Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Miejsce: Teatr Figur
    Gdzie: Kraków
    Kiedy: od 25-11-2017 09:30
    do 28-11-2017 13:00
    Cena: od 0,00
    do 16,00 zł/osoba
    Kategoria: Kina, teatry i opery
    Tel:+48513 197 392, +48606151995
    E-mail:figurki@teatrfigur.pl

    Podskoki i wykręty

    Festiwal Teatrów dla Dzieci 'Poskoki i wykręty' to nowa propozycja teatralna dla widzów w wieku 1-12 lat w Krakowie. Teatr Figurki przygotował wydarzenie obfitujące w spektakle teatralne dla najmłodszych oraz dla dzieci do 12 roku życia, urzekające opowieści, twórcze warsztaty, interaktywną instalację cieniową i mnóstwo zabawy. Nie zabraknie także wydarzeń dla dorosłych  - warsztatów dla nauczycieli, pedagogów, animatorów oraz wyjątkowego Panelu Dyskusyjnego z udziałem reżyserów i edukatorów poświęconego tematowi wprowadzania dziecka w świat sztuki.

     

     

    Teatr Figurki (scena dla najmłodszych Teatru Figur Kraków), wspólnie z partnerami strategicznymi - Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka i Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży oraz Muzeum Etnograficznym, księgarnio-kawiarniami BONA i LOKATOR a także Dworem Czeczów zapraszają krakowską publiczność na pierwszą edycję Festiwalu Teatrów dla Dzieci 'Podskoki i wykręty', która odbędzie się w dniach 25-28 listopada 2017 w Krakowie. Festiwal dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

     

    - Teatr Figurki, czyli scena dla najmłodszych TFK, działa od dwóch lat. - mówi Dagmara Żabska, szefowa artystyczna TFK - Kiedy dziesięć lat temu zakładałam Teatr Figur wydawało mi się, że będę robiła spektakle dla wszystkich z wyjątkiem małych dzieci. A teraz spektakle figurkowe cieszą mnie najbardziej. Festiwal 'Podskoki i wykręty' jest kolejnym dość naturalnym etapem rozwijania tego tematu. Skoro sami zaczęliśmy robić spektakle dla maluchów, chętnie przyglądamy się temu, co robią inni. A że robią świetne spektakle, to zapraszamy ich do Krakowa.

     

    Program oraz więcej informacji o teatrach, spektaklach i działaniach wokół festiwalu znajdziecie Państwo na stronie www.podskokiiwykrety.pl oraz na facebooku Teatru Figurki.

     

    Lulajka, Teatr Atofri

     

    Wyselekcjonowane propozycje teatralne pozwolą krakowskiej publiczności obejrzeć wyjątkowe i cenione spektakle stworzone przez teatry z różnych miejsc w Polsce. Będziemy gościć zespoły z z Poznania, Wrocławia, Krakowa czy Sanoka. To, co wyróżnia propozycje festiwalowe, to czerpanie z nieograniczonej siły dziecięcej wyobraźni i swobody. Spektakle opierają się na zaskakujących skojarzeniach, kreatywności i unikaniu schematycznego myślenia o świecie. Co istotne - nie dostosowują swojej formy do wyobrażeń i gustów dorosłych, ale znakomicie odnajdują język, który pobudza, stymuluje i rozwija dziecięcą wyobraźnię.

     

    Organizatorzy stawiają na różnorodność, dlatego w ramach Festiwalu publiczność będzie mogła poznać niezwykłych i niesfornych bohaterów: małego Julka Tuwima, którego pomysły i marzenia przyprawiają dorosłych o zawrót głowy (Julek TUWIM - PARA buch, FRAZY w ruch, Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi z Wrocławia, dla widzów od 2 do 102 lat). Pomysłowością i odrobiną nierozsądku nie ustępuje mu Klementynka, prawdziwa mistrzyni w pakowaniu się w tarapaty (Klementynka, Opowieści z walizki z Sanoka, dla widzów od 4 lat). Będzie można spotkać też Króla Maciusia Pierwszego, który wysłał swoich ministrów na plac zabaw, a parlament oddał dzieciom (Król Maciuś Pierwszy, Teatr Figurki z Krakowa, dla widzów od 6 do 11 lat).

     

    Odrębną ścieżkę tworzą spektakle oparte na sile wyobraźni. Bez niej świat dziecka byłby pełen nudy i rutyny. Bez uruchomienia wyobraźni nie sposób obejrzeć spektaklu Pan Satie (Teatr Atofri z Poznania, dla widzów w wieku 1-5 lat) opowiadającego o niezwykłym świecie powstającym w papierowej scenografii, na oczach widzów i przy dźwiękach muzyki. Wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach w nocy, więc opowiadane ruchem historie i dźwięki dawnych kołysanek przeniosą najmłodszych widzów w świat z pogranicza jawy i snu (Lulajka, Teatr Atofri z Poznania, dla widzów w wieku 1-5 lat). Będziemy też świadkami powstania świata ze zwykłych kartek papieru - w technice teatru papieru będzie można obejrzeć historię o przyjaźni robota i motyla (Robot i motyl, Teatr Figurki z Krakowa, dla widzów w wieku 4-7 lat). Grupa Opowieści z walizki z Sanoka przeniesie widzów w świat dawnych i współczesnych opowieści z różnych zakątków świata (Hiena Lola oraz O chłopie, co poszedł do słonka pytać, gdzie jego kurka znosi jajka, dla widzów dla widzów od lat 4). Stworzoną z miłości do teatru lalek historię zajączka i grupy jego nowych przyjaciół wykonujących niezwykłe sztuczki opowie Teatr Uszyty z Krakowa (Kto tam?, dla widzów w wieku 3-6 lat). 

     

    Na kolejną ścieżkę złożyły się spektakle i instalacje Teatru Figurki - Cieniowanki. W ramach cyklu dzieci będą mogły pomóc Panu Andersenowi uporządkować porozrzucane strony rękopisu najpiękniejszych baśni (Kartki Pana Andersena dla widzów w wieku 4-7 lat), podejrzeć sekretne życie skrzatów (Skrzaty - opowieść z warsztatem, dla widzów w wieku 4-7 lat), a także samodzielnie poeksperymentować ze światłem i cieniem w ramach interaktywnej instalacji inspirowanej tajemniczym miastem robotów - Machinarium.

     

    Ostatnią ścieżkę wypełniają ambitne spektakle dziecięce: Teatru Piccolo z Wadowic (Pluk z wieżyczki) pod opieką Moniki Filipowicz oraz Dziecięcego Studia Teatralnego WYJĄTEK Mówiątek Śpiewątek (Biało jak szron. Ciepło jak dom. i Strachy na łachy) ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży pracujące z Krystyną Hussak-Przybyło.

     

    Oprócz spektakli i instalacji teatralnych dzieci będą mogły uczestniczyć w spotkaniu naukowo-filozoficznym z opowieściami wraz z Panem Piórko (Akademia Pana Piórko, dla dzieci w wieku 2-12 lat), czy wziąć udział w warsztatach teatru cieni (dla dzieci w wieku 3,5-5 lat, oraz 6-12 lat).

     

    Teatr Figurki

     

    Program dla dorosłych przygotowało natomiast Centrum Edukacji Teatralnej. Odbędą się warsztaty z zakresu pedagogiki teatru dla nauczycieli, pedagogów, animatorów inspirowane sztuką muzealną oraz wyjątkowy Panel Dyskusyjny z udziałem dyrektora artystycznego i reżysera spektakli dla dzieci - Konrada Dworakowskiego; reżyserki spektakli, inicjatyw i instalacji teatralnych dla dzieci Magdaleny Miklasz oraz koordynatorki działań edukacyjnych Cricoteki - Barbary Pasterak. Rozmowę poprowadzi szefowa artystyczna Teatru Figur Kraków - Dagmara Żabska.

     

    Festiwal Teatrów dla Dzieci 'Podskoki i wykręty' to spotkanie z wyjątkową sztuką dla dzieci.

    - wymyślając festiwal inspirowaliśmy się słowami prof. Schneidera, z niemieckiego ASSITEJ. Powiedział: 'Teatr (dla dzieci) może przywrócić utracone języki poprzez słuchanie, patrzenie, śpiewanie, rozumienie, odczuwanie, mówienie, granie...' W teatrze dla maluchów ważny jest nie tylko tekst, ale ruch, przestrzeń, muzyka, zabawa, a w końcu relacja scena-widownia. To, co się dzieje na scenie, musi być częścią świata dzieci. Ale żeby tak się stało czasem trzeba wykręcić kota ogonem albo 100 razy podskoczyć. - tłumaczy Anna Książek, kuratorka festiwalu.

     

    Bilety: 16/12/10/7 złotych (w zależności od wydarzenia). Część wydarzeń bezpłatna.

    Rezerwacje: bilety: figurki@teatrfigur.pl

    warsztaty dla dzieci: pasterak@cricoteka.pl

    warsztaty dla dorosłych: martyna@edukacjateatralna.pl

     

    Festiwal Teatrów dla Dzieci 'Podskoki i wykręty' jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.