Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Tychy
  Plac Wolności 1
  Kiedy: od 14-12-2019 11:00
  do 14-12-2019 13:00
  Cena: od 10,00
  do 15,00 zł/osoba
  Kategoria: Umysł
  Tel: 32 327 18 20-21, wew. 24
  E-mail:a.berger@muzeum.tychy.pl

  Mosty vs. mury, czyli o architekturze, która łączy i dzieli w Muzeum Miejskim

  "2 x M: architektura łączy, architektura dzieli"
  warsztaty architektoniczno-urbanistyczne z cyklu "Tychy - TY je kształtujesz"

   

   

  Przed nami czwarty z cyklu comiesięcznych warsztatów architektoniczno-urbanistycznych skierowanego do osób między 9 a 15 rokiem życia. Podczas spotkań prowadzonych przez Aleksandra Krajewskiego z Fundacji Napraw Sobie Miasto będziemy poznawać miasto i rozmawiać o miejskiej przestrzeni i ich funkcjonowaniu, ucząc młodych ludzi zaangażowania w to, co wokół nich - co sami kształtują i na co mają wpływ.

   

  Tym razem prowadzący opowie uczestnikom o tym jak architektura łączy i dzieli ludzi na przykładzie murów i mostów. Najmłodsi samodzielnie spróbują zbudować most z kartonu, linek i drutu. Cel to stworzenie konstrukcji, po której będzie mogła przejechać ciężarówka-zabawka.

  Sam prowadzący tak mówi o najbliższych warsztatach:

  "Jeśli miałbym podzielić ludzi na jakieś 2 antagonistyczne kategorie to powiedziałbym, że są tacy, którzy budują mury i tacy, którzy budują mosty.
  Budowa mostu zawsze wydawała mi się bardziej pociągająca. Trudniejsze wyzwanie inżynierskie, większa satysfakcja z realizacji.
  Mosty łukowe, wiszące, kamienne, pontonowe. Drewniane kładki, betonowe arkady. Przeprawy nad rzekami, wąwozami, zatokami. Górskie przełęcze, serpentyny autostrad, wiadukty kolejowe. Gdy zamkniemy oczy i wyobrazimy sobie most, w myślach pojawia nam się konstrukcja, która walczy z grawitacją i spektakularnie łączy ze sobą lądy, ludzi, miejsca.
  Mur natomiast jest jak most na odwrót. Po prostu dzieli. Nie tworzy możliwości tylko stwarza przeszkodę. Jeden z nich widać podobno z kosmosu, choć ma już swoje lata. Nie brakuje jednak takich, którzy i dzisiaj stawiają płoty, ogrodzenia, zasieki i mury. Segregują, chronią, oddzielają.
  Mur jest odpowiedzią na kryzys, na konflikt, na wojnę, na niechęć i nienawiść.
  Most jest metaforą dialogu, współpracy, pokoju i zaufania.
  A więc, na koniec roku, w tym świątecznym nastroju, gdy kolejny deweloper oddaje do użytku grodzone osiedle, gdy kolejny polityk wydaje decyzję o zasiekach z drutu kolczastego, gdy tylko barierki chronią chodniki przed samochodami, a stalowe kraty chronią nasz parlament przed naszymi obywatelami - zbudujemy sobie most.
  I zobaczymy co nam z tego wyjdzie"

  Aleksander Krajewski - architekt, właściciel pracowni projektowej Blomm, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP w Katowicach, związany z Fundacją Napraw Sobie Miasto.

   

   

  data: 14 grudnia 2019 (sobota), godz. 11.00-13.00
  miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
  prowadzi: Aleksander Krajewski
  koszt: 15 zł od osoby (w przypadku rodzeństwa druga osoba płaci 10 zł)
  zapisy: Agata Berger-Połomska, tel. 32 327 18 20-21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl