Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • WC
  • Pod dachem
  • Na zewnątrz
Gdzie: Zawiercie
Kiedy: od 24-08-2016 15:00
do 28-08-2016 20:00
Wiek: Uczeń podstawówki
Nastolatek
Cena: darmowe
Kategoria: Koncerty i widowiska
Tel:32 672 28 82
E-mail:sekretariat@mok.pl

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny - Zawiercie 2016

Serdecznie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w wydarzeniach zorganizowanych przez Urząd Miasta w Zawierciu oraz Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca "Zawiercie" w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego. Festiwal trwał będzie od 24 - 28 sierpnia. Wezmą w nim udział (oprócz RZPiT "Zawiercie") zespoły z Ukrainy, Włoch i Serbii.

 

Na terenie Zawiercia zespoły będzie można oglądać w następujących terminach i miejscach:

  • 25.08.2016 w Kromołowie na kompleksie rekreacyjno-sportowym u źródeł Warty od 19:00-20:00,
  • 26.08.2016 od 15:30 do 17:00 odbędzie się w Zawierciu korowód folklorystyczny, który wyruszy spod fontanny na placu św. Jana Pawła II w stronę Żabek, i z powrotem uda się pod budynek MOK-u.
  • 27.08.2016 zespoły wystąpią w Karlinie w ramach Karlińskiej Biesiady przy zajeździe Biała Skała w godzinach od 11:00 - 12:30.  
  • 28.08.2016 o 9:00 będzie można wziąć udział w prezentacji zespołów pod Urzędem Miasta, a następnie o 9:45 udać się z korowodem do Bazyliki pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie odprawiona zostanie Msza święta z udziałem zespołów ludowych. O godzinie 18:00 odbędzie się na parkingu przy Miejskim Ośrodku Kultury koncert główny (w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych impreza zostanie przeniesiona na salę widowiskową). Wstęp na koncerty jest wolny. O ewentualnych zmianach w harmonogramie będziemy informować na bieżąco. 

Zespoły, które zobaczymy na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Zawierciu to: 

  • Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca 'Zawiercie' - funkcjonuje przy Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu. Zespół prezentuje bogaty program polskich tańców narodowych - Krakowiaka, Poloneza, Mazura, Kujawiaka z Oberkiem a także tańce i pieśni z regionów: Łowicza, Lublina, Śląska, Rzeszowa, Śląska Cieszyńskiego, Zagłębia, Beskidu Śląskiego, Opoczna oraz Żywca. Zespół współpracuje  m. in. z grupami ze Słowacji, Węgier czy z Włoch. Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Artystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej przyznała zespołowi certyfikat CIOFF. Prowadzony niezmiennie od 1998 roku przez Annę Szymańską. 
  • Zespół Tańca Ludowego 'Kamyanchanka' z Kamieńca Podolskiego został założony w 1959 roku i jedną z najstarszych grup z tego miasta. Od 2007 zespół współpracuje z teatrem ludowym ukraińskiej piosenki 'Petrydava', czego rezultatem jest wiele koncertów tematycznych oraz programów folkowo-etnograficznych. Zespół brał udział w międzynarodowych festiwalach na Litwie, Łotwie, w Bułgarii, Estonii, Polsce, we Włoszech, we Francji oraz na Węgrzech. Członkami zespołu są utalentowani młodzi ludzie, uczniowie, studenci, którzy kochają ludową sztukę, muzykę oraz taniec. 
  • Zespół 'I Brianzoli' został założony w 1987 roku, aby kultywować tradycje typowe dla regionu Włoch - Brianza. Jego członkowie są laureatami licznych nagród krajowych, a także zagranicznych. Jako uczestnicy festiwali folklorystycznych na terenie całej Europy, prezentowali swoją bogatą twórczość na Węgrzech, w Niemczech, Francji, Szwajcarii. 40 członków zespołu w swym repertuarze prezentuje m.in. prawie dwugodzinny występ przedstawiający codzienne życie jakie toczyło się w XVII wieku, w regionie skąd pochodzą. Za pomocą śpiewu, tańca i muzyki, wspieranej przez tradycyjny instrument Brianza - firlinfeu, przenoszą widzów w świat sprzed ponad 400 lat. Dzięki swej pasji i wytrwałości grupa zdobyła 1 miejsce na Światowym Festiwalu Folkloru, który odbył się w 2000 roku Winnipeg, w Kanadzie. 'I Brianzoli' pokonali wtedy przeszło 130 współzawodniczących zespołów. W 1999 roku dostąpili zaszczytu wzięcia udziału w prywatnej audiencji u papieża Jana Pawła II.
  • Stowarzyszenie Folklorystyczne 'Dukati' Čačak zrzesza środowiska artystyczne, zespoły ludowe oraz chrupy chóralne Serbii, które na zasadach wolontaryjnych kultywują tradycję swojego kraju. Celem działalności jest zachowanie w pamięci ludowych zwyczajów, sztuki, piosenek Serbów oraz innych południowo słowiańskich narodowości. W ramach swojej działalności Stowarzyszenie w ciągu lat zorganizowało wiele różnych wydarzeń zarówno w Serbii, jak i poza granicami na zasadach niekomercyjnych. 
  • Zespół Ludowy Prijepole jest jednym z tych zespołów, które współpracują ze Stowarzyszeniem. Zespół został założony w 2005 roku i w ciągu tych lat wypracował repertuar składający się z szesnastu choreografii, pokazujących różnorodność temperamentów i zwyczajów ludzi z różnych części Serbii - Serbów, muzułmanów, Wołochów, Romów. Od 2006 roku zespół wziął udział w wielu festiwalach krajowych, o od 2009 roku z powodzeniem uczestniczył w festiwalach w Bułgarii, Szwajcarii, Włoszech, Chorwacji, Bośni i Hercegownie, Macedonie oraz w Turcji. Zespół liczy obecnie stu członków.