Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Katowice
  Tadeusza Dobrowolskiego 1
  Kiedy: od 20-05-2017 10:00
  do 20-05-2017 02:00
  Cena: darmowe
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:32 779 93 90
  E-mail:dyrekcja@muzeumslaskie.pl

  Noc Muzeów w Muzeum Śląskim

  To będzie wyjątkowa noc dla podróżników, odkrywców i wszystkich, których ciekawią różnorodne kultury. Zapraszamy na wędrówkę po odległych zakątkach świata w poszukiwaniu inspirujących opowieści, twórczych wyzwań, muzycznych przygód oraz nietypowych prezentacji etnograficznych.

   

  W tym roku najjaśniejsza gwiazda Nocy Muzeów zaświeci w zrewitalizowanej dawnej stolarni, gdzie otwarta zostanie niezwykła przestrzeń edukacyjna dla rodzin z dziećmi: Na tropie Tomka. Miejsce rodzinnej przygody zainspirowały powieści Alfreda Szklarskiego o Tomku Wilmowskim. Na uczestników wyprawy czekają twórcze zadania, a wszystko to w przyjaznym otoczeniu pobudzającym zmysły, wspomagającym naturalną pomysłowość i zachęcającym do międzypokoleniowej współpracy. Trasa wyprawy w poszukiwaniu tytułowego Tomka wiedzie przez pięć kontynentów - podczas wędrówki dzieci wraz z opiekunami poznają kultury mieszkańców Australii, Afryki, Ameryki Północnej, Azji oraz Ameryki Południowej. Podczas Nocy Muzeów odbędzie się nietypowe zwiedzanie ekspozycji - minispektakle o poznawaniu dalekich krain, ludzi i kultur przedstawi grupa teatralna Lufcik na Korbkę. 

  W podróż po muzycznych tradycjach kultur, które poznał Tomek Wilmowski, zabierze nas Gadająca Tykwa - zespół tworzony przez muzyków rozmaitych specjalności: artystów folkowych, jazzmanów i filharmoników. Po fascynujących opowieściach z pięciu części świata wysłuchamy koncertu, podczas którego muzycy zestawią egzotyczne instrumenty o różnorodnych barwach i oryginalnym brzmieniu z instrumentami używanymi w muzyce klasycznej i rozrywkowej. 

  Aktorzy Teatru Śląskiego i pracownicy muzeum zapraszają na podróżowanie przez czytanie, podczas którego najmłodsi usłyszą fragmenty książek przygodowych i podróżniczych. Natomiast spotkanie z rodzicami podróżującymi z dziećmi po świecie to okazja do wysłuchania praktycznych porad, jak umiejętnie zorganizować rodzinną wyprawę. 

   

   

  Szczegółowy program:

  Galeria stolarnia (1 piętro)   

  • 11.00-22.00 

  Na tropie Tomka z przygodą dla rodzin 

  Zwiedzanie w teatralizowanej formie - minispektakle o poznawaniu dalekich krain, ludzi i kultur w wykonaniu grupy teatralnej Lufcik na Korbkę. 

  Zwiedzanie będzie możliwe po dokonaniu rezerwacji w kasach lub online

   

  • 22.00-24.00 

  Na tropie Tomka dla młodzieży i dorosłych 
  Zwiedzanie będzie możliwe po dokonaniu rezerwacji w kasach lub online

  Wyobraźcie sobie, że trafiacie do świata jednej z ulubionych opowieści z dzieciństwa. Lufcik na Korbkę przygotował na Noc Muzeów specjalny minispektakl dla dorosłych, który zabierze Was w podróż w czasie i przestrzeni. 

   

  Scena w stolarni (parter)

  • 10.00-10.10 

  Otwarcie stolarni 

   

  10.30-11.30, 14.30-15.30, 19.30-20.30 

  Podróżowanie przez czytanie 
  Aktorzy Teatru Śląskiego i pracownicy Muzeum Śląskiego będą wspólnie czytać najmłodszym wybrane fragmenty książek przygodowych i podróżniczych. 

   

  • 13.00-14.00 

  Podróżowanie rodzinne 
  Spotkanie z podróżującymi po świecie rodzinami, które podzielą się praktycznymi radami dotyczącymi organizowania wypraw z dziećmi. 

  Podróże po świecie zabawek 
  Prezentacja historycznych zabawek z prywatnych kolekcji Adriana Sidło, Mariusza Kmity i Marcina Kozaka.  Zabawki pochodzą z lat 1950-1989 i są to głównie samochody, pojazdy itp. Najstarszym eksponatem tej prezentacji, a zarazem unikatowym i poszukiwanym przez kolekcjonerów, jest kombajn zbożowy z Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich z 1956 r. Prezentowane zabawki pochodzą z Polski, Niemiec, Rosji i Japonii. 

   

  Scena przy stolarni

  • 18.00-19.00 

  Podróże muzyczne śladami Tomka 
  Zespół Gadająca Tykwa zabierze całe rodziny w podróż po muzycznych tradycjach kultur, które odwiedził Tomek Wilmowski. Zapraszamy na fascynujące opowieści z pięciu stron świata. 

  • 21.00-22.00 

  Koncert 
  Gadająca Tykwa prezentuje muzykę z niezwykłych zakątków naszego globu, która służy uciesze i zabawie. Zespół tworzą muzycy rozmaitych specjalności: artyści folkowi, jazzmani i filharmonicy. 
  Multikulturowy charakter grupy podkreślają egzotyczne instrumenty o ograniczonych skalach i oryginalnym brzmieniu. Zestawione są one z instrumentami używanymi w muzyce klasycznej i rozrywkowej. Koncert na pewno spodoba się całym rodzinom!

   

  Noc Odkrywców to jednak nie tylko wydarzenia dla rodzin z dziećmi - młodzież i dorosłych Muzeum Śląskie zaprasza na podróże po sztuce. Zapraszamy do pobrania programu: PROGRAM NOCY MUZEÓW