Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • WC
  • Pod dachem
  • Na zewnątrz
Gdzie: Bytom
Plac Karin Stanek 1
Kiedy: od 24-07-2016 16:00
do 24-07-2016 20:30
Wiek: Uczeń podstawówki
Nastolatek
Cena: darmowe
Kategoria: Koncerty i widowiska
Tel:32/ 389 31 09
E-mail:sekretariat@becek.pl

Światowe Dni Młodzieży w Bytomiu

Już niedługo, 24 lipca, Bytom stanie się częścią Światowych Dni Młodzieży. Bardzo serdecznie zapraszamy do Parku Miejskiego im. F. Kachla na Festyn organizowany w ramach Dni Diecezji na terenie Bytomia organizowanych przez Centrum Światowych Dni Młodzieży Diecezji Gliwickiej, w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Na Festynie wystąpią: Górnicza Orkiestra Dęta "Bytom", Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk", Katarzyna Grzesiak oraz uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Festyn będzie odbywać się od godz. 16.00 do 20.30.

 

Górnicza Orkiestra Dęta "Bytom" - orkiestra dęta działająca pod firmą "Stowarzyszenie Muzyczno - Kulturalne Górnicza Orkiestra Dęta MIECHOWICE". Historia tego zespołu wywodzi się od roku 1920. Zespół wystąpił cztery razy przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Bytomska orkiestra jest jedną z niewielu na Śląsku, które prowadzą działalność po zamknięciu kopalń. Wywodzi się z Miechowic, ale przez lata dołączali do niej muzycy grający w zespołach przy kopalniach "Bobrek" i "Centrum". Gra w niej ok. 90 muzyków.

Orkiestra ma bogatą historię spisaną w 13 kronikach, na jej temat powstawały nawet prace magisterskie. Grający w niej muzycy pracują na co dzień m.in. w kopalni i firmach związanych z górnictwem, ale są wśród nich także uczniowie bytomskiej szkoły muzycznej, a nawet absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach. Pochodzą nie tylko z Bytomia. Niektórzy dojeżdżają na próby i koncerty z Zabrza czy Zbrosławic.

Grają nie tylko na Śląsku. Z koncertami odwiedzili niemal 30 miejscowości w Polsce, często wyjeżdżają też za granicę. Wystąpili m.in. w Niemczech, Włoszech, Austrii, Norwegii, Szwecji, Turcji, Czechach, Chorwacji czy na Węgrzech i Ukrainie.

 

Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" - zespół założony został w 1973 roku. W 1978 roku Młodzieżowy Zespół Tańca Ludwowego "Radzionkowianie" przekształcono w "Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bytomskiej" a patronem zespołu zostało Towarzystwo Miłośników Bytomia. Obecnie zespół liczy ok. 250 członków od dzieci w wieku 6 lat poprzez młodzież szkolną a na dorosłych skończywszy. Zespół wiele koncertuje nie tylko w kraju ale również poza jego granicami. Artystów podziwiano między innymi w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Korei Południowej, Hiszpanii, Finlandii, Włoszech, Belgii, Holandii, Francji, Chorwacji, Turcji, Białorusi, Litwie, Czechach, Niemczech.

 

Kasia Grzesiak - bytomianka, wokalistka, finalistka czwartej edycji Must Be the Music. Stawiając ją na równi z czołowymi polskimi wokalistkami, Adam Sztaba skomentował: "Malkontenci narzekają, że programy tego typu to promowanie jurorów. Wszystko do momentu, kiedy nie pojawi się Ania Dąbrowska, Monika Brodka czy Kasia Grzesiek."