Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Toruń
  Wały gen. Sikorskiego 13
  Kiedy: od 31-08-2018 19:00
  do 14-10-2018 18:00
  Cena: od 1,00
  do 8,00 zł/osoba
  Kategoria: Fotografia
  Tel:0 56 610 97 18
  E-mail:info@csw.torun.pl

  WYSTAWA // DZIECIŃSTWO

  • Kiedy: 31.08-14.10.2018
  • Wernisaż wystawy: 31 sierpnia 2018 (piątek), godz. 19.00
  • Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: 1 września 2018 (sobota), godz. 12.00

  Artyści: Irina Botea Bucan, Fu Yuzhu, Youkine Lefèvre, Betsy Schneider, Anna Skladmann, Viktoria Sorochinski, Patrick Willocq

  Kurator: Radu Stern
  Koordynatorka: Paulina KuhnProdukcja wystawy: Wojciech Ruminski

   

  Fu Yuzhu, Deserek, 2008

   

  Wybór współczesnych fotografi i wideo autorstwa grupy międzynarodowych artystów skupionych na temacie dzieciństwa. Wizerunki dzieci są pozornie urocze, gdy jednak przyjrzymy się im bliżej, dostrzegamy w nich pewne osobliwe cechy, z których wyłania się niepokojący obraz przyszłości człowieka. Współczesne podejście do najmłodszego pokolenia przyniesie w przyszłości oczywiste konsekwencje moralne, społeczne i polityczne.

   

  Nie ulega wątpliwości, że dzieciństwo jest najchętniej i najlepiej udokumentowanym etapem w życiu człowieka. Wizerunki dzieci uwiecznia się na zdjęciach o wiele częściej niż zachwycające zachody słońca, Canal Grande w Wenecji, Wieżę Eifa w Paryżu czy Wielki Mur Chiński. W wyniku upowszechnienia się medium fotografi pod koniec XIX wieku pojawiła się olbrzymia liczba podobnych do siebie zdjęć potomstwa, tworzących coś, co można określić jako historię rodziny w obrazkach. Opowieść rozpoczynała się zazwyczaj tuż po narodzinach, obowiązkowym zdjęciem dziecka leżącego na brzuchu na białej, baraniej skórze, i trwała przez cały okres jego rozwoju, aż do dorosłości. Obecnie, ze względu na postęp technologiczny, ilustrowana historia życia rozpoczyna się jeszcze przed narodzinami, jako że ultrasonografa umożliwia ujrzenie dziecka, kiedy jest ono jeszcze w łonie matki.

   

  Patrick Willocq,Wyprawa w góry z cyklu Sztuka przetrwania, 2016

   

  Tego typu zdjęcia, starannie układane w albumie i hołubione, wzbudzały zainteresowanie tylko w kręgu rodziny. Niemniej jednak, niemal od samego początku istnienia fotografi pojawiali się artyści, których ambicją było wyjście poza indywidualne doświadczenie i zgłębienie dzieciństwa jako takiego, co stanowiło o wiele większe przedsięwzięcie. Potraktowali oni zjawisko nie jako biologiczną fazę rozwoju, ale przede wszystkim konstrukt społeczny. Współcześnie to podejście nadal inspiruje artystów. Wystawa prezentuje wybór aktualnych prac, które badają złożoność stanu dzieciństwa, stworzonych przez artystów z Belgii, Chin, Francji, Niemiec, Rumunii i Stanów Zjednoczonych.

   

  Radu Stern jest szwajcarskim historykiem sztuki i kuratorem. W latach 2004-2013 był dyrektorem edukacyjnym Musée de l’Elysée w Lozannie - jednego z najważniejszych muzeów na świecie specjalizujących się w fotografi.