Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
  Gdzie: Katowice
  Rynek 10
  Kiedy: od 20-09-2018 12:38
  do 30-09-2018 20:30
  Cena: do uzgodnienia
  Kategoria: Kina, teatry i opery
  Tel:+48 32 258 72 51
  E-mail:d.gumkowska@teatrslaski.art.pl

  Międzynarodowy Festiwal Open The Door

  W dniach 21-30 września w Katowicach odbędzie się I Edycja Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR. Z tej okazji do miasta zjadą artyści z Izraela, Hiszpanii, Czech, Meksyku, Rosji i Polski. W niezwykłych przedstawieniach teatralnych do głosu dojdą ci, którzy często pozostają zapomniani przez społeczeństwo: niepełnosprawni, niewidomi, chorzy. Spektakle i artystyczne projekty będzie można zobaczyć między innymi na Scenie w Galerii Katowickiej.

   

  Koniec września upłynie w Katowicach pod znakiem wyjątkowych pokazów teatralnych. Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR, organizowany przez Teatr Śląski w dniach 21-30 września, w całości poświęcony jest osobom zapomnianym przez społeczeństwo. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Widzowie będą mogli poznać historie ludzi niepełnosprawnych, chorych czy zmuszonych do opuszczenia domów. Artyści i aktorzy, biorący udział w wydarzeniu, często sami doświadczyli wykluczenia, i poprzez sztukę dzielą się swoimi doświadczeniami, prowokując do dyskusji i skłaniając do refleksji. W repertuarze festiwalu, oprócz przedstawień teatralnych, znajdują się również warsztaty, spektakle plenerowe, projekcje i czytanie performatywne. Niezwykłe występy będzie można obejrzeć w Teatrze Śląskim, Muzeum Śląskim, na Scenie w Galerii Katowickiej, a także na ulicach Katowic.

   

   

  W sobotę, 22 września, o godz. 20: 30, na Scenie pojawi się Justyna Tomczak-Boczko. W pełnym czarnego humoru spektaklu 'Całe życie w dresach' opowie, jak wygląda jej codzienne życie, wypełnione głównie opieką nad niepełnosprawnym synkiem. Niezwykłe przedstawienie, ukazujące prawdziwą 'sztukę życia', otrzymało wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim 2017 roku, 'za ukazanie siły teatrów non-fiction'. 25 i 26 września, o godz. 17:00, na Scenę w Galerii Katowickiej powróci poruszający spektakl 'Spójrz na mnie'. Wyjątkowy 'teatralny reportaż' poświęcony jest ludziom niewidomym - przybliża ich uczucia i rozterki, przedstawia prozę życia osób pozbawionych wzroku. Część z występujących aktorów również jest niewidoma. 'Spójrz na mnie' zostało nagrodzone Nagrodą Główną Jury oraz Grand Prix, czyli Wielką Nagrodą Publiczności 53 Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2018. 

  Na Scenie w Galerii Katowickiej będzie można zobaczyć nie tylko spektakle. 27 września, o godz. 19.00, w repertuarze znajdzie się 'Trauma', czyli pierwsze w Polsce czytanie performatywne najnowszej sztuki Torstena Buchsteinera, w reżyserii Artura Pałygi. Następnego dnia, 28 września o godz. 19.00, wystąpi zrzeszający niepełnosprawnych artystów kabaret Drzewo A Gada z projektem 'Stand-up - wierszem'

  - Festiwal OPEN THE DOOR to wyjątkowe, niespotykane dotąd w Polsce wydarzenie - mówi Aleksander Poltier, Marketing Manager Galerii Katowickiej. - Poruszane będą naprawdę ważne tematy: wykluczenia społecznego, odrzucenia, niezrozumienia. Artyści udowodnią jednak, że o niepełnosprawności jak najbardziej można mówić z humorem i pogodą ducha. Cieszymy się, że na Scenę w Galerii po raz kolejny zagości nietuzinkowa i wartościowa sztuka.

  Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki teatralnej na Scenę w Galerii Katowickiej w wybrane dni Festiwalu!

   

  Harmonogram wydarzeń na Scenie w Galerii:

  22 września | sobota

  20.30 | CAŁE ŻYCIE W DRESACH / Ba-Ku teatr (Poznań)

   

  25 września | wtorek

  17.00 | SPÓJRZ NA MNIE / Teatr Śląski (Katowice) spektakl z audiodeskrypcją

   

  26 września | środa 

  17.00 | SPÓJRZ NA MNIE / Teatr Śląski (Katowice) spektakl z audiodeskrypcją

   

  27 września | czwartek

  19.00 | TRAUMA / czytanie performatywne dramatu T. Buchsteinera w reżyserii Artura Pałygi

   

  28 września | piątek

  19.00 | STAND-UP - WIERSZEM / Drzewo A Gada (Katowice)