Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego
  Gdzie: Katowice
  Sokolska 2
  Kiedy: od 01-04-2017 18:00
  do 01-04-2017 21:00
  Cena: od 21,00
  do 30,00 zł/osoba
  Kategoria: Koncerty i widowiska
  Tel:32 351 17 19
  E-mail:kasa@filharmonia-slaska.eu

  Prima Aprilis z Bachem

  Śląska Orkiestra Kameralna już nas przyzwyczaiła, że świetnie koncertuje z każdej okazji, i na wiedeńskim cesarskim dworze, gdyby jeszcze istniał, i na cześć honorowego obywatela Pszowa Jana Wincentego Hawela, co niedawno uczyniła pod jego mistrzowska batutą. Szaleńczo się z nią poddaje rytmom karnawału a romantycznie - walentynkowym nastrojom. Na primaaprilisowe krotochwile też wydaje się doskonałym wyborem. Dlatego z największym przekonaniem proponujemy jej sobotni koncert 1 kwietnia, zatytułowany: Prima aprilis z Bachem.


  Prima aprilis (łac. 1 kwietnia) to powszechnie obchodzony dzień żartów - święto, z którym związane są tradycje wzajemnego oszukiwania się dla żartu, nabierania, celowego wprowadzania w błąd rodziny, znajomych, wyprowadzania w pole. Czasem dosłownie, gdyż typowym żartem tego dnia bywa fałszywa informacja, skłaniająca nabranego do odbycia dłuższej drogi nadaremnie. Anglicy z tej okazji wysyłają na wyprawę głupców (send on a fool’s errand), Niemcy - po prostu - wysyłają w kwietniu (in den April schicken). Francuzi nazywają żart primaaprilisowy un poisson d’avril, a Szkoci - gowk (kukułka). W tym dniu również w mediach pojawiają się różne nieprawdziwe, żartobliwe informacje. W krajach anglojęzycznych dzień ten nazywany jest Dniem Głupca (ang. Fool’s Day).


  Nie są jasne początki świętowania Prima aprilis. Według jednych wywodzi się z perskiej tradycji Sizdah Bedar, które jest świętem radości i solidarności. Początki perskiego święta sięgają 536 r. p.n.e., co czyni je najstarszą, wciąż żywą tradycją. Inni uważają je za pozostałość rzymskiego święta Ceraliów, obchodzonych na początku kwietnia ku czci Cerery, matki Prozerpiny. W Polsce już w XVI wieku uważano prima aprilis za dawny obyczaj. Pisał Wacław Potocki:
  Prima aprilis, albo najpierwszy dzień kwietnia,
  Do rozmaitych żartów moda staro letnia.
  Niejeden się nabiega, nacieszy, nasmęci
  Po próżnicy, przeto go zawsze mieć w pamięci.
  Na koncert w żartobliwym nastroju śląscy kameraliści pod batutą Roberta Kabary zapraszają wespół z arcymistrzem organowych improwizacji Julianem Gembalskim i pianistami skorymi do muzycznych żartów - Zbigniewem Raubo i Łukaszem Mikołajczykiem. Muzyczną zabawę poprowadzi z humorem Regina Gowarzewska. Programu - poza tytułowym nazwiskiem Jana Sebastiana Bacha - nie zdradzamy. Ma być krotochwilnie, a do tego potrzeba niespodzianki. Ale nie wahajcie się. Przychodźcie. I nie pożałujecie.


  Wykonawcy:
  Śląska Orkiestra Kameralna
  Robert Kabara - dyrygent
  Julian Gembalski - fortepian, organy
  Zbigniew Raubo - fortepian
  Łukasz Mikołajczyk - fortepian
  Regina Gowarzewska - prowadzenie

  Program:
  Utwory Jana Sebastiana Bacha