Krystyną Miłobędzką, 2014) 'W kieszonce' (2015), 'Obie' (2016), 'Dopóki niebo nie płacze' (2016).

   

  Partnerzy wystawy:

  Ośrodek 'Brama Grodzka - Teatr NN'

  Wydawnictwo Format
  Wydawnictwo Media Rodzina

  Wydawnictwo Warstwy

  Wydawnictwo Wolno