Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • WC
  • Pod dachem
  • Na zewnątrz
Miejsce: Tarnogórskie Centrum Kultury
Gdzie: Tarnowskie Góry
Jana III Sobieskiego 7
Kiedy: od 25-06-2016 17:00
do 25-06-2016 22:00
Wiek: Przedszkolak
Uczeń podstawówki
Nastolatek
Cena: 5,00 zł/osoba
Kategoria: Koncerty i widowiska
Tel:32 285 27 34
E-mail:biuro@tck.net.pl

Noc Świętojańska obchodzona w okresie letniego przesilenia to czas jedności, w którym ogień łączy się z wodą, słońce z księżycem, a mężczyzna z kobietą. Święto pełne magii i wróżb wcześniej znane jako Noc Kupały jest silnie zakorzenione w obyczajach słowiańskich. Zawiera również elementy celtyckie, germańskie oraz indoeuropejskie. W tym roku w ramach Nocy Świętojańskiej w TCK przygotowaliśmy dla Państwa warsztaty florystyczne, wykłady na temat mitologii słowiańskiej, spektakl taneczny oraz widowisko ogniowo-pirotechniczne. Szczegółowy harmonogram wraz z opisami znajduje się poniżej.

 

Noc Świętojańska w TCK:

 

17.00 - 17:45 warsztaty florystyczne - wianki, Galeria Sztuki Współczesnej Przytyk, TCK

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie biletowej TCK: liczba miejsc - 20

 

18.00 - 18.45 wykład Pawła Roszaka-Kwiatka "Demonologia ludowa", sala kameralna, TCK

Podczas wykładu poznamy między innymi prawdę na temat legend i opowiadań. Znajdzie się również czas na opisanie czasów pogańskich oraz bóstw w jakie dawni Słowianie wierzyli. Dodatkowo zostaną wspomniane zagadnienia demonologii ludowej. Nie zabraknie odniesień do Tarnowskich Gór i okolic.

Bilet wstępu: 5 zł

 

19.00 - warsztaty tańca irlandzkiego - prowadzenie: Tomasz Mich, sala baletowa, TCK

Początki tańca irlandzkiego szacuje się na ok 300 r. p.n.e i wiążą się z przybyciem Celtów do Irlandii. Jednymi z pierwszych, którzy tańczyli taniec irlandzki byli druidzi odprawiający rytuały religijne.

Bilet wstępu: 5 zł

 

19.00 - 19.45 wykład Anny Wróblewskiej "O przyczynach popularności Wiedźmina", sala kameralna, TCK

Tematem wystąpienia będzie fenomen wiedźmina Geralta w Polsce i na świecie. Podczas prezentacji zostaną przedstawione cechy powieści, które wpłynęły na popularność sagi. Ponadto kilka słów zostanie poświęconych potencjałowi adaptacyjnemu narracji, który wynika między innymi ze sposobu konstrukcji uniwersum przez Andrzeja Sapkowskiego.

Bilet wstępu: 5 zł

 

20.00 - 20.45 wykład Roberta Dudzińskiego "Gry, komiksy, serial - o różnych wcieleniach Geralta", sala kameralna, TCK

Tematem prelekcji będzie analiza historii wiedźmińskiej marki. Przyjrzymy się bliżej stopniowemu wzrostowi popularności postaci Geralta z Rivii, okolicznościom powstawania kolejnych adaptacji (komiksów, filmu, utworów muzycznych czy gier) i punktom przełomowym, które sprawiły, że postać stworzona przez Sapkowskiego stała się powszechnie rozpoznawalna na całym świecie.

Bilet wstępu: 5 zł

 

21.00 - 21.30 występ Teatru Tańca Klu, Rynek 
Spektakl 'Między Niebem a Ziemią'. Spektakl jest opowiedziany za pomocą ruchu i obrazów plastycznych. Pomiędzy niebem a ziemią jestem ja - człowiek, niewinny w swoich marzeniach i nadziei na spełnienie. Tancerze zabiorą widza w krótką podróż do świata, w którym Noc tworzy iluzje. 

Wstęp wolny

 

21:30 widowisko Krakowskiego Teatru Ulicznego zatytułowane "Łuczywo", Rynek

Efektowne kostiumy, niespotykane efekty pirotechniki scenicznej (słońca, wodospady, płonące scenografie) hipnotyzująca muzyka to tylko część atrakcji czekających na widzów tego widowiska.

Wstęp wolny