Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Pod dachem
Miejsce: Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego
Gdzie: Katowice
Sokolska 2
Kiedy: od 25-03-2017 17:00
do 26-03-2017 17:00
Wiek: Nastolatek
Cena: od 21,00
do 30,00 zł/osoba
Kategoria: Koncerty i widowiska
Tel:32 351 17 19
E-mail:kasa@filharmonia-slaska.eu

Talenty z Krainy Kwitnącej Wiśni

Dzięki współpracy z IMC Music Publisher filharmonicy śląscy pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka koncertowali w Japonii w latach 2010, 2012, 2014, 2016 i wybierają się tam w roku przyszłym. Innym przejawem tej stałej współpracy są wizyty na katowickiej estradzie filharmonicznej najbardziej muzycznie utalentowanej młodzieży japońskiej. 25 i 26 marca przed katowicką publicznością wystąpi siedmiu pianistów i czternaście pianistek z kraju kwitnącej wiśni. Ich wspólny występ z filharmonikami śląskimi połączy odmienne kręgi kulturowych doświadczeń i tradycji.


Wielu z nich naukę gry na fortepianie rozpoczęło już w trzecim roku życia. Jedni jeszcze się uczą, drudzy pokończyli już studia; także na uczelniach europejskich. Nie wszyscy zostaną muzykami. Laureat Azjatyckiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego i Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Osace, Tomohiro Tsuruoka obecnie studiuje medycynę i chce zostać lekarzem. Niektórzy byli już u nas. Yui Ondę poznaliśmy w koncercie Fryderyka Chopina. Oba w Japonii zagrała z filharmonikami śląskimi Hikari Sahara, która w Katowicach zmierzy się z koncertem Siergieja Prokofiewa. Występowała tez już z nami, a także z filharmonikami krakowskimi i kwartetem Prima Vista Noriko Momii, laureatka Azjatyckiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.


Usłyszymy japońskie interpretacje obu koncertów uwielbianego przez Japończyków Fryderyka Chopina oraz Koncertu D-dur Josepha Haydna, stylistycznie przynależącego do rokokowej muzyki rozrywkowej o lekkim, serenadowym charakterze. Z muzyki rosyjskiej wybrano do programów trzech kompozytorów. Z Siergieja Rachmaninowa dwukrotnie znajdzie się w programie Japończyków najsłynniejszy początek fortepianowego koncertu - akordy otwierające drugi, c-moll, w którym kompozytor zdaje się przebywać drogę od mrocznej niepewności do płomiennego zdecydowania. Z Prokofiewa wybrano najpopularniejszy jego koncert - trzeci, na cześć którego poeta Konstantin Balmont napisał sonet, wychwalający wielostronność utworu i oddający cześć młodzieńczej witalności kompozytora. Dymitr Szostakowicz przedstawiony zostanie I częścią lekkiego i zwiewnego II Koncertu fortepianowego F-dur, przez niektórych uznanego za kicz, jakby zapomnieli, że to bardziej dzieło popularnego kompozytora muzyki filmowej, niż tytana monumentalnych radzieckich symfonii.
Opadająca kaskada akordów w Koncercie a-moll Edvarda Griega to jeszcze jeden z najsłynniejszych początków koncertów fortepianowych, jaki usłyszymy w programie pierwszego koncertu Japończyków. Znajdzie się w nim także I część III Koncertu Ludwiga van Beethovena, jedynego napisanego przez kompozytora w tonacji mollowej, o wyraźnie symfonicznym charakterze i niemal wojskowej rytmice. Z dwóch koncertów Ferenca Liszta wybrano do programu pierwszy, zaczynający się od majestatycznych akordów orkiestry, na które odpowiada błyskotliwa kadencja solisty.
Wybrane do koncertowych programów, znakomite utwory wydają się ostrym sprawdzianem japońskiego systemu kształcenia muzycznego dzieci i młodzieży. Nie wątpimy, że młodzi pianiści z Japonii z wielkim powodzeniem mu podołają. Ku satysfakcji i uciesze słuchaczy.25 marca 2017, sobota godz. 17.00
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Talenty z kraju kwitnącej wiśni
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej


Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Młodzi pianiści japońscy: Yosuke Shimizu, Momoka Tsutsumi, Monto Aritomi, Rio Isamoto, Yurika Shimizu, Karen Murayama, Hanon Mihara, Kyoko Izutsu, Ro Mizumura, Eri Ishii, Tomohiro Tsuruoka, Natsuki Kondo, Akihisa Arai i Dai Sugimoto


Pogram:
Joseph Haydn - Koncert fortepianowy nr 11 D-dur Hob. XVIII/11, cz. III
Fryderyk Chopin - I Koncert fortepianowy e-moll op.11, cz. I
Siergiej Rachmaninow - II Koncert fortepianowy c-moll op. 18, cz. I
Edvard Grieg - Koncert fortepianowy a-moll op. 16, cz. I
Fryderyk Chopin - I Koncert fortepianowy e-moll op.11, cz. III
Ludwig van Beethoven - III Koncert fortepianowy c-moll op. 37, cz. I
Ferenc Liszt - I Koncert fortepianowy Es-dur, cz. I, III i IV
Siergiej Rachmaninow - II Koncert fortepianowy c-moll op. 18, cz. I