Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: Muzeum Górnośląskie
  Gdzie: Bytom
  Pl. Jana III Sobieskiego 2
  Kiedy: od 01-09-2018 12:00
  do 09-09-2018 18:00
  Cena: od 0,00
  do 8,00 zł/osoba
  Kategoria: Fotografia
  Tel:32 281 82 94 w. 111
  E-mail:sekretariat@muzeum.bytom.pl

  Selfie z tytą w stylowej ławce pradziadków

  Pierwszy dzień szkoły dla najmłodszych to zawsze spore przeżycie, związane z wieloma, czasem stresującymi, emocjami. Jak dobrze zapamiętać dzień rozpoczęcia roku szkolnego i sprawić, żeby kojarzył się z wejściem w fascynującą przygodę, jaką jest codzienne zdobywanie wiedzy z rówieśnikami?

   

   

  Już od 1 do 9 września 2018 roku zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, gdzie będzie eksponowana, pochodząca z przełomu XIX i XX wieku, ławka Rettiga - nasz nabytek z 2017 roku. To doskonała okazja, żeby poznać szkolną rzeczywistość naszych dziadków i pradziadków. Wystawę, która w minionym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem, wzbogacimy o interaktywną zabawę 'Zgadnij, co to?', dzięki której będzie można zobaczyć, jak kiedyś wyglądały przybory szkolne. A to tego możliwość wykonania 'Selfie w stylu retro', czyli stylizowanych fotografii, które pozwolą uwiecznić w nietypowy sposób tak ważny moment jak rozpoczęcie roku szkolnego. Szczególnie gorąco zapraszamy w te dni uczniów pierwszych klas z tytami - dla wszystkich pierwszaków, którzy nas odwiedzą, wstęp gratis!

   

  Ławka Rettiga z Dolnego Śląska to drewniana ławka, którą wprowadzono do pruskiego systemu szkolnictwa pod koniec XIX wieku (jej prototyp skonstruował w 1893 rok Wilhelm Rettig). Bardzo precyzyjne przepisy szkolne stanowiły, iż np. 'ławka była przeznaczona dla uczniów o wzroście od 132 do 141 cm' (napis taki znajduje się na podobnej ławce ze zbiorów w Muzeum w Gliwicach).

   

   

  W takich i podobnych ławkach, zwanych 'rettigami', naukę pobierali uczniowie wszystkich szkół powszechnych na Dolnym i Górnym Śląsku.  Ławki budowano najczęściej w układzie dwuosobowym, co było praktyczne i racjonalne, zważywszy na potrzeby szkól i zazwyczaj licznych klas. Zakupiona do zbiorów Muzeum Górnośląskiego ławka jest nieco nietypowa, bo jednoosobowa. Służyła prawdopodobnie w wiejskiej, małej izbie lekcyjnej lub mogła pochodzić z zasobów prywatnych.

   

  Ławkę zakupiono w dolnośląskiej miejscowości Łomnica, w tamtejszym antykwariacie, o intrygującej nazwie 'Coś na mole'. Niewykluczone, że od początku używano jej w małej, wiejskiej szkółce przykościelnej. Ten trop sugerowałoby jej ostatnie miejsce użytkowania i fakt, iż pod ruchomym blatem odnaleziono wzruszające w swojej wymowie kartki z zeszytu z lekcji religii zapisane wciąż jeszcze niewprawnym pismem dziecka w 1957 roku.

   

  'Rettigi' w latach 20. XX wieku zaczęto masowo wycofywać ze szkół, zastępując je meblami nowego wzoru. Znakomitą część zniszczono i dzisiaj stanowią spory rarytas kolekcjonerski.  Muzeum szczęśliwie zakupiło ławkę podczas wakacji w 2017 roku za niezwykle atrakcyjną cenę 400 złotych. Warto zwrócić uwagę, że podobne obiekty na rynku antykwarycznym osiągają wartość dziesięciokrotnie wyższą.