Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka
  Gdzie: Pacanów
  Kornela Makuszyńskiego 1
  Kiedy: od 11-11-2019 13:30
  Cena: darmowe
  Kategoria: Inne
  Tel:+48 41 376 50 79
  E-mail:ecb@pacanow.eu

  Mural na Święto Niepodległości

  Patriotyczny w treści i bajkowy w formie - niesamowity mural - zaprojektowany przez artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - zostanie uroczyście odsłonięty 11 listopada o godzinie 13:30. Wydarzenie to uwieńczy wielomiesięczne starania Europejskiego Centrum Bajki, wspierane przez władze gminne, o przekształcenie szarego, świętokrzyskiego miasteczka w atrakcję turystyczną - swoiste dzieło sztuki urbanistycznej - pełne zaskakujących i fantazyjnych obrazów na elewacjach kamienic.

   

   

  Pierwszy mural - poprzedzony debatą publiczną i akcją plastyczną lokalnej społeczności - powstaje w ramach projektu 'Splot Pacanów dla Niepodległej' w długim procesie rozważań i dyskusji.  

  10 września w urzędzie gminy doszło do spotkania mieszkańców Pacanowa, animatorów z Centrum Bajki oraz władz gminy z artystami: prof. zw. dr hab. Bogusławą Bortnik-Morajdą, dr Janem Podgórskim, mgr Marcinem Czają, mgr Anną Osiecką. W trakcie burzy mózgów próbowano po raz pierwszy określić charakter przyszłego dzieła, które - zgodnie z literą projektu - upamiętniłoby wysiłki literatury dziecięcej dla zachowania i przekazania polskości. Uznano, że mural ma być kolorowy, powinien też prezentować konkretne postaci z literatury dziecięcej, a nie animacje z filmów Disney’a. 

  15 września, podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, mieszkańcy Pacanowa i goście  wydarzenia, malowali zgłaszane przez siebie pomysły. Warsztaty plastyczne  przeprowadziła Maja Krysiak-Podsiadlik - absolwentka krakowskiej ASP. Obrazy zostały wykonane w dużym formacie i były inspiracją dla artystów projektujących mural. Wystawę prac można zobaczyć w Europejskim Centrum Bajki.

  Odsłonięcie wspólnego dzieła artystów, dzieci i patriotów Małej Ojczyzny - 11 listopada 2019 roku - będzie wydarzeniem szczególnym, a nawet historycznym. ECB zaprasza wszystkich sympatyków, którzy chcą być świadkami tego niecodziennego wydarzenia i równocześnie uczcić Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości wraz z Koziołkiem Matołkiem. 

   

  Koalicjantami projektu są: Szkoła Podstawowa w Pacanowie, Urząd Miasta i Gminy Pacanów.

  Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego 'Koalicje dla Niepodległej'.