Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Pod dachem
  • Na zewnątrz
Gdzie: Katowice
Kiedy: od 11-06-2016 12:00
do 11-06-2016 20:30
Wiek: Nastolatek
Cena: darmowe
Kategoria: Koncerty i widowiska
Tel:32 258 89 67
E-mail:industriada@teatrslaski.art.pl

Teatr Śląski na INDUSTRIADZIE!

Teatr Śląski drugi raz na INDUSTRIARDZIE! Podczas tegorocznej edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki zapraszamy do Królewskiej Huty w Chorzowie i wracamy na Nikisz. Zapisy... czas start!

 

Ubiegłoroczny sukces spaceru "Nie z tej ziemi!", który na Waszą prośbę powtarzaliśmy także podczas Metropolitalnej Nocy Teatrów, przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania! Dlatego także tego roku włączamy się w wydarzenia związane ze Świętem Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA. Już 11 czerwca zaproponujemy dwa wydarzenia, których celem jest artystyczna refleksja nad przemysłowym dziedzictwem naszego regionu.

  • "Nie z tej ziemi!", czyli interaktywny i artystyczny spacer po magicznym Nikiszowcu powraca! Dotychczas wzięło w nim udział blisko 1000 osób. Opowieści mieszkańców dzielnicy zostają uzupełnione przez wyjątkową, dedykowaną aplikację na smartfony. Ruszamy trzykrotnie, o godz. 12.00, 14.00 i 16.00.

Stworzony przez Teatr Śląski w Katowicach interaktywny spacer z artystami to efekt wielu godzin rozmów z mieszkańcami Nikiszowca, którzy zechcieli podzielić się historiami swoimi i swoich rodzin, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie opowieściami z pracy na grubie, anegdotami z rodzinnych domów i z gwarnych podwórek. Czy to nadal rodzinne historie, czy już śląskie legendy? A może trzeba je traktować jak głosy w sprawie nieuchronnych zmian w dzielnicy?

Posłuchamy, jak codzienność miesza się z przeszłością. Sprawdzimy, jak dzielnica poszukuje swojej nowej tożsamości między pamięcią a współczesnością. Dodatkową atrakcją jest bezpłatna aplikacja na smartfony, która dzięki użyciu kodów QR pozwala jeszcze lepiej poczuć niepowtarzalny klimat kultowego Nikiszowca.

Świetne opinie i niesłabnące zainteresowanie uczestników zeszłorocznej INDUSTRIADY sprawiły, że nasz interaktywny spacer powtórzyliśmy już ponad 10 razy, a udział w nim wzięło już blisko 1000 osób.

 

11 czerwca 2016 r., godz. 12.00, 14.00, 16.00
czas trwania: 60 minut
zapisy: www.teatrśląski.pl/industriada
kontakt: industriada@teatrslaski.art.pl

Szczegóły dotyczące miejsca zbiórki zostaną przesłane po zakończeniu zapisów. 

 

 

  • "Jaram się" to najnowszy projekt-reportaż Rafała Urbackiego, dotyczący przemian hutnictwa w regionie. Językiem choreografii, filmu i muzyki elektronicznej na żywo opowie o zapomnianym nieco dziedzictwie hutniczym Śląska, czerpiąc głównie z doświadczenia pracowników, ich rodzin i legend powstałych wokół tego zawodu. Pokazy o godz. 15.00 i 19.00 odbędą się w hali byłej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie.

Punktem wyjścia dla Urbackiego była historia opowiedziana przez byłego hutnika na temat roboczych ubrań, które po wielogodzinnej pracy musiały być natychmiast namaczane w wodzie, by nie zesztywniały jak rzeźby od działania soli mineralnych, które wraz z potem codziennie tracili pracownicy hut.

Projekt stara się językiem choreografii, filmu i muzyki elektronicznej na żywo opowiedzieć o zapomnianym nieco dziedzictwie hutniczym Śląska, czerpiąc głównie z doświadczenia pracowników, ich rodzin i legend powstałych wokół tego zawodu. Materiał filmowy z wyburzonych hut oraz fragmenty wypowiedzi hutników są podstawą choreografii tancerzy, do której w finale zaproszeni zostaną widzowie.

"Jaram się“ nawiązuje do brytyjskiego tańca krytycznego okresu tacheryzmu oraz tradycji industrialnych imprez typu rave przełomu lat 80. i 90. W projekcie wykorzystane zostają także fragmenty "Officina ferraria" Walentego Roździeńskiego - najstarszego traktatu o hutnictwie w Europie, który powstał na Śląsku, a jest punktem wyjścia do diagnozy szeroko pojętej obecnej sytuacji hutnictwa i czasów tzw. restrukturyzacji.

 

11 czerwca 2016 r., godz. 15.00, 19.00
hala byłej elektrowni Huty Królewskiej, ul. Metalowców 13, Chorzów
czas trwania: 90 minut

zapisy: www.teatrśląski.pl/industriada
kontakt: industriada@teatrslaski.art.pl

 

Oba wydarzenia są darmowe, jednak obowiązują na nie wcześniejsze zapisy, które odbywają się pod adresem: www.teatrśląski.pl/industriada

Jeśli macie jakieś pytania związane z naszymi wydarzeniami piszcie na: industriada@teatrslaski.art.pl