Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Dzierżoniów
  Batalionów Chłopskich 11, Młyn Hilberta
  Kiedy: od 07-12-2018 17:00
  do 28-02-2019 16:00
  Cena: darmowe
  Kategoria: Inne
  Tel:74 645 04 01
  E-mail:biuro@muzeatechniki.pl

  Piernikowe Miasto

  Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz Miasto Dzierżoniów zapraszają do zwiedzania Piernikowego Miasteczka, które powstaje w zabytkowym XIX-wiecznym Młynie Hilberta w Dzierżoniowie. Szkoły, przedszkola, ośrodki kultury, seniorzy - wszyscy przyczynili się do stworzenia miniaturowej wersji Dzierżoniowa - w ciasteczkach z piernika! Miniaturowe domy, pociągi, samochody i statki wykonane będą z prawdziwego piernika. 

   

  Wspólne, rodzinne przygotowanie wypieków przedświątecznych to jedna z najstarszych tradycji świątecznych w Europie. Pierwsza znana nam wzmianka źródłowa liczy dokładnie 725 lat gdzie wymieniono w  w dokumentach miejskich piernikarzy Świdnicy. To najstarsza wzmianka źródłowa w Europie Środkowej i należy do Śląska! Inni, czyli Toruń, Norymberga, Pardubice, … 100 lat później.  W 1293 r. o śląskich piernikarzach napisano 'piperatas tortas facientes', czyli robiących pieprzne ciasta.

   

  `Materiały: Młyn Hilberta w Dzierżoniowie
   

   

  Tą tradycją chcemy połączyć mieszkańców Dzierżoniowa i zabytkowy Młyn Hilberta - monumentalny obiekt znany wszystkim mieszkańcom miasta jako miejsce pracy wielu członków ich rodzin. Młyn Hilberta to jeden największych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku. Bez modernizacji i istotnych zmian w wyposażeniu pracował do końca 2016 roku. Dzięki temu można tu oglądać w pełni kompletny, zachowany w niezmienionym kształcie młyn, obrazujący poziom rozwoju techniki młynarskiej z lat trzydziestych XX wieku. 


  Realizując projekt “Piernikowego Miasta' mamy nadzieję, że Młyn Hilberta stanie się miejscem kultury, otwartym dla mieszkańców i turystów, a Miasto Dzierżoniów wpisze się na mapę miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić w okresie przedświątecznym. 
  Do współpracy zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców Miasta: piekarzy, sponsorów i wolontariuszy, dzieci szkolne oraz całe rodziny, które pomagają Nam budować Dzierżoniów z piernika.  

   
  Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy 7 grudnia o godz. 17 00 - wstęp bezpłatny .
   
  Wystawa Piernikowe Miasto będzie czynna codziennie w godz. 8 00 - 16 00,  w weekendy od 10 00 do 18 00 do końca lutego.