Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: Hevelianum
  Gdzie: Gdańsk
  Gradowa 6
  Kiedy: od 18-05-2019 19:00
  do 19-05-2019 00:00
  Cena: 1,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:(+48 58) 742 33 52
  E-mail:recepcja@hevelianum.pl

  Noc Muzeów w Hevelianum

   

  Wystawy interaktywne za złotówkę, nocne obserwacje nieba przez teleskopy, pokazy historyczne osiemnastowiecznej piechoty oraz codziennego życia mieszczan osiemnastowiecznego Gdańska, do tego zwiedzanie nowoczesnej Galerii Ruchu - to propzycje Hevelianum przygotowane z okazji Europejskiej Nocy Muzeów. Zaczynamy 18 maja 2019 o godzinie 19.00. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

   

  Jedna z wielu wystaw interaktywnych Hevelianum

   

  PROGRAM

  • Wystawy interaktywne

  Dookoła świata, Łamigłówka, Zabawy z historią, Z energią!
  od 19.00 do północy, tryb ciągły
  bilet: 1 zł

   

  Stałe wystawy interaktywne Hevelianum porwą Was w pasjonującą i inspirującą podróż. Wystawa przyrodnicza, historyczna, a może matematyczna lub o energii? Różnorodność atrakcji odkryje przed gośćmi Nocy Muzeów niezwykłość otaczającego świata i naukowe zagadki.

   

  • Laboratorium Nocą

  od 19.30 do 23.30, co godzinę
  Galeria Ruchu
  wstęp wolny / bezpłatne wejściówki do pobrania w punkcie informacyjnym na placu głównym

   

  Z okazji Nocy Muzeów zapraszamy do niezwykłej pracowni na co dzień niedostępnej dla zwiedzających, gdzie przeszłość spotyka się z nowoczesnością. Zbadamy ruch w powietrzu, w wodzie i w kosmosie. Sprawdzimy też, czy ruch może wpływać na nasze postrzeganie czasu. Czy można zobaczyć ciepło?

  A może usłyszeć energię? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi podczas nocnego zwiedzania podziemnego laboratorium!

   

  • Obserwacje astronomiczne

  od 21.30 do północy, tryb ciągły
  w plenerze / Niskie Czoło Kurkowe
  wstęp wolny

   

  Zapraszamy na kolejną odsłonę 'Pełni mórz!'. Głównym bohaterem obserwacji astronomicznych podczas Nocy Muzeów w Hevelianum będzie Srebrny Glob w pełnej odsłonie. Urządzimy też polowanie na planety, a w międzyczasie nauczymy się rozpoznawać gwiezdne konstelacje. UWAGA! Obserwacje zależne są od warunków pogodowych.

   

  • W obronie króla!

  pokaz historyczny Garnizonu Gdańsk
  od 19.00 do 23.00, pokaz co godzinę
  plac główny / Majdan
  wstęp wolny

   

  Żołnierze królewskiego miasta Gdańska zademonstrują wyszkolenie osiemnastowiecznej piechoty. Dowiemy się ile razy na minutę mógł oddać strzał ówczesny żołnierz i jak głośna jest salwa plutonu piechoty; jakie kary czekały niesfornych muszkieterów i czy trzeba się bać ataku na bagnety.  Dla odważnych będzie okazja, aby spróbować podstaw musztry i zostać gdańskim rekrutem.

   

  • W osiemnastowiecznym Gdańsku

  prezentacje historyczne Garnizonu Gdańsk
  od 19.30 do 23.30, co godzinę
  Wozownia Artyleryjska
  wstęp wolny / bezpłatne wejściówki do pobrania w punkcie informacyjnym na placu głównym

   

  Gdańskie mieszczki opowiedzą o tajnikach kuchni sprzed 300 lat. Jakich używano wówczas przypraw, czy trudno było przechowywać produkty żywnościowe i gotowe potrawy. Dowiemy się również jak dbano o higienę osobistą, czym pielęgnowano skórę i włosy. Do czego służyły pułapki w perukach i jakie zioła pomagały zachować dobry wygląd. O swojej pracy opowie również gdański chirurg. Kto wie być może staniemy się świadkami zabiegów operacyjnych? Sprawdzimy czym leczono przeziębienie w osiemnastym wieku i czy aby na pewno było to bezpieczne.