Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: Teatr Lalki I Aktora w Wałbrzychu
  Gdzie: Wałbrzych
  M.Buczka 16
  Kiedy: od 01-10-2017 12:30
  do 05-10-2017 10:00
  Wiek: Przedszkolak
  Uczeń podstawówki
  Cena: od 16,00
  do 18,00 zł/osoba
  Kategoria: Kina, teatry i opery
  Tel:74 666 73 42
  E-mail:kontakt@teatrlalek.walbrzych.pl

  Piotruś Pan

  Piotruś Pan' to klasyka literatury dziecięcej. Któż nie zna przygód chłopca, który postanowił nigdy nie dorastać? Kto z nas nie tęskni za życiem w Nibylandii, fantastycznej krainie stworzonej przez nieposkromioną dziecięcą wyobraźnię? W tej beztroskiej krainie dzieciństwa czas nie przemija a życie jest nieustającą przygodą.

  Towarzyszami przygód Piotrusia jest grupa Zagubionych Chłopców, wróżka Dzwoneczek oraz Wendy - dziewczynka, którą Piotruś Pan zabiera do Nibylandii… Jednak nawet w tej szczęśliwej krainie czyhają niebezpieczeństwa: bohaterowie będą musieli zmierzyć się z piratami pod wodzą strasznego Kapitana Haka…

   

   

  W wałbrzyskiej adaptacji odnajdziemy wszystkie elementy baśniowego świata z kart powieści o 'Piotrusiu Panu', układające się w linearną opowieść. Jednak reżyserka przedstawienia - Karolina Maciejaszek, patrzy na powieść sprzed ponad stu lat ze współczesnej perspektywy i przesuwa nieco akcenty:

  Świat, który opisuje w swej powieści J.M. Barrie jest bardzo mocno spolaryzowany. Autor  rozpina go na dwóch biegunach: mamy świat Piotrusia - chłopięcą krainę wiecznego dzieciństwa, kreacji i wyobraźni i świat Wendy - dziewczynki, która chce dorosnąć i wpisać się w nudny schemat życiowej rutyny. Jest świat dzieci - barwny i piękny, i świat dorosłych - którzy tracą umiejętność latania i nie potrafią marzyć. Patrząc dziś na powieść sprzed ponad stu lat, nie sposób nie poddać jej  krytycznej analizie. Chciałabym ocalić Wendy - sprawić, by była ona równorzędną bohaterką do Piotrusia Pana, nie dyskryminować dziewczynek i odciąć się od stereotypowej interpretacji historii o Piotrusiu, jako opowieści awanturniczej, 'chłopackiej'. Bo przecież jest to też bardzo piękna historia miłosna. Bardzo też chcę wierzyć, że można dorosnąć i wziąć odpowiedzialność za swoje życie a jednocześnie nie utracić zdolności 'latania'. 

  Niezaprzeczalnym atutem spektaklu jest różnorodność środków artystycznego wyrazu. W przedstawieniu znajdziemy elementy teatru lalkowego, teatru formy i teatru cieni oraz zapadające w pamięć piosenki.

  'Piotruś Pan' to spektakl familijny, na który zapraszamy całe rodziny. Przedstawienie jest pochwałą nieokiełznanej wyobraźni. Dzieci uczy, że czasem warto zachować się odpowiedzialnie i dojrzale a ich rodziców - by pielęgnować w sobie dziecko. Bo nie ma lepszej płaszczyzny do dialogu niż wspólna zabawa.

  (…) chodź, popłyńmy sobie razem

  kosmos pod stopami tańczy

  słońce w kształcie pomarańczy

  księżyc to dostawca wrażeń

  tu po drugiej stronie tęczy

  mamy życie jak w madrycie

  możesz być kim chciałeś skrycie

  możesz być kim chcesz

   

  w lot zrozumiesz że to umiesz 

  że to masz 

  na palce wstać i sięgnąć gwiazd 

  na pstryk na raz (…)

  (piosenka ze spektaklu)

   

  Partie wokalne: Aleksander Różanek

   

   

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wałbrzych.