Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • WC
  • Pod dachem
Gdzie: Katowice
Mikołowska 26
Kiedy: od 13-05-2016 15:00
do 09-06-2016 17:00
Wiek: Uczeń podstawówki
Nastolatek
Cena: darmowe
Kategoria: Sztuka i kreatywność
Tel:32 2516-431
E-mail:sekretariat@pm.katowice.pl

Sławomir Brzoska. PŁYNNA TOŻSAMOŚĆ Przeszłość i przyszłość w rysunkach dzieci reprezentujących zanikające kultury

Na wystawie prezentowane są dziecięce rysunki - plon projektu, jaki artysta realizował w trzech miejscach odległych geograficznie, ale charakteryzujących się zanikaniem kultur i tradycji.

- "Są to głównie rysunki przywiezione z Doliny Baliem w Zachodniej Papui, pustynnej części środkowego Omanu, oraz rysunki dzieci z Górnego Śląska, będące odpowiedzią na pytania dotyczące przeszłości oraz wizji przyszłości. Praca z dziećmi była jednym z działań w badaniach naukowych pt. "Płynna tożsamość', jakie prowadziłem i nadal prowadzę w ramach grantu otrzymanego w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Podczas otwarcia wystawy ( 17.05 godz. 13:50) będzie można obejrzeć film dokumentalny przybliżający życie w papuaskiej Dolinie Baliem, a także część dokumentacji działań landartowskich, jakich artysta dokonywał na pięciu kontynentach pod wspólnym tytułem "Szkice w podróży'.

 

Do udziału w projekcie artysta zaprosił dzieci w wieku 9-11 lat, znajdujące się w okresie przechodzenia z tzw. ideoplastyki do fizjoplastyki (tj. od rysowania schematu do rysunku zbliżonego do realizmu). - "Jednym z celów moich badań było sprawdzenie tezy, związanej z orientacją idiograficzną, próbującą na podstawie dziecięcych rysunków określić relacje autora ze światem w jakim żyje. Chciałem przekonać się, czy rzeczywiście uwarunkowania geograficzne i kulturowe mają drugorzędne znaczenie w kreacji dzieci w tym samym wieku, reprezentujących całkowicie odmienne tradycje. Czy rysunki różnią się jedynie detalami i "klimatem kolorystycznym' - wyjaśnia Sławomir Brzoska.

 

 

Sławomir Brzoska urodził się 22 kwietnia 1967 w Szopienicach na Górnym Śląsku. Studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Filia w Cieszynie (1991-1995); dyplom z rzeźby w pracowni prof. Jerzego Fobera. Kierownik 9 Pracowni Działań Przestrzennych na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, z którym jest związany od 1997 roku, oraz Pracowni Działań Przestrzennych w Katedrze Intermediów i Scenografii w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (od 2012). Profesor zwyczajny od 2012 roku. Autor 57 wystaw indywidualnych, uczestnik ponad 130 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą; autor performansów i akcji artystycznych prezentowanych na kilku kontynentach. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, sztuką w przestrzeni publicznej, wideo, land artem oraz performansem