Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: Teatr Maska
  Gdzie: Rzeszów
  Mickiewicza 13
  Kiedy: od 27-09-2017 18:00
  do 10-11-2017 11:30
  Wiek: Nastolatek
  Cena: 20,00 zł/osoba
  Kategoria: Kina, teatry i opery
  Tel:+48 17 862 68 08
  E-mail:teatrmaska@teatrmaska.pl

  Romeo i Julia

  autor: William Szekspir
  przekład: Stanisław Barańczak
  reżyseria: Bogusław Kierc
  scenografia: Mariusz Haba
  muzyka: Jacek Wierzchowski
  choreografia: Franciszka Kierc-Franik

   

   

  'Romeo i Julia' to jeden z najbardziej znanych i najchętniej wystawianych dramatów Williama Szekspira. Nie ma chyba nikogo, kto nie znałby historii tragicznej miłości dwojga nastolatków z Werony. Miłości nagłej, niespodziewanej i gwałtownej - takiej, która nie pozostawia wyboru czy możliwości odwrotu. Co jednak sprawia, że historia tej dwójki jest tak wyjątkowa? Dlaczego od stuleci stanowi inspirację dla artystów? Oto opowieść o pięciu dniach, które zmieniły wszystko, ostatecznie pieczętując los głównych bohaterów, a z ich imion czyniąc synonim miłości. Tak - tylko pięć dni dzieli 'nie istniejesz w moim świecie' od 'nie istnieje świat bez ciebie'. I to właśnie jest w tej tragedii niesamowite - nie sama legendarna miłość nastolatków, ale natychmiastowa gwałtowność tej miłości w nieprawdopodobnym przyśpieszeniu. Równie gwałtowna jest też nienawiść zwaśnionych rodzin i śmierć. Skąd pochodzi ta niezwykła siła? Czy kochankowie są statystami w spektaklu Teatru Świata czy też bezwolną igraszką w rękach okrutnego i złośliwego losu?

  Przedstawienie, które prezentujemy, jest nowym spojrzeniem na utwór wybitnego stratfordczyka. Niektóre z postaci zostały odsunięte na dalszy plan, inne, zazwyczaj kryjące się w cieniu, zajęły miejsce w świetle reflektorów. Scena od samego początku należy do Królowej Mab - wywodzącej się z tradycji celtyckiej królowej wróżek, jak dziecko miłej, ale także po dziecinnemu złośliwej i okrutnej. Jej taniec można uznać za kapryśne arabeski i piruety losu… Równie ważne miejsce zajmuje Ojciec Laurenty - badacz natury, gorliwy wyznawca wiary w prawdę teatru.

  Przedstawienie, które prezentujemy, jest opowieścią o krótkich i tragicznych dziejach Romea i Julii, ale także - o sensie teatru zajmującego się pamięcią i przemianą ludzkich losów w ten dziwny rodzaj piękna, które nie umniejsza i nie koi ich tragiczności, ani nie podwyższa wzniosłości, a sprawom zwyczajnym pozostawia ich zaskakującą nieoczywistość.

   

  obsada:
  Rozalina - 'Królowa Mab': Franciszka Kierc-Franik (gościnnie)
  Ojciec Laurenty: Maciej Owczarek
  Brat Jan: Jerzy Dowgiałło
  'Benwolio': Tomasz Kuliberda
  'Merkucjo': Henryk Hryniewicki
  'Romeo': Kamil Dobrowolski
  'Ona': Malwina Kajetańczyk